В България има две села с името Пчеларово. Едното е разположено в Източните Родопи, област Кърджали. До него все още не сме ходили. Другото – е в община Генерал Тошево, област Добрич. Навремето Пчеларово е било голямо село. Дори е трябвало да бъде общински център. Но след като жп линията Варна – Кардам минава покрай Генерал Тошево, населеното място изведнъж се оказва на втори план. И така днес там от около 1300 души през 50-те години на миналия век, вече живеят по списък 560. Почти половината обаче са в чужбина. Това обаче още повече амбицира местните жители да направят Пчеларово притегателно място за живеене, както и културен център.
От Варна до село Пчеларово се стига през Добрич, посока Генерал Тошево. Пет километра след областния град има разклон с поизбеляла табела, която упътва към населено място. След около 10 километра по добър асфалтов път се влиза в селото. Там кмет е Антон Атанасов, който ни посрещна в кабинети са и ни разказа историята на Пчеларово. Първите сведения за него са от 16 век.
"Селото е споменавано тогава. Имало е 19 турски домакинства и около 30 български семейства. Името на Пчеларово идва от една местност. Тя се намира в посока Добрич. Има една могила, на която са били изкарвани пчелини на паша."
През руско-турската освободителна война жител на Пчеларово помага на руските войски. Тодоринка Тодорова е пряк потомък на Вълчо Георгиев, който й е прадядо и е участник в Руско-турската война.
"Той е от старозагорско. Там влиза в пререкания с турците и е принуден да избяга. С брат си идват тук. Заселват се в съседното село Зограф. Стават овчари. Предава сведения на руснаците. Щабът им е бил в Констанца."
През 1942 година от министерството на Просвещението отпуска 5 хиляди лева, за да бъде изграден салон, където да се изнасят представленията. Това поставя новото начало на новото читалище "Свети свети Кирил и Методий".
Празникът на село Пчеларово е 6 септември и всяка година там се провежда фолклорен събор. Тази година обаче събитие нямаше заради световната пандемия. Най-младата социална организация в населеното място е пенсионерският клуб. Председател на клуба, в който членуват 40 души, е Иванка Първанова.
"Когато създадохме пенсионерския клуб, се обадих в предаването "По първи петли", което се излъчва и от Радио Варна. Няма да забравя, беше 18 октомври, получих поздравления за първото събиране. Това беше през 2007 година."
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..