Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплахата от новите ГМО - започва информиране на обществото

Големите компании, които имат интереси в производството на ГМО, осъществяват натиск върху политиците и институциите в Европейския съюз и това може да промени регулациите в държавите, коментира за радио Варна Ивайло Попов, от Екологично сдружение „За Земята“ и експерт по устойчиво селско стопанство, политики, свързани с ГМО.

Има ново поколение техники за ГМО, около които се дискутират промени в политиките, и ние като общество трябва да бъдем много бдителни и да не допускаме те да бъдат диктувани от корпорациите имащи интерес. Сред тях са освен големи компании и асоциации, и някои университети, които имат интерес в производството, търговията или изследванията с ГМО. Първоначално е считано, че тези нови техники не попадат под обхвата на законодателството на ГМО и не е необходимо да има разрешителни режими или етикетиране за тях. Със свое решение съда на Европейския съюз, обаче, показа, че е точно обратното.

За да не бъдат тихомълком променени правилата е нужно обществото да бъде информирано и затова Екологично сдружение „За Земята“ започва кампания в цялата страна, в рамките на която ще се проведат срещи-дискусии с граждани, на които да бъде разяснено какви са рисковете от новите ГМО, които се прокарват на пазара чрез лобита на корпоративните гиганти.

Първата среща е днес в Бургас от 18.00 часа в симбиотичното пространство на Атанасовското езеро, а на 31 юли ще се проведе във Варна от 16.00 часа в зала „Кубрик“ на ул. „Сава Радулов“ 14. Ще има срещи и в други градове на страната.

Целта е неправителственият сектор заедно с обществото да е подготвено да окаже натиск върху българското правителство и българските евродепутати, за недопускане промяна в политиките относно генетично модифицираните организми.

Социологическите проучвания сочат, че българите доста се интересуват от тази тема и са настроени негативно към ГМО, каза още Ивайло Попов.

По неговите думи на този етап ГМО в България няма и това е благодарение на гражданската активност, която беше проявена преди години. Тогава успяхме много добре да защитим както храните си, така и полетата, каза още Ивайло Попов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток на 22 ноември

В периода 18.11.2024 - 22.11.2024, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Долни чифлик - част от ул. Ботевска, ул. Осогово, ул. Мусала, ул. Люлин, ул. Витоша, ул. Рила, електрозахранени от ТП 11. В периода 18.11.2024 -..

публикувано на 22.11.24 в 06:03
Морето във Варна

Слънце, облаци и силен вятър в петък

Утрото в петък ни посреща със студено, но тихо и спокойно време.  Във Варна тази сутрин е 1 градус, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 72%, а атмосферното налягане е 1014 хПа, почти колкото средното за месеца.  По-студено е в Добрич , където е минус 2 градуса. Отрицателни са температурите и в Карнобат и Шумен, където..

публикувано на 22.11.24 в 05:54

Конституционният съд образува дело по искането на президента за отмяна на текстове от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени.  Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..

публикувано на 21.11.24 в 19:40

Кога Варна ще има своите градски пространства?

Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..

публикувано на 21.11.24 в 18:25

Търси се директор на СУ "Христо Ботев" в Балчик

Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..

публикувано на 21.11.24 в 18:11

Съдът остави без уважение жалбите срещу премахването на бараки на Колхозния пазар във Варна

Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..

публикувано на 21.11.24 в 17:08

Няма достатъчно желаещи за съдебни заседатели в Добрич

Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията.  Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...

публикувано на 21.11.24 в 16:20