Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томислав Дончев: Варна трябва да се развива дръзко

Снимка: БГНЕС

„Опитваме се да планираме, организираме, финансираме по най-добрия начин всичко, което има да се случва във Варна и около Варна в следващите 4-5 години. Има амбиции от страна на общината, на ръководствата на всички академични институции в града и на други фактори Варна да се развива дръзко. И държавата трябва да осигури цялата възможна помощ това да се случи – целенасочени инвестиции в научна инфраструктура през следващите години. Това са сложни мероприятия, затова имаме поредица от срещи тук.“ Това заяви Томислав Дончев, заместник министър-председател, който е на работно посещение и днес във Варна.


По време на срещата вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че потенциалът на Варна е уникален. „Градът  дава почти 10% от БВП на страната, но аз съм убеден, че това би могло да бъде много повече именно заради потенциала от университети и студентите, които се обучават в тях. Работим по всички тези неща – за уникално научно-лабораторно оборудване, за изграждане на нов сграден фонд, с може би високотехнологичен център“. Той подчерта, че инвестициите в научна инфраструктура са изключително коварни, защото в много от случаите няма адекватен сценарии как  да се използва в бъдеще и най-вече какви приходи ще генерират. „Дори да е изградено с публично финансиране, едно уникално съоръжение трябва да носи приходи и поне в частична степен да се самоиздържа. Затова трябва да бъдем умни и всичко това да трябва да бъде планирано и бързо, и внимателно. Пари ще има, аз искам те да бъдат инвестирани по най-добрия начин. Акцент в следващите години, освен политиките по декарбонизация и енергийна ефективност, ще бъдат иновациите. Затова екипът, който работи във Варна, трябва да е готов с максимална степен на конкретика до края на 2020 г.“, заяви той.

„Има два модела за развитието на потенциала на Варна. Първият е да се продължи както досега – всеки университет, научен център, местна власт да разработва свои проекти в своите области. Вторият модел е това да става заедно, но не като механичен сбор от субекти, а с ясна цел, конкретни идеи и приоритети, координиране и бранд. Това е по-добрият сценарий, който трябва да напишете Вие. Така добавената стойност ще е по-висока за всички. Важен елемент е всичко това да бъде интегрирано с бизнеса“.

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на работна среща с кмета Иван Портних и ръководствата на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Н. Вапцаров“, Техническия университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Икономическия университет, Висшето училище по мениджмънт, Института по океанология и Института по хидро- и аеродинамика. В срещата участваха Деница Николова, зам.-министър на МРРБ, представители на Института за пазарна икономика. Събитието е част от работното двудневно посещение на Томислав Дончев във Варна, по време на което той посети Медицинския университет и Морското училище.

По време на разговорите бе представена проектната готовност на висшите училища и институти. „Много съм впечатлен от това, което видях тук във Варна през тези два дни. Пари ще има, но те трябва да бъдат използвани умно и да носят стойност. Инвестициите трябва да имат конкретно пазарно измерение, да водят до подобряване на икономическия живот“, заяви вицепремиерът.

„Посоката на развитие на Варна е правилна, респект за изключително мащабното мисленето тук“, заяви Деница Николова, зам.-министър на МРРБ. „Вие можете да бъдете международен еталон, включително за обмяна на опит на модела за затваряне на цикъла от образование до реализация на младите хора“, обърна се тя към участниците в срещата. Деница Николова подчерта, че е необходима голяма и прецизна подготовка на проектите за новия програмен период, както и по отношение на очаквания план на Европейската комисия за възстановяването на Европа след пандемията.

Вчера акцент на срещата бе „Варна – град на знанието. Траектория на развитие на града към зелена, социална, дигитална иновативна Европа“. Тогава бяха представени новите проекти на общината, за които се търси финансиране – нов образователен кампус с нова сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и реконструкции на Професионалната техническа гимназия и на Професионалната гимназия по електротехника; новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“; изграждане на конгресен и експо център в зоната на пристанището; икономическа зона „Варна“; квартал на иновациите в района на „Малка чайка“; втори мост над Варненското езеро; разширението на бул. „Цар Освободител“ с изграждането на електрически транспорт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00

Пожарникарят Христо Христов: Дежурството на Нова година винаги е най-тежкото

Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов.  Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..

публикувано на 31.12.24 в 08:00

Ravn (1349): За баланс е необходимо да познаваш и мрачната, и светлата част от себе си

Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..

публикувано на 31.12.24 в 07:30