Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози откриха артефакти от най-ранното обитаване на крепостта Кария при нос Шабла

Снимка: БТА

През септември 2020 г. екип от Регионалните Исторически музеи в Добрич и Русе завършиха поредния етап от редовното археологическо проучване на територията на късноантичната крепост Кария при нос Шабла. Разкопките бяха финансирани от Министерство на културата на Република България и бяха успешно завършени благодарение на логистичната подкрепа на община Шабла, съобщават от РИМ-Добрич.

Проучването се извърши в югозападния ъгъл на крепостта, където се разкриха елементите от най-ранното и най-късното обитаване на терена. От елинската колония и пристанище Карон лимен бяха доразкрити останките от представителна сграда от елинистическия период. Под основите ѝ бяха открити бронзови монети, амфорни печати, части от антропоморфни теракоти и фрагменти от чернолакова керамика, характерна за класическия период. Разкритите основи са били пресечени и частично унищожени при изграждане на римска баня, от която е запазен фрагмент от стена с украсена двуцветно хидрофобна мазилка, както и подово ниво с изградени от тухли колонки от антично подово отопление-хипокауст. Тази постройка е била разрушена при строителството на правоъгълна кула от късноримска крепост от типа квадрибургиум. По времето на Великото преселение на народите, тази крепост е била унищожена от идващите от север варварски племена. По-късно нейната укрепителна линия е била използвана като надеждна основа за изграждането на ранновизантийския кастел известен като Кария или Карея. 

Пред фронта на стената са били вкопани многобройни питоси за съхраняване на зърнени култури. Тези своеобразни скалдове са обслужвали и древното пристанище. Най-вероятно тази крепост е била унищожена не в следствие на голямо наводнение по времето на император Юстиниан Велики. Тогава земетресение навътре в морето предизвиква голяма вълна цунами, заляла тази част от черноморското крайбрежие, включително района на Дионисопол и Амфиполис. Едва по-късно, възстановеното върху развалините на крепостта поселение е унищожено от аварите. С този последен етап от неговото съществуване можем да свържем разкритата преди години от доц. С. Торбатов винарна.

С цел по-добро консервиране и запазване на основите от крепостни стени и питосите, разкитите съоръжения бяха зазимени. В очакване на бъдещ проект за реставрация, останките от елинистическите градежи засипани под дълбок над 2 м. слой инертен материал. С оригинални материали започна частична запечатка на застрашени участъщи от крепостната стена. При описаните дейности, работата на археологическия екип бе значително облекчена от подкрепата на ръководството на Общината и кмета на град Шабла – Мариян Жечев, комуто археологическият екип изказва своите благодарности.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Море. Бряг” - изложба живопис на Любен Генов и Мария Райчева

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.  Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..

публикувано на 08.11.24 в 15:19

Средновековни градове, крепости и укрепени църкви от Трансилвания гостуват в Балчик

От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор  (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..

публикувано на 08.11.24 в 10:55
Нос Калиакра край Българево

На Архангеловден празнува каварненското село Българево

На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево.  Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров.  В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..

публикувано на 08.11.24 в 08:00

Три билборда във Варна представя с "Живопис в градска среда" художникът Веселин Димов

Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..

публикувано на 06.11.24 в 16:04

"Танцови маршрути" с втора фестивална част през ноември (програма)

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..

публикувано на 06.11.24 в 09:24

Трети Малък фестивал на куклите във Варна

Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници.  Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..

публикувано на 05.11.24 в 14:22

Във Варна започна Седмицата на православната книга (програма)

До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга.  За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..

публикувано на 05.11.24 в 09:05