В ситуацията на извънредно положение тийнейджърите изживяват силни емоции, повечето от тях негативни. В масовия случай, те са изгубени в своите мисли.
Това се казва в доклад на UNICEF България за нагласите на тинейджърите на възраст между 15 и 19 г., Документът събира мнението на тийнейджърите за това какви са чувствата, поведенията, нагласите, вярванията, очакванията им по време на пандемията с #COVID19.
Сред изводите в доклада на организацията са, че сравнено с периода преди COVID-19 тийнейджърите изпитват 2 пъти повече страх и тревога, 5 пъти повече скука, 3 пъти повече гняв, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече самота, но също разочарования, безпомощност и дори безполезност.
По-малък дял са младежите, които преживяват кризата положително, въпреки че обичайните опори на тийнейджърите са силно разклатени.Емоциите са сигнали, които трябва да се научим да разчитаме, коментира за Радио Варна Ивайло Спасов - експерт комуникации към световната организация.
Сред любопитните моменти в доклада е факта, че родителите се оказват хората и авторитетите, на които в кризисна ситуация вярват младежите. Далеч назад отстъпват учителите и т.нар. инфлуенсъри.
Целият разговор с него и изводите за децата и тинейджърите у нас може да чуете в звуковия файл.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..