За да има безопасни и ефективни ваксини са необходими години на разработка, дълъг период на клинични изпитания и сериозни инвестиции. Така имунологът проф. Красимир Методиев коментира световната надпревара за ваксина срещу COVID-19:
"Създаването, производството и прилагането на една ваксина се подчинява на две основни закономерности - безопасност и ефективност. Като експерт в тази област, съм дълбоко притеснен от бързината, с която бяха изработени ваксините. Причината е, че нямаме доказателство, че продуктът е преминал двете основни фази. "
В интервю за Радио Варна проф. Методиев прави аналогия с времето, когато се смяташе, че е открита ваксина срещу СПИН :
"И до днес няма ваксина срещу СПИН, няма и да има, защото вирусът на СПИН е със силна изменчивост и с изключително бърза репродукция."
Коронавирусът, който циркулира в България и в югоизточна Европа, е с различна генетика от първоначално изолирания в китайския Ухан. "Ако искаме да направим ваксинален щам срещу вирус с изменена генетика, няма да постигнем никакъв ефект. "
Технически би могло да бъде създадена ваксина срещу всичко, само че "няма гаранция, че след 6 месеца, колкото трае имунитетът след COVID-19, ще циркулира същият вирус със същата генетика? "
Цялото интервю на Емилия Николова с проф. Красимир Методиев можете да чуете в звуковия файл:
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..