Приложение за мобилни телефони, което показва как да се оказва първа долекарска помощ в ктритични ситуации, направи екипът на Българския червен кръст. То е налично за свободно изтегляне от всички в България с телефони с операционна система Android и вече има над 500 изтегляния, както и редица положителни потребителски отзиви. Голямо предимство е, че веднъж изтеглено приложението, клиповете в него са налични още със стартирането, дори без интернет връзка в момента. Това каза д-р Пенчо Пенчев от дирекция "Социални и здравни дейности" на БЧК в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той посъветва боледуващите Ковид-19 у дома да следят учестеността на дишането си и по възможност да проследяват кислородното насищане на кръвта (сатурацията), за което а аптечната мрежа са налични малки уреди. В интервюто д-р Пенчев каза още:
Тези клипове не се теглят в момента от интернет, още със стартирането на приложението те са налични, така че в зони, където интернетът е бавен или въобще го няма, също може да ползвате с успех приложението и за броени секунди или минути да си припомните какво точно трябва да направите.
Знаем колко претоварени са в момента и Спешната помощ и болниците, в тази ситуация на затвореност какви са вашите препоръки за първа помощ у дома, специално за тежко боледуващите от Ковид-19, например при задух или при силно безпокойство, заради обстановката.
При Ковид-19 нещата не се развиват бързо и спешно, както да речем при една грипна инфекция. Нашите наблюдения показват, че винаги тежките ситуации се появяват не по-рано от петия-шестия ден. През това време, първото нещо което човек трбва да направи като почувства симптоми, е да си направи тест. за да знае дали си има работа с Ковид-19 или не. Човек трябва да следи температурата си, ако има възможност за проследяване на сатурацията, тоест кислородното насищане на кръвта. На пазара вече има доста добри уредчета за измерване на сатурацията и с тях човек може да проследява кислородното насищане. Тревога трябва да се появява тогава, когато кислородното насищане започне да намалява от 92, 91, 90. Тогава вече със сигурност трябва да потърсим лекарска помощ и по възможност да бъдем приети в лечебно заведение. Също така е добре да си мерим дихателната честота - при учестяване на дишането над 30, това също би трябвало да буди безпокойство и да бъде показател за хоспитализация.
Над 30 вдишвания в минута.
Да, точно така.
Какво е посланието ви към всички нас в ситуацията, в която живеем в момента.
Най-важното - да не изпадаме в паника. Заболяването се развива бавно, има време човек да си направи тест. Това че, те вече са безплатни и достъпни през личния лекар, дори и по телефона е много добре. Яснотота по отношение на това дали сме заразени с Ковид-19 или не е също важна, защото ако нямате тест и попаднете в едно лечебно заведение. Трябва да мине едно определено време, за да ви направят тест дали сте положителен или отрицателен. това означава преминаване през триажно отделение и т.н., което време е загубено за лечението ви. Така че, не изпадайте в паника! Много хора са преминали през заболяването и са го преживели вече. Просто действайте спокойно и спазвайте тези указания, които споменах.
Интервюто с д-р Пенчев може да слушате и в звуковия файл:
Българският Червен кръст отново стартира Националния онлайнчат за психосоциална подкрепа, в отговор на нарастващата необходимост при усложняващата се епидемиологична обстановка в страната. На уебсайта на организацията www.redcross.bg специалисти по психосоциална подкрепа и експерти на БЧК, всеки работен ден от 12:00 ч. до 14:00 ч. ще предоставят безплатна и конфиденциална помощ на хората, които изпитват затруднения при справянето с настоящата обстановка, и които ще имат възможност да споделят своите притеснения и безпокойство. Нуждаещите се от помощ могат да се свързват с консултантите, работещи на чата във всеки един момент, а екипът, предоставящ услугата ще отговаря в рамките на посочените часове. Освен оказваната психологична и психосоциална подкрепа, професионалистите и експертите от БЧК ще предоставят и информация за наличните дейности на организацията, както и за актуалните противоепидемиологичните мерки на правителството относно ограничаването наразпространението на коронавируса.
Националният онлайн чат за психосоциална подкрепа беше подкрепен като иновативен и успешен механизъм и по програмата „Дейности вотговор на COVID-19 в България“, изпълнявана от БЧК чрез глобалния апел на Международнатафедерация на Червения кръст и Червения полумесец и финансирана от USAID.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..