Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместиха дърво с корен със специализирана машина

Дърво, от подблоковото пространство на бл.221 във варненския кв.Кайсиева градина, днес беше преместено с  хидравлична лопата за преместване на дървета. Целта беше да бъде демонстрирана специализираната техника.  Освен операторът на машината в акцията участва и бригада от няколко души, което допринесе дървото да бъде отделено от мястото му с минимални наранявания. Хидравличната лопата е четирикомпонентна, като всяка част се задвижва поотеделно, за по-голяма прецизност.  Акцията продължи час и половина.

"Съчетаваме полезното с приятното, защото в момента изграждаме паркинг пред блоковете 221 и 222 и имаше необходимост от преместване на дървото. На практика алтернативата беше неговото премахване. А в момента тече обучение на тема "Озеленяване и поддръжка на зелената система" и от фирмата, която предполагам има сключен договор с община Варна, помолиха да осигурим място, където да извършат демострацията", обясни за Радио Варна кметът на район "Владислав Варненчик" Николай Костадинов.

"Тази съвременна техника е по-добра от стария метод за преместване с багер и лопата, но трябва да се прави разумно". Затова предупреди арбористът Владимир Атанасов, който наблюдава акцията. Той е специалист към Европейския съвет по арборизъм, със специализации в Германия и Русия. Арбористите са специалисти по поддръжката и грижата за дървета като отделни организми в градска среда. Думата „арборист“ идва от латинската дума Arbor – дърво.  Арбористът Владимир Атанасов е във Варна по покана на общината и проведе обучение по поддържане на зелената система на служители от озеленителните фирми.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53

Най-голямото международно летище в Румъния ще има нов терминал

Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната.  Новият терминал трябва да бъде готов..

публикувано на 10.04.25 в 16:20

Още един пациент от Кочани, лекуван в България, се завръща в Северна Македония

Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..

публикувано на 10.04.25 в 15:27

Стачка във Франция, внимавайте с пътуванията

Министерство на външните работи информира за предстоящи стачни действия на френските железници (SNCF) в периода 17 април - 2 юни 2025 г.   Те ще се провеждат по предварително определен график, но очакванията са за сериозни затруднения в железопътния транспорт, особено в периода на ученическите ваканции и в празничните дни на месец май.  МВнР..

публикувано на 10.04.25 в 17:05

Експерти: С добра реклама на СПА-туризма България може да стане по-предпочитана от Гърция за турските туристи

България може да привлича туристи от Турция с по-добра реклама, трябва да бъдe популяризиран фактът, че страната е богата на минерални води. Това казаха участници в Българо-турския бизнес форум "Иновации и партньорства за устойчиво развитие в туризма", организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб, с подкрепата на Националния борд по туризъм...

публикувано на 10.04.25 в 15:15

КНСБ настоява за 15% ръст на заплатите в националните медии и други сектори

КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..

публикувано на 10.04.25 в 15:10