Първите ваксини срещу Covid-19 се очаква да пристигнат в България тази седмица, а първото ваксиниране да започне на 27 декември. Това съобщи главният здравен инспектор Ангел Кунчев. От Белгия ще бъдат доставени 10 000 ваксини на "Пфайзер" и "Бионтек", които ще са достатъчни за 5 000 души, тъй като ваксината се поставя два пъти през около месец. Към февруари вероятно ще дойдат и първите ваксини на Модерна, прогнозира Кунчев. Приоритетните групи, които първи ще бъдат ваксинирани са лекарите, учителите и хората над 65-годишна възраст.
В обществото, обаче, има колебания спрямо ваксините. Основателни ли са те и доколко? Какво е мнението на българските учени за ваксината срещу Covid-19 и кое е по-рисково – да преболедуваме инфекцията или да се ваксинираме против нея? Отговори дава проф.Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.
Съставът на ваксината
Ваксината на "Пфайзер" е абсолютно безвредна, особено в сравнение с досега разработваните класически ваксини. За разлика от обикновените вирусни ваксини, които съдържат цели вирусни частици, тази ваксина съдържа само информация за един къс безвреден вирусен протеин. Той служи за обучение на имунната система на хората и в бъдеще, когато те се срещнат отново с вируса, имунната им система знае как да реагира, разпознава го и го обезврежда.
Целта на ваксината е изобщо да не се заразяват повече хората с коронавирус, и то не само с този вариант, който циркулира в съответната държава, но и с други щамове, а също и с мутиращи вируси.
Опасна ли е ваксината за хората с хронични заболявания
За сега не са намерени такива случаи, но при всички положения човек трябва да се консултира с личния си лекар. Той най-добре знае здравния статус на пациентите си и може да прецени дали е рисковано или не - поставянето на ваксина.
По правило ваксините се поставят на здрави хора и ако има някакво временно неразположение е по-добре да се отложи.
Направени са проучвания по време на клиничното изпитване на ваксината на Пфайзер- Бионтек, като е обхваната една много голяма група от 43 538 души. 40% от тази група са хора над 65-годишна възраст. Те обикновено имат и хронични заболявания. Така, че може да се каже, че клиничното изпитване на фаза 3 е отговорило на въпроса и ваксината е до голяма степен безопасна за хората с хронични заболявания.
Колебанията в обществото – основателни ли са страховете на хората
Страхът на хората, че ваксината може да ги разболее или да предизвика някакво заболяване, не би трябвало да има някакво основание. Всяка новост в науката се приема с недоверие от обществата в началото. Така са приети антибиотиците, а също и първите ваксини. Ваксинирането като превенция на смъртоносни заболявания е познато от повече от 100 години и е изкоренило болести като едрата шарка, полиомиелид, морбили, до известна степен туберкулозата в развитите страни,
а рискът от прекарване на заболяването е много по-голям, от риска от ваксината.
Българската ваксина
Българска ваксина срещу Covid-19 се създава съвместно с френския Институт „Луи Пастьор“. Тя все още е научна разработка. Българските учени са направили скрининг за най-подходящите белтъци, които да бъдат включени като антигени. Може да се каже, че ваксината е готова в епруветка. Белтъчните частици са „сглобени“ в липидните наночастици и след Нова година веднага ще започнат опити върху мишки. След това ще започне фаза 1 на клинични изпитания.
Разликата между българската ваксина и тази на "Пфайзер"
Принципът на българската ваксина е съвсем различен. Ваксината на "Пфайзер" се базира на информационна РНК, която произвежда в самата клетка вирусни белтъци.
При българската ваксина този елемент е заобиколен и в човешкия организъм ще попадат направо вирусни антигени, които могат да бъдат разпознати и да обучат имунната система директно. Това е цял „коктейл“ от антигени подбрани така, че да съдържат консервативни райони и да могат да обучават имунната система за реакция и срещу следващи коронавируси.
Нова демонстрация в памет на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна е организирана в София - пред катедралния храм "Свети Александър Невски". Десетки хора се събраха по обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Има специално построена сцена и отстрани на единия от входовете на храма откъм улица "Московска". От тонколоните прозвуча песен,..
Грехът причинява тъга, безпорочният живот и покаянието раждат радост, да пазим тази радост. Да се подготвим да преминем през Страстната седмица верни на Бога и така Пасхалната радост ще бъде истинска в сърцата ни, призова патриарх Даниил на влизане в храм-паметника "Св. Александър Невски" навръх Цветница. "Днес е тържественият вход на Господ Исус..
От 09:00 в понеделник – 14 април, затварят за движение част от ул. „Никола Й. Вапцаров“ в кв. „Чайка“, съобщават от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Временната организация е във връзка със започването на основен ремонт на улицата. Ремонтът ще се изпълнява в четири етапа, като първоначално напълно..
Над 300 прекрасни млади изпълнители - танцьори и певци от Варна и областта ще заредят с прекрасна енергия и настроение гостите на фолклорния фестивал “Цветно ми е” навръх Цветница. Може да се насладите на изпълненията им от 11.00 до 19.00 часа на входа на Морската градина - площад “Антон Новак”. В пъстрата фолклорна програма отново ще се включат едни от..
Днес ще преобладава слънчево време с временни заоблачавания сутринта във вътрешността на района, а следобед по крайбрежието. В началото на деня вятърът ще е слаб от запад, по-късно ще се ориентира от югоизток, ще бъде слаб до умерен. Максималните температури ще се повишат до 13° - 18°, по крайбрежието ще са по-ниски 11-13 градуса, за Варна около..
Първият български изтребител F-16 Block 70 ще бъде посрещнат с тържествена церемония в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево днес, 13 април. В събитието ще участват министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. На церемонията ще присъстват зам.-помощник секретаря по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа..
Православната църква чества днес тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Ерусалим. Денят е известен още като Цветница. Имен ден празнуват всички, които носят имена на цветя. Техният брой в България е над 300 хиляди души. Вход Господен е денят, в който Христос е благословен и влиза е Ерусалим да донесе мир и радост на света. Със..