Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Мавродиев: Изборът на материалното е фатален за днешните времена

| обновено на 27.12.20 в 09:56
Снимка: БГНЕС

Стефан Мавродиев е роден във Варна. Баща му е учител и актьор във Варненския театър, а майка му пее във Варненската опера. Завършва ВИТИЗ при Методи Андонов през 1967 година. Първоначално играе в Пловдивския театър, после на сцената на Младежкия театър, Театър 199, в Сатиричния и в Народния театър. Освен натрупания опит в театъра и в киното, Мавродиев се занимава и с режисура. Печелил е десетки театрални награди. На откриването на фестивала „Любовта е лудост” във Варна той получи награда за цялостен принос към киноизкуството.

Тази година Стефан Мавродиев бе отличен за цялостно творчество в киното на 28 издание на Iff Love is Folly / Мфф Любовта е Лудост.

Говорим си тук точно до Фестивалния конгресен център във Варна, който във Вашето детство не е съществувал. Кой е районът на Стефан Мавродиев, къде точно е Вашата родна къща?

В гръцката махала. На „Климент” 10.(...) Там живях като малък. После срещу  храма „Св. Николай”.(...) Т

Какво детство беше? Цветно, морско?

Безумно. Тогава нямаше коли, нямаше нищо. Почти всички родители бяха на работа и ние бяхме по цял ден свободни да си правим каквото искаме.(...)

Каква беше Варна тогава?

Такава като сега, така хубава. Сега има много кръчми, тогава толкова нямаше. Но тогава  имаше много лимонададжийници .(...) Около римските разкопки, които не бяха направени още, отдолу имаше едни тунели, през които пълзяхме, докъдето можем. После на заден ход се измъквахме, беше тайнствено. Въобще фантазиите на децата са чудесното нещо.

А кога разбрахте, че ще станете актьор? Майка в операта, баща- актьор.

Аз си станах така- от само себе си.(...) Алла Герова, вечна й памет на тази велика жена. Ние от 5-6-годишна възраст започнахме да й правим театър. Тя ни учеше.(...) Имаше много голямо знание, образование в областта на театъра. Тя ни въведе в този свят и ни научи да уважаваме това, което е, което се казва театър, което се казва изкуство. Да уважаваме това, което правим и да не се лигавим, да няма никакви глупости.

И всичко да Ви се разбира като говорите от сцената, не като днес нали?

Не мога да кажа. На мен точно не ми се разбираше много,  ама с големи усилия успях да постигна известни успехи. И сега никой не се оплаква, че не ми разбира нищо. Така че всичко е наред.

Обаче сега, прави ми впечатление, че новите актьори някак си не им се разбира. Говорят много бързичко и завалено.

Не мога да кажа на какво се дължи. Това е преди всичко въпрос на други фактори. На криворазбрана естественост, криворазбрани са и някои други неща. Те се преодоляват като ги хване един режисьор като хората и внимателно ги разположи, и всичко това идва на мястото си.  Само трябва да се работи.

Сега успя ли тази чалга в изкуството да превземе и актьорството?

(...) Така нареченият материален избор е фатален за днешните времена. Понеже ние сме малко по-дърти и прескочихме това нещо някак си.(..) Сега винаги ми е интересно да участвам в нещо, което е дълбоко, смислено и интересно.. Да му намерим цаката.(...)

Какво Ви зарежда, за да имате вдъхновение и желание за игра?

Зарежда ме животът. Желанието ми да живея. Това ме зарежда.

Това не намалява с годините?

Ами общо взето не. Много мразя да съм нещо болен ама ми се случва от време на време. Обаче това желание, това удоволствие, тази радост, колкото намеря, където я намеря от живота.. тя крепи яко духа и духът измисля съответно отговор на всичко това. И въображението работи, и аз си измислям разни работи, които я ги направя, я не. Но занимавам се, мозъкът ми работи.

Цялото интервю на Даниела Стойнова със Стефан Мавродиев чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05