Историята на една българка и един пакистанец, борещи се за правото да живеят заедно с детето си в България, е обект на съдебни спорове от години. След многократни откази от българското посолство в Пакистан да издаде виза на мъжа, той е принуден да предприеме дълго и опасно пътуване извън закона до страната ни. Успява да стигне до Гърция, където е заловен, с пасаван влиза в България, но битката му за статут продължава и до днес.
Гергана и Акил се запознават и влюбват в Норвегия през 2013 година. Малко по-късно те заминават за Пакистан, където сключват брак. Съгласно визата си, Гергана може да остане само един месец. След това, през 2015 година тя, вече бременна, се прибира в България и оттук започва тяхната многогодишна борба да се съберат да живеят заедно, без страха, че миграционните служби, съдилищата, законите на държавата ни и сляпото взиране само в буквите от страна на чиновниците могат да ги разделят отново. Гергана Акил разказва за многократните й опити да получат виза за Акил, следвайки стриктно законите на България.
Притежаването на имот и доходи на поне единия от двамата дава сигурност на нашата страна, че Акил ще може да издържа сам семейството си тук, а няма да разчита на социални помощи от България. И понеже беднотата често е смятана за грях, те са наказвани нееднократно с поредния отказ за издаване на виза. Как Гергана се е справяла тук сама, без родители и с новородено е съвсем логичният въпрос, който си задаваме.
След две години на безуспешна борба с институциите Акил, решен да види съпругата и детето си, предприема изключително рисковото си пътуване – от Пакистан до България. Гергана знае, че той тръгва и за нея, дните, в които тя няма никаква вест от съпруга си, са дни на мъка, страх и безкрайна тревога.
Все пак, напук на всичко, Акил Сървър успява да стигне до България, до Балчик, до дома на своята съпруга, до своето дете. Вероятно тогава си е мислел, че най-трудното е зад гърба му, но три години по-късно вече му е ясно, че това е било само началото.
Невъзможността да пробият системата в България отвежда преди две години семейството до дружество, занимаващо се с консултантски услуги в сферата на миграцията. Тяхното единствено желание е било да узаконят статута на Акил, за да може той да живее заедно със своята съпруга и общото им дете в България, да има елементарните човешки права като това да работи, да може да излиза без придружител и когато се почука на вратата, да не се страхува, че идват да го депортират. За съдебната им борба разказва юрис-консултът от дружеството Петя Казакова.
Отдел миграция към ОД на МВР Добрич отказва право за продължително пребиваване на Акил, тъй като той няма издадена виза от посолството ни в Пакистан. Такава виза Акил не може и да получи вече, тъй като заради пандемията посолството ни там не работи. Завежда дело в Административния съд в Добрич, който уважава искането му за продължително пребиваване, но Върховния административен съд в София отменя решението на съда в Добрич. Така се стига до сегашната искова молба в Административния съд в Добрич от страна на Акил, в която той съди началника на ОД на МВР в Добрич, както и Върховния административен съд и иска обезщетение от 20 000 лв. заради нарушените му права.
Петя Казакова е категорична, че ако съдът в България отново откаже да му даде разрешение за продължително пребиваване, ще заведат дело срещу България в Страсбург. И всичко това, за да признае една държава, че нейна поданичка има правото не само да се влюби в пакистанец, но и да живее с него в родината си.
Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.От 21 до 23 ноември Варна е домакин на Рождественския фестивал „Благословение“, организиран от Народно читалище „Македония – 2005“. Фестивалът обхваща всички музикални жанрове и изпълнителски формати, а участниците в него са преди всичко млади дарования от Варна. Фестивалът е с благотворителна кауза в подкрепа на потребителите на услуги към Сдружение..
С историята на шестгодишния дима от Украйна ви запознахме през месец март тази година, когато неговата майка Йелизавета търсеше помощ, за да финансира лечението на детето си в Испания. Дима страда от тежка форма на епилепсия, която не се повлиява медикаментозно и единственият му шанс беше операция. С помощта на много хора необходимата сума беше..
Коледната градинка на Чаталджа ще бъде открита от 18 часа на 22 ноември, петък. Работилница за коледни вълшебства, много нови изненади, празнична музика, танци и кътчета за незабравими снимки са предвидени от организаторите. И тази година посетителите ще могат да се снимат с превърналия се в талисман на пространството бял плюшен мечок...
На фейсбук страницата „Дари надежда“ и на платформата за организиране на благотворителни кампании за набиране на средства pavelandreev.org се отправя апел за съпричастност към съдбата на балчиклийка. Кампанията „Живот за Ани“ има за цел да събере необходимите за лечението и рехабилитация 25 хиляди евро. До този момент са дарени 4141 евро. Ето и нейното..
Един от 12-те големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква, е Въведение Богородично - на 21 ноември. От 1929 год. с решение Българската православна църква празникът се отбелязва и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Църковните служби в централния храм "Св. Георги" в..
7-годишният Стефан Стойчев от Варна спечели първото място в Първа олимпиада по четене, която се проведе на 9 ноември в образователни школи в страната. Деца от цялата страна, от 1. до 12. клас, за първи път в България, имаха възможност да премерят силите си по четене и да покажат уменията си, каза за Радио Варна Стела Стоева, инструктор по..
В забързаното ни ежедневие, ефективната комуникация между лекар и пациент е от ключово значение. Тя трябва да е бърза, изчерпателна и навременна. В същото време личните лекари са затрупани от работа, защото техният брой намалява с около 100 всяка година, а броят на обслужвани пациенти за всеки лекар наства с 3% на годишна база. Възможностите за..