Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 34% от тинейджърите с лаптоп, Facebook е предпочитана медиа

Три четвърти от децата и младежите у нас влизат в социалните мрежи всеки ден. Близо 70 на сто от тях използват Facebook, а близо 90% разполагат с мобилно устройство за достъп до интернет. В същото време обаче, едва 34% от тях разполагат със собствен лаптоп или настолен компютър.

Това са само част от резултатите на първото национално представително проучване на UNICEF - България.

Това е един от най-притеснителните изводи, защото макар и със сериозно присъствие в мрежата, що се касае до образователния процес, ситуацията не е "розова". Тя се усложнява особено в по-малките населени места, сред младежите и тинейджърите от уязвимите групи или етнически малцинства. Свързаността към интернет е голяма, присъствието в социалните мрежи е значително, но когато говорим за качествена обратна връзка що се касае образователен процес, положението е притеснително. На практика, голяма част от децата и младежите у нас не разполагат с нужните устройства, за да се включат качествено в образованието, особено в ситуацията на пандемия и дистанционно обучение.

Въпреки всекидневният престой в интернет, за децата и младежите, реалният свят - противно на предположенията на повечето възрастни, е далеч по-вълнуващ, разказва за Радио Варна един от авторите на изследването и експерт комуникации в детския фонд на ООН - Ивайло Спасов.

Проучването включва анкети и дискусии с близо 1800 деца, тинейджъри и младежи на възраст между 10 и 24 г., разделени в три възрастови групи, от 10 до 14 годишни, от 15 до 19-годишни и между 20 и 24 годишни. Идеята за него се заражда по време на пандемията, посочва Спасов.



Традиционните форми на информираност сред медиите, като вестници и списание, не намират мястото си в живота на младите хора. Телевизията и радиото се радват все още на известна популярност, при все че аз бях на мнение, че младите не употребяват традиционните медии, пояснява още Ивайло Спасов.

Разнопосочните тенденции зависят от възрастовата група и от интересите. Най-предпочитан формат за младите хора от трите анкетирани групи са кратките видеа.
Изненадващо, проучването показва, че представителите на най-малката възрастова група - тези между 10 и 14-годишни, потребяват телевизия - макар и като фон, но също и Facebook, макар че тенденциите по света са към насочване към Instagram, Tik Tok и други подобни платформи. Всеки пети използва Instagram, около 7 % - Tik Tok, още по-малко са използващите Snap chat.

Макар да прекарват продължително време пред екрана, децата и младежите не смятат, че не са пристрастени към дигиталните медии. Те говорят за ежедневие, изпълнено с общуване на живо, като много от тях споделят с недоволство, че заради пандемията и онлайн обучението се е наложило да прекарват дълги часове пред екрана, вместо навън с приятели.
Най-предпочитани са забавните видеа, музикалните клипове, видео дневниците за красота, здраве и фитнес. Около една трета от любителите на онлайн видеосъдържание все пак гледат и материали с образователна насоченост. Чувствително по-слаб е интересът към по-сериозното медийно съдържание, например към научнопопулярни или новинарско-аналитични материали.

Ивайло Спасов допълва как децата и тинейджърите във възрастта между 10 и 14-годишни консумират социалните медии у нас.



Сред другите любопитни и изненадващи резултати от проучването е факта, че макар и да се вдъхновяват от влогъри и инфлуенсъри, младежите - особено по-големите, които са на прага на официалната законова зрелост, между 15 и 19-годишни, не са склонни да ги следват сляпо, имат собствено мнение и позиции и не се притесняват да ги отстояват.
Склонни са и да помагат и са доста съпричастни, допълва още Ивайло Спасов.



Още за самото проучване и резултатите от него в инфографики може да откриете тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20