Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Публикуваха пътеводител из вселената

3
Снимка: santabanta.com

Пълен списък с обектите, с които може да бъдат свързани техногенните сигнали публикува в каталога „Exotica“ проектът „Breakthrough Listen“, търсещ извънземни форми на живот. Резултатът от проучването е публикуван на сайта на Калифорнийския университет.

Търсенето на разумен извънземен живот отдавна е сериозен научен проблем. В рамките на глобалната програма SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) през 2016 г. предприемачът Юрий Милнер стартира проекта „Breakthrough Listen“ – инициатива по търсене на признаци на разумен живот във вселената по техносигнатури, т.е. потенциално техногенни сигнали.

извънземни

Компанията „Listen“ разшири значително възможностите на издирването, като разработи технология за търсене с помощта на гигантски радиотелескопи, разположени на три континента. Тя (технологията) дава възможност да се покрие безпрецедентен честотен диапазон с висока разделителна способност.

Всичко, което до момента е било открито в космоса, е публикувано в иновативния каталог „Exotica“, който включва 700 различни обекти на изследване – от комети до галактики, от отделни обекти до мащабни небесни явления.

Основополагащият принцип на подхода „Listen“ (слушам) е широтата на огледа и разнообразието на обектите, наблюдавани по време на осъществяване на програмата. Според авторите на проекта това ще помогне на астрономите да ограничат обхвата на потенциалните местообитания на извънземен разум, както и да изключат възможността всякакви явления, които обикновено се считат за естествени, всъщност да се окажат с изкуствен произход.

Така ги рисува човешкото въображение

Каталогът съдържа четири категории:

1) прототип на небесните обекти – планети, звезди, галактики и т.н.;

2) обекти с екстремални свойства – най-горещата планета, звезди с необикновено високо или ниско съдържание на метали, най-отдалечен квазар и най-бързо въртящ се пулсар, както и най-плътната галактика;

3) аномалии – загадъчини цели, чието поведение не може да бъде обяснено, необясними оптически импулси с продължителност от само няколко наносекунди, звезди с излишък на инфрачервено излъчване;

4) контролна извадка на източници, които не биха дали положителни резултати.

В каталога засега няма нито една потвърдена техносигнатура, въпреки че според авторите, стотици астрономически обекти могат да станат обекти на търсене на разумен живот и на нови астрофизични изследвания.

Проектът е разширил значително мащабите и дълбочината на своите проучвания, се казва в прессъобщението.

Когато става въпрос за търсене на разумен живот, трябва да се избягват пристрастията, твърди ръководителят на изследването Пийт Уордън. „Докато не разберем повече за формите, които може да приеме друга цивилизация и нейните технологии, сме длъжни да проучим всички възможни цели. Каталогизирането им е първата крачка към това“, подчерта той.

Търсенето на техносигнатури в момента е съсредоточено върху търсенето на живот – такъв, какъвто ни е известен: съседни зведи, по-точно такива с планети с потенциал за вода на повърхността си. Разширените възможности на търсенето ще позволи издирването на по-широк спектър на възможна техногенна среда.

Подчертава се, че много от откритията в астрономията не са били планирани. Понякога важно откритие може да бъде пропуснато, тъй като никой не се е вгледал в нужното място, защото не е вярвал, че там може да се открие нещо. Такъв е случаят с екзопланетите, които е могло да бъдат открити много по-рано, ако астрономите бяха търсили планетни системи, които не приличат на нашата.

„Вероятно търсим техносигнатури на неправилните места. Каталогът „Exotica“ ще ни даде отговор на този въпрос“, смятат участниците в проекта.

Учените отбелязват, че този каталог не се ограничава само в рамките на програмата SETI – всяка научна програма може да го ползва като пътеводител из вселената. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Площадчето пред Летния театър в Морската градина

Морската градина в добър вид, но на пръв поглед

Площадът пред Летния театър и "слъчевата алея" - с компрометиран и изоставен вид  Морската градина днес е в добър вид, но на пръв поглед. Ако се вгледаме има и какво да се желае – на много места са оставени кухите и загнили дънери на дървета , някои изкоренени, други – не, но премахването им без съмнение би облагородило картината. Цели..

публикувано на 28.05.24 в 15:11

От 1 юни музеите във Варна са с лятно работно време

От 1 юни на лятно работно време преминават музеите и обектите от системата на Регионалния исторически музей във Варна. Римски терми на Одесос ще работят всеки ден от 10 до 18 часа.  Малки римски терми ще приемат посетители от 10 до 17 часа през делничните дни. Етнографският музей е с работно време от 10 до 17 часа, без почивен ден.  Природонаучният..

публикувано на 28.05.24 в 14:09

Ще потече ли скоро вода от новата чешма до Дом "Младост"?

Готова е вече облицовката на чешмата до бившия дом "Младост“, която според първоначално обявените планове трябва да заработи до края на месеца. Изградена е металната конструкция, видими са и отворите за чучурите, които трябва да бъдат монтирани. Все още няма монтирана пейка, каквато се очаква до края на строителните работи.  Според обещанията..

публикувано на 27.05.24 в 16:30
Пейзажи от Варна

Лесна работа: Нещата се променят

Днес случайно срещнах познати англичани, които не бях виждала от петнайсет години. Навремето тези хора пристигнаха във Варна, огледаха се, влюбиха се в града и почти веднага купиха голямо място с чудна гледка към морето. Успяха да отбият от първоначалната цена, избегнаха комисионната на брокера, понеже, както ние твърдим, те са много по-богати от..

публикувано на 27.05.24 в 15:43

Балчишката гимназия изпрати випуск 81-ви

Балната нощ на 81-вия випуск на балчишката гимназия „Христо Ботев“ завърши тази сутрин по традиция пред вратите на последното им училище с традиционното броене от 1 до 12 и празнични възгласи. 53-мата зрелостници от трите паралелки - с профили природни науки, хуманитарни науки, професия готвач, преминават в нов етап от своя живот – поемат пътя към..

публикувано на 27.05.24 в 15:30

Над 150 младежи се очаква да се включат в Техностарт уикенд във Варна за разработка на стартъп проекти

Поне  150 младежи на възраст между 15 и 19 г. от Варна, Шумен и Добрич се очаква да се включат във второто издание на “ТЕХНОСТАРТ Weekend Junior Edition 2024”. Надпреварата ще бъде във Варна между 31 май и 2 юни. Организаторите са от ИКТ Клъстер Варна, а подкрепа оказват община Варна, РУО и Икономическият университет, който ще бъде домакин на проявата...

публикувано на 27.05.24 в 15:25

74.9% от българите са пътували в страната, 19.5% в чужбина за първите 3 месеца

През първото тримесечие на 2024 г. 1 068.5 хил. български граждани са реализирали туристически пътувания. Преобладаващата част от тях - 74.9%, са пътували само в страната, 19.5% - само в чужбина, а 5.6% са пътували както в страната, така и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2023 г. общият брой на пътувалите лица на възраст 15 и повече..

публикувано на 27.05.24 в 12:15