Чудната градина съществува от няколко години и нейното име е неслучайно избрано, защото подсказва своето новаторство и своя риск да не успее да намери разбиране сред обществото и институциите. С годините обаче от чудна и странна градината се превърна в доказателство, че, когато обединени около една идея хора се борят за нейния успех, то той не закъснява.
В „Чудната градина“ са наети на работа 22 лица със специални потребности - хора, за които от десетилетия се твърди, че не могат да работят и да печелят сами парите си. Днес на някогашното буренясало пространство, общинска собственост, вече са изградени четири оранжерии, в които с много любов се отглеждат зеленчуци и цветя. Повече за проекта и за наградата и как кризата с COVID-19 засегна и този отрасъл, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
„Чудната градина“ не е просто проект, а сбъдната мечта на много хора, които са убедени, че всеки човек заслужава да получи своя шанс за реализация, независимо от битуващото от години мнение в България, че определени групи хора могат принудително да бъдат поставени в ситуацията на чисто физическо съществуване.
Цел във всеки един ден, конкретно занимание, нови умения и отношение както към равен получават 22 лица с интелектуални затруднения в Добрич. Успехът на проекта, неговата социална значимост и непрекъснатата посока напред, с която се движи градината, не остават незабелязани от Фондация „Лале“, която раздава едни от най-престижните награди в неправителствения сектор. По думите на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ и един от създателите на „Чудната градина“ Мария Методиева наградата за най-добър проект на 2019 година е изключително важна за всички.
В „Чудната градина“ се отглеждат различни сезонни зеленчуци и цветя, но и тук, както навсякъде неблагоприятните метеорологични условия тази година, съчетани с кризата около COVID-19 са дали и продължават да дават своето отражение. По думите на управителя на градината д-р Хасан Ефраимов макар и запланувана до последната подробност, стопанската им година ги поставя пред редица предизвикателства и трудности.
За щастие до този момент нито един от работниците в градината не е заразен с коронавирусната инфекция, макар че работата не е прекъсвала, допълва д-р Ефраимов. Увеличаването на броя на заразените през последните седмици в България обаче буди нова тревога.
За да оцеляват финансово и да гарантират заплатите на работниците си в „Чудната градина“ не спират и работата си по различни проекти, за които разказва Мария Методиева.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..