Засилена държавност във всички политически единици в света след началото на пандемията от COVID-19 - това отчита професор Нина Дюлгерова, д-р на икономическите науки: „В един момент се оказа, че битката между икономическия и политически неолиберализъм, който господстваше и засилваше своите позиции до започване на пандемията, влезе в много яростен двубой с държавите.”
Светът днес е на кръстопът, а посоката му зависи от избора на следващия американски президент. „Силно се надявам това да е Доналд Тръмп. Като представител на републиканците, той на практика е представител на индустриалния капитал. Той е надеждата, че хората ще работят.”
Финансовият капитал на демократите, който се представлява от Джордж Сорос, би вкарал изцяло човечеството във виртуалното пространство, смята проф. Дюлгерова. Автократичната власт е възможно да се случи и в САЩ, защото ерозията на англосаксонския свят е показателна за това как студената война ще приключи, когато се реши въпросът за властта в САЩ и в Англия.
„Днес и сега ние сме в очакване на избора в САЩ – едното е бъдеще за човечеството, другото е крах”.
Все още не може да се говори за виртуална глобализация – „тя ще настъпи, когато по улиците вече няма да има хора и протести, каквито наблюдаваме сега.”Въпрос на гледна точка е как Китай се справи с пандемията, откъдето тръгна всичко. „На изток не всичко е така, както ни се представя. Пандемията формално тръгна оттам, но все още не е решен проблем. Там засилиха държавността в контекста на тоталната власт.”
Обществото ни се опитва да намери себе си, но няма нужната стабилност. „Грандоманско е да се каже, че всеки мисли за държавата, но факт е, че мислейки за себе си, човек в някаква степен защитава или определя бъдещето на страната, в която живее.”Чуйте повече в прикачения файл:
Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..