Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награда за екипа на „Чудната градина“

| обновено на 16.07.20 в 11:33

Чудната градина съществува от няколко години и нейното име е неслучайно избрано, защото подсказва своето новаторство и своя риск да не успее да намери разбиране сред обществото и институциите. С годините обаче от чудна и странна градината се превърна в доказателство, че, когато обединени около една идея хора се борят за нейния успех, то той не закъснява.


В „Чудната градина“ са наети на работа 22 лица със специални потребности - хора, за които от десетилетия се твърди, че не могат да работят и да печелят сами парите си. Днес на някогашното буренясало пространство, общинска собственост, вече са изградени четири оранжерии, в които с много любов се отглеждат зеленчуци и цветя. Повече за проекта и за наградата и как кризата с COVID-19 засегна и този отрасъл, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.

Проектът „Чудната градина“ на фондация „Николай Чудотворец“ в Добрич получи наградата за най-добър проект в социалната сфера на Фондация „Лале“.

„Чудната градина“ не е просто проект, а сбъдната мечта на много хора, които са убедени, че всеки човек заслужава да получи своя шанс за реализация, независимо от битуващото от години мнение в България, че определени групи хора могат принудително да бъдат поставени в ситуацията на чисто физическо съществуване.


Цел във всеки един ден, конкретно занимание, нови умения и отношение както към равен получават 22 лица с интелектуални затруднения в Добрич. Успехът на проекта, неговата социална значимост и непрекъснатата посока напред, с която се движи градината, не остават незабелязани от Фондация „Лале“, която раздава едни от най-престижните награди в неправителствения сектор. По думите на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ и един от създателите на „Чудната градина“ Мария Методиева наградата за най-добър проект на 2019 година е изключително важна за всички.

В „Чудната градина“ се отглеждат различни сезонни зеленчуци и цветя, но и тук, както навсякъде неблагоприятните метеорологични условия тази година, съчетани с кризата около COVID-19 са дали и продължават да дават своето отражение. По думите на управителя на градината д-р Хасан Ефраимов макар и запланувана до последната подробност, стопанската им година ги поставя пред редица предизвикателства и трудности.

За щастие до този момент нито един от работниците в градината не е заразен с коронавирусната инфекция, макар че работата не е прекъсвала, допълва д-р Ефраимов. Увеличаването на броя на заразените през последните седмици в България обаче буди нова тревога.

За да оцеляват финансово и да гарантират заплатите на работниците си в „Чудната градина“ не спират и работата си по различни проекти, за които разказва Мария Методиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световен ден на Брайловата азбука

Отбелязва се от 2019 г. с резолюция A/RES/73/161 на Общото събрание на ООН от 17 декември 2018 год.  Целта е да се повиши информираността на обществеността за значението на Брайловата азбука като средство за комуникация на незрящите и слабо виждащите хора.  Годишнина от рождението /1809/ на френския педагог Луи Брайл, създал Брайловата азбука..

публикувано на 04.01.25 в 09:49

Започва записването за безплатно начално обучение по кънки на лед и хокей на лед

В понеделник, 06.01.2025 г., започва записването за безплатния курс по „Начално обучение по кънки на лед“ за деца до 8 години. Началото на тренировките за „Клуб по ледени спортове – Варна“ е на 14.01.2025 г., обучението се провежда във вторник и четвъртък от 18:00 до 19:00 ч. „Клуб по ледени спортове – Одесос“ започва обучение от 13.01.2025 г., което..

публикувано на 03.01.25 в 13:31

Йор­да­нов­ден в Балчик

На то­зи ден все­ки, кой­то ис­ка да е здрав през го­ди­на­та, се окъп­ва или по­не се из­ми­ва на ре­ка. Къ­де­то има во­доем, се из­вър­шва ри­туал­но хвър­ля­не на кръс­та от мес­тния све­ще­ник. След из­важ­да­не­то му се слу­жи тър­жес­тве­на ли­тур­гия, на­ре­че­на Ве­лик во­дос­вет. На нея се об­но­вя­ва све­те­на­та во­да в хра­мо­ве­те, а..

публикувано на 03.01.25 в 12:44
Лебеди, Варна

Първи излет за наблюдение на птици във Варна

Първи излет за наблюдение на птици ще се проведе тази неделя, на 5 януари, във Варна. Организатори са Bulgaria Bird Walks . Планирани са два похода в Морската градина от 9 и от 13 часа, които ще бъдат водени от орнитолог от Българското дружество за защита на птиците.  Излети за наблюдение на птици се провеждат от години в София и..

публикувано на 03.01.25 в 09:15
Свети Силвестър

Свети Силвестър честваме днес

На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски. Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е..

публикувано на 02.01.25 в 06:20
Алеко Константинов

Отбелязваме рождението на Щастливеца и Яворов

На днешния ден отбелязваме рождението на двама бележити българи. Навършват се 162 години от рождението на писателя и общественик Алеко Константинов и 147 години от рождението на поета символист и революционер Пейо Яворов , припомня БГНЕС.  Големият български писател и общественик Алеко Константинов – Щастливеца е роден на 1-ви януари 1863..

публикувано на 01.01.25 в 15:30

Центърът на Варна след новогодишната нощ (СНИМКИ)

Броени часове след новогодишния концерт на площад "Независимост" вече се разглобява голямата сцена, а в по-голямата част от площада и около шадраваните вече е почистено, видя репортер на Радио Варна. Екипи на сметопочистващата фирма почистват и малките кошчета на площада, но бъркат в тях директно без предпазни ръкавици. Забелязва се, че по време на..

публикувано на 01.01.25 в 09:44