Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори протест във Варна тази вечер - с факли срещу Закона за социалните услуги

| обновено на 13.07.20 в 21:35

Около  петдесет души се събраха в градинката на Севастопол.  Те се отзоваха на организираното събитие факелно шествие чрез Facebook  от групата Единение за семейството и децата


Отнасяме нашия светлинен протест, както и нашите надежди към конституционните съдии!  Законът за социалните услуги, под маската на защита на децата и други уязвими групи, грубо погазва правата им, поставяйки ги в зависимост от частни интереси, пишат в страницата инициаторите.


Предимно млади хора са участниците в осветляването на антидетските закони. На частни доставчици на социални услуги, включително търговски фирми, се предоставят не само права да извършват определени услуги в помощ на социално-уязвимите, но и да поставят под диктат всяко семейство, както и да подчиняват (субординират) държавните органи!

Ето и част от мотивите, уточнени от организаторите на факелното шествие:

Как Ви се струва, че съгл. ЗСУ чл. 87 ал.1 дете може САМО да поиска социална услуга от частна фирма, доставчик на социална услуга, като родителите изобщо не биват уведомени!!

Предоставянето на услугата е задължително и държавата плаща. За Доставчика няма задължение за удостоверяване дали детето говори истината или не. Ако то е под 14 години, Доставчикът уведомява Агенция за социално подпомагане. Ако детето е над 14 години дори АСП не научава, детето остава самотна жертва на частни търговски интереси.

Родителите се уведомяват само при желание на детето.

Чии конституционни права са засегнати в по-груба форма от ЗСУ - на детето или на родителите (да отглеждат и възпитават децата си до пълнолетието им) е въпрос на дискусия.

Репресивния характер на закона си личи и от огромните глоби за неизпълнение на предписания на новите „задължителни социални услуги“.

Глобите започват от 2 000 лева, като могат да стигнат до 5 000 лева за първо нарушение (чл.169)!

Това са глоби, налагани на уязвими лица. Какво се случва с тях нататък всеки може да си отговори, отчитайки „модерната“ практика държавата и общините да събират вземанията си чрез частни съдебни изпълнители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският съд ще се произнесе по мярката на младежа, предизвикал катастрофата с АТВ в Слънчев бряг

Съдът в Бургас решава дали да остави в ареста 18-годишното момче, което се вряза с атракционно АТВ в пешеходци на тротоар в Слънчев бряг в неделя. Районната прокуратура повдигна обвинение на младежа за нанасяне на средна телесна повреда. Сред пострадалите са три деца. 4-годишно момченце..

публикувано на 16.08.25 в 08:58

Срещата Тръмп- Путин не роди примирие на фронта в Украйна

Без споразумение за мир в Украйна приключи първият етап от разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Американският президент прие руския си колега във военната база „Елмендорф–Ричардсън” в Анкъридж, Аляска. Държавните глави на САЩ и Русия проведоха разговор, продължил малко над три часа. Целта на срещата беше да се договори евентуален..

публикувано на 16.08.25 в 08:22

Десетки се събраха на протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев пред ресторант на Пламенка Димитрова във Варна

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:35

Тридневна програма за Деня на Варна

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..

публикувано на 15.08.25 в 17:53

Задържаха 21-годишния, врязал автомобила си в автобуса в София

21-годишният водач, който вряза управлявания от него автомобил в автобус на градския транспорт на кръстовището на столичните булеварди "Възкресение" и "Константин Величков", е задържан.  Това потвърдиха за БНР от СДВР. При удара на автомобила в автобуса загина един човек, а шестима бяха ранени. Трима от тях са с опасност за живота. В момента мъжът..

публикувано на 15.08.25 в 17:19

Протестиращи спират достъпа на коли до Морската градина

Протестиращи спират достъпа на коли до Морската градина във Варна. Искането им е да се спазва общинска наредба, която забранява движението на автомобили в Приморския парк. Акцията е в памет на загиналите деца на пешеходни пътеки и по пътищата. Организирахме протестът на празника на Варна, защото точно днес Морската градина трябва да бъде затворена за..

публикувано на 15.08.25 в 16:18

Клубове и родители излязоха на протест заради състоянието на комплекс "Приморски" във Варна

Ремонтът на басейн "Юлиан Русев" в ПК "Приморски" ще започне на 9 септември и ще продължи между 2 и 3 месеца. Това бе уточнено на спешна среща между плувните клубове в града и общинската администрация. Общината е осигуриla финансиране за химичесkи препарати, тъй като обществената поръчка за тяхната доставка се обжалва.  Общината ще търси спонсори за тези..

публикувано на 15.08.25 в 15:35