22-и октомври е МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН ЗА ИНФОРМИРАНОСТ ОТНОСНО ЗАЕКВАНЕТО.
Учреден през 1998 г. в Йоханесбург, Южна Африка, по време на 5-ия Световен конгрес на заекващите. Инициативата е на Международната асоциация по проблемите на заекването, за да се оказва помощ на милионите хора по света с говорни дефекти.
Заекването- има специфични прояви, може да се прояви в ранна детска възраст, или да се отключи при стрeс по-късно във времето.
То е нарушение на темпоритъма на речта и това се отразява автоматично при импровизирания говор на децата.
Може да бъде свързано с психологическа травма или преживяване.
Има и форми на заекване, които са с органична причини- тоест причината е в мозъчните вълни на движение.
Кога да потърсим помощ? - с този въпрос репортерът ни Ваня Славова се обърна към логопеда Ася Стефанова:
Лекува ли се заекването? С лекарство? За съжаление, не съществува медикаментозна терапия за това речево разстройство. Проблемът с лечението на заекването се усложнява още повече, с това, че все още специалистите не са единодушни относно причините, които го провокират.
Част от тях смятат, заекването е разстройство от неврологичен характер, но това не е съвсем така. Заекването се появява в ранното детство, училищна възраст и дори при възрастните. Възниква спонтанно, при публична изява или като следствие от нервно-психическо изтощение. Има хора, които заекват от време на време при определени обстоятелства. Ето защо е важно да се определят причините за разстройството на речта, тежестта му и да се започне адекватна терапия.
Специалистите разглеждат три основни типа заекване:
1. Заекване, дължащо се на проблеми на нервната система, което може да е наследствено обусловено, да е свързано с травма при раждане и често боледуване в ранното детство.
2. При около 60 % от заекващите доминиращото полукълбо на мозъка е дясното. За ориентир – тези, които боравят по-добре с лявата си ръка. Заекването се обяснява с „объркване“ при детето, когато се настоява детето да пише с дясната ръка. При това възниква дисбаланс, нарушават се вродените особености на нервната система, свързани с развитието на друга част на мозъка при „левичарите“.
3. Типично е за 10 % от заекващите, което се развива на фона преумора и постоянен стрес. Възможно е разстройството на речта да се появява периодично при психични натоварвания. Проблемът може да стане очеваден, когато се налага публична изява.
Съществуват и специализирани компютърни програми, които помагат да се преодолее този дефект - Speech Corrector. Методът е разработен на базата на синхронизирането на речевия и слуховия отдел. Засегнатият говори пред микрофон, компютърът обаче задържа възпроизвеждането на речта. Слушайки се, той трябва да се адаптира към плавността на изказа. След известно време изразяването става плавно и спокойно. Според създателите на програмата ефективността и е 70-80 %.
Съществуват и множество разработени авторски методики с индивидуална и групова практика, водени от специалисти, които са се справили успешно с накъсаната реч. Програмите включват дихателни упражнения, пеене, произнасяне на звуци, думи, жестикулиране при говор, техники за релакс, психологични игри.
От съществено значение са упражненията пред публика (дори и от 1-2 души) и преодоляване на страха от общуване.
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..
Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му. Една здрава птица от този вид без проблем..