По време на срещата вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че потенциалът на Варна е уникален. „Градът дава почти 10% от БВП на страната, но аз съм убеден, че това би могло да бъде много повече именно заради потенциала от университети и студентите, които се обучават в тях. Работим по всички тези неща – за уникално научно-лабораторно оборудване, за изграждане на нов сграден фонд, с може би високотехнологичен център“. Той подчерта, че инвестициите в научна инфраструктура са изключително коварни, защото в много от случаите няма адекватен сценарии как да се използва в бъдеще и най-вече какви приходи ще генерират. „Дори да е изградено с публично финансиране, едно уникално съоръжение трябва да носи приходи и поне в частична степен да се самоиздържа. Затова трябва да бъдем умни и всичко това да трябва да бъде планирано и бързо, и внимателно. Пари ще има, аз искам те да бъдат инвестирани по най-добрия начин. Акцент в следващите години, освен политиките по декарбонизация и енергийна ефективност, ще бъдат иновациите. Затова екипът, който работи във Варна, трябва да е готов с максимална степен на конкретика до края на 2020 г.“, заяви той.
„Има два модела за развитието на потенциала на Варна. Първият е да се продължи както досега – всеки университет, научен център, местна власт да разработва свои проекти в своите области. Вторият модел е това да става заедно, но не като механичен сбор от субекти, а с ясна цел, конкретни идеи и приоритети, координиране и бранд. Това е по-добрият сценарий, който трябва да напишете Вие. Така добавената стойност ще е по-висока за всички. Важен елемент е всичко това да бъде интегрирано с бизнеса“.
Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на работна среща с кмета Иван Портних и ръководствата на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Н. Вапцаров“, Техническия университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Икономическия университет, Висшето училище по мениджмънт, Института по океанология и Института по хидро- и аеродинамика. В срещата участваха Деница Николова, зам.-министър на МРРБ, представители на Института за пазарна икономика. Събитието е част от работното двудневно посещение на Томислав Дончев във Варна, по време на което той посети Медицинския университет и Морското училище.
По време на разговорите бе представена проектната готовност на висшите училища и институти. „Много съм впечатлен от това, което видях тук във Варна през тези два дни. Пари ще има, но те трябва да бъдат използвани умно и да носят стойност. Инвестициите трябва да имат конкретно пазарно измерение, да водят до подобряване на икономическия живот“, заяви вицепремиерът.
„Посоката на развитие на Варна е правилна, респект за изключително мащабното мисленето тук“, заяви Деница Николова, зам.-министър на МРРБ. „Вие можете да бъдете международен еталон, включително за обмяна на опит на модела за затваряне на цикъла от образование до реализация на младите хора“, обърна се тя към участниците в срещата. Деница Николова подчерта, че е необходима голяма и прецизна подготовка на проектите за новия програмен период, както и по отношение на очаквания план на Европейската комисия за възстановяването на Европа след пандемията.
Вчера акцент на срещата бе „Варна – град на знанието. Траектория на развитие на града към зелена, социална, дигитална иновативна Европа“. Тогава бяха представени новите проекти на общината, за които се търси финансиране – нов образователен кампус с нова сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и реконструкции на Професионалната техническа гимназия и на Професионалната гимназия по електротехника; новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“; изграждане на конгресен и експо център в зоната на пристанището; икономическа зона „Варна“; квартал на иновациите в района на „Малка чайка“; втори мост над Варненското езеро; разширението на бул. „Цар Освободител“ с изграждането на електрически транспорт.
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..
Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..