Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Привържениците на Тръмп мигрират към алтернативни медии и социални мрежи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Убедена, че победата на президентските избори на Доналд Тръм е била открадната и огорчена от умереността на съобщенията на милиардера републиканец в Туитър или Фейсбук, американската консервативна десница от няколко дни мигрира масово към алтернативни сайтове в интернет.
Главният печеливш от този феномен е социалната мрежа Ток (Talk), чието приложение беше изтегляно повече от 3 милиона пъти от онлайн магазините на Епъл и Гугъл от изборите насам, и бе инсталирано 7,3 милиона пъти от неговата поява, според специализирания сайт СензърТауър (SensorTower).
Телевизионният канал на крайната десница Нюзмакс (Newsmax), както и социални мрежи като МиУи (MeWe) или Ръмбъл (Rumble) също се възползваха от тази миграция.
Нито една от тези платформи не цензурира твърдения, че в много ключови щати са извършени масови измами, за да се ощети президентът.
Тези мрежи вече привличат и по-традиционни консерватори, разочаровани от големите платформи, обяснява Брет Шафър, специалист по дезинформация в НПО Алианс за осигуряване на демокрацията (Alliance for Securing Democracy).
„След по-строгите мерки, взети от гигантите в социалните мрежи, не е нещо необичайно да виждаме миграция, но този път, изглежда, е малко по-различно”, посочва специалистът.
Конгресмени-републиканци и предизборният щаб на Доналд Тръмп разпространяват чрез приложението определени комюникета.
„Все още не знаем дали това е символичен протест срещу Туитър и Фейсбук, или ще бъде по-сериозен и продължителен. Но динамиката е ясна: консерваторите са разгневени от модерацията на съдържанието, особено това на президента”, посочва Даниъл Крейс, доцент в Центъра за информационни технологии на Университета на Северна Каролина.
Политиката на свобода на действие на големите социални мрежи през годините принуждава много консерватори да се питат защо Фейсбук и Туитър изведнъж са направили завой, посочва Крейс.
В резултат на това Ток се озова на върха на списъка с най-изтегляните приложения в онлайн магазина на Епъл.
„Много хора, които имат акаунт в Ток, вече не са доволни от Фейсбук и Туитър заради цензурата на БигТек (Big Tech) и нечестността на медиите”, пише в коментар за АпСтор (App Store) една от потребителките на приложението.
„Ток все още прави първите си стъпки, но ще приема все повече и повече консерватори”, прогнозира тя.
Ставайки централно пространство за политически дебати, Туитър и Фейсбук срещат големи трудности в това да направят разграничение между манипулативно и потенциално вредно съдържание, от една страна, и изразяването на различни и разнообразни мнения, от друга.
За някои членове на гражданското общество проблем представлява липсата на предпазни механизми на сайтове, като Ток, където расистки и антисемитски послания или заплахи за убийство могат да бъдат разпространявани свободно.
„Гиганти като Епъл и Гугъл носят истинска отговорност и трябва да се запитат какво приемат като допустимо, когато качват приложение като Ток в своите онлайн магазини”, казва Ерик Найнг, ръководител на връзките с медиите на асоциацията Мюсюлмански активисти.
За Даниъл Крейс нарастващата популярност на „алтернативните” мрежи сред десницата, както и сред левицата, е знак за изключителна поляризация в интернет, което „не е добре за гражданския дебат”.
Това разделение заплашва провеждането на спокойни разговори по въпроси от обществен интерес, които въпреки това са необходими за правилното функциониране на демокрацията.
”Доколкото се демонизира другият лагер, какъвто и да е той, става по-трудно да се счита за легитимен резултатът от изборите”, казва доцентът и добавя: „Това прави общите ни кризи по-трудни за разрешаване”.
Въздействието на тези мрежи остава обаче ограничено, смятат много специалисти, които подчертават, че големите платформи поддържат своята хегемония онлайн.
Фейсбук и Туитър притежават много по-напреднали технологии от тези на сайтове като Ток, което приложение изглежда има множество технически недостатъци, според коментарите на някои разочаровани потребители.
Освен това, макар много представители на консерваторите да се присъединиха към Ток, преобладаващо мнозинство от тях продължават да използват Туитър.
„Те имат нужда да отидат там, където се намира широката публика”, обяснява Крейс. /БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 май - Световен ден на пчелите

Датата 20 май се отбелязва като Световен ден на пчелите от 2018 г.  по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения.  Денят е одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г., с цел да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по..

публикувано на 20.05.24 в 08:45

Стана известно защо Бетовен е оглушал

Слухът на изключителния композитор Лудвиг ван Бетовен започва да се влошава в младостта му и геният умира напълно глух. Причините за неговата глухота остават загадка. Но почти 200 години по-късно анализ на косата му показва високи нива на олово, арсен и живак, пише „Билд“. Както отбелязват учените,..

публикувано на 19.05.24 в 13:44

Полезните свойства на кайсиите

Богати на витамини и минерали: Кайсиите са източник на витамини А и C, които са важни за здравето на кожата, очите и имунната система. Те съдържат също така калий, който помага за поддържането на здравето на сърцето и нормалното кръвно налягане. Антиоксидантни свойства: Кайсиите съдържат антиоксиданти, които помагат да се намалят възпаленията в..

публикувано на 19.05.24 в 10:03

Ваяшки събор в Дюлино

Десетки хора, част от които представители на етнографската група ваяци се събраха на традиционен събор в Дюлино.  Всеки представя това, което умее най-добре - песни, музика, танци, занаяти. Ваяците или вайковците, наречени така от акад. Любомир Милетич, наричат самите себе си кавадари, разказва организаторът на събора Емилия Павлова. Думата означава..

публикувано на 18.05.24 в 15:55

Европейска нощ на музеите и галериите във Варна на 18 май

Музеи, галерии, творчески и алтернативни пространства за изкуство и култура ще се включат в Европейската нощ на музеите на 18 май във Варна тази година.  Подробната програма на събитията може да бъде проследена тук  ,  както и на Фейсбук страницата на варненската Нощ на галериите. Водещо събитие в Нощта на музеите и галериите е официалния..

публикувано на 17.05.24 в 17:48

Студентка от Варна предлага семейния автомобил за бала на абитуриенти в нужда

Студентка от Варна реши да предложи семейния автомобил за абитуриенти в нужда. "Здравейте! По случай наближаващите абитуриентски балове искам да зарадвам момче или момиче в нужда. Искам да предложа автомобила си, всичко ще бъде за моя сметка", съобщава момичето в социалните мрежи. Вече има желаещи, като датите 24 и 26 май са заети. Теодора Векова е..

публикувано на 17.05.24 в 15:50

Постоянна експозиция "Нумизматика" откриват в Археологическия музей във Варна

Експозицията "Нумизматика" отваря врати в Археологическия музей във Варна от 16 часа днес, 17 май.  Нумизматичната сбирка на Регионалния исторически музей е формирана в продължение на над 120 години и съдържа тематични колекции, съкровища и монетни комплекси, намерени по време на археологически разкопки.  В новата експозиция могат да се видят..

публикувано на 17.05.24 в 12:20