Светът реагира на бързото разпространение на COVID-19 чрез различни мерки, една от които е преминаване към работа от вкъщи. Все повече хора и у нас са принудени да работят в режим "home office", след като на работодателите бе дадена възможност едностранно да възлагат дистанционна работа на персонала. Едновременно с това те са длъжни да осигурят техническите, комуникационните средства и софтуера на своите работници и служители.
"Ако наличието на информационни технологии е абсолютна предпоставка да се осъществи дейността, то при липсата на такива средства, работникът не може да извърши работата си и е налице престой" , коментира гл. ас. д-р Христо Банов от Института за държавата и правото при БАН.
"Престоят обаче не е по вина на работника и в този случай Кодексът на труда предвижда, че работодателят дължи брутното трудово възнаграждение на работника или служителя."
Ако престоят е повече от 15 работни дни, на 16-я работен ден работодателят има право на уволнение, уточнява Банов:
"Съдебната практика е противоречива, тъй като казва, че престоят е бил реален и обективен, работата е била спряна и не се е полагал труд. Подобни хипотези трябва да се анализират внимателно, тъй като според мен е налице злоупотреба с право на работодателя, въпреки че спирането на работа е реално, по мое мнение то не е обективно, а е по волята на работодателя, т.е. тук има субективен елемент. В този случай всеки работодател може да постави в престой свой работник или служител, да му изплаща възнаграждение за 15 работни дни и това да е цената, с която да си създаде сам основанието за уволнение."
Чуйте повече в прикачения файл:
Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев, Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..
Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..