Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Мавродиев: Изборът на материалното е фатален за днешните времена

| обновено на 27.12.20 в 09:56
Снимка: БГНЕС

Стефан Мавродиев е роден във Варна. Баща му е учител и актьор във Варненския театър, а майка му пее във Варненската опера. Завършва ВИТИЗ при Методи Андонов през 1967 година. Първоначално играе в Пловдивския театър, после на сцената на Младежкия театър, Театър 199, в Сатиричния и в Народния театър. Освен натрупания опит в театъра и в киното, Мавродиев се занимава и с режисура. Печелил е десетки театрални награди. На откриването на фестивала „Любовта е лудост” във Варна той получи награда за цялостен принос към киноизкуството.

Тази година Стефан Мавродиев бе отличен за цялостно творчество в киното на 28 издание на Iff Love is Folly / Мфф Любовта е Лудост.

Говорим си тук точно до Фестивалния конгресен център във Варна, който във Вашето детство не е съществувал. Кой е районът на Стефан Мавродиев, къде точно е Вашата родна къща?

В гръцката махала. На „Климент” 10.(...) Там живях като малък. После срещу  храма „Св. Николай”.(...) Т

Какво детство беше? Цветно, морско?

Безумно. Тогава нямаше коли, нямаше нищо. Почти всички родители бяха на работа и ние бяхме по цял ден свободни да си правим каквото искаме.(...)

Каква беше Варна тогава?

Такава като сега, така хубава. Сега има много кръчми, тогава толкова нямаше. Но тогава  имаше много лимонададжийници .(...) Около римските разкопки, които не бяха направени още, отдолу имаше едни тунели, през които пълзяхме, докъдето можем. После на заден ход се измъквахме, беше тайнствено. Въобще фантазиите на децата са чудесното нещо.

А кога разбрахте, че ще станете актьор? Майка в операта, баща- актьор.

Аз си станах така- от само себе си.(...) Алла Герова, вечна й памет на тази велика жена. Ние от 5-6-годишна възраст започнахме да й правим театър. Тя ни учеше.(...) Имаше много голямо знание, образование в областта на театъра. Тя ни въведе в този свят и ни научи да уважаваме това, което е, което се казва театър, което се казва изкуство. Да уважаваме това, което правим и да не се лигавим, да няма никакви глупости.

И всичко да Ви се разбира като говорите от сцената, не като днес нали?

Не мога да кажа. На мен точно не ми се разбираше много,  ама с големи усилия успях да постигна известни успехи. И сега никой не се оплаква, че не ми разбира нищо. Така че всичко е наред.

Обаче сега, прави ми впечатление, че новите актьори някак си не им се разбира. Говорят много бързичко и завалено.

Не мога да кажа на какво се дължи. Това е преди всичко въпрос на други фактори. На криворазбрана естественост, криворазбрани са и някои други неща. Те се преодоляват като ги хване един режисьор като хората и внимателно ги разположи, и всичко това идва на мястото си.  Само трябва да се работи.

Сега успя ли тази чалга в изкуството да превземе и актьорството?

(...) Така нареченият материален избор е фатален за днешните времена. Понеже ние сме малко по-дърти и прескочихме това нещо някак си.(..) Сега винаги ми е интересно да участвам в нещо, което е дълбоко, смислено и интересно.. Да му намерим цаката.(...)

Какво Ви зарежда, за да имате вдъхновение и желание за игра?

Зарежда ме животът. Желанието ми да живея. Това ме зарежда.

Това не намалява с годините?

Ами общо взето не. Много мразя да съм нещо болен ама ми се случва от време на време. Обаче това желание, това удоволствие, тази радост, колкото намеря, където я намеря от живота.. тя крепи яко духа и духът измисля съответно отговор на всичко това. И въображението работи, и аз си измислям разни работи, които я ги направя, я не. Но занимавам се, мозъкът ми работи.

Цялото интервю на Даниела Стойнова със Стефан Мавродиев чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35