Приложение за мобилни телефони, което показва как да се оказва първа долекарска помощ в ктритични ситуации, направи екипът на Българския червен кръст. То е налично за свободно изтегляне от всички в България с телефони с операционна система Android и вече има над 500 изтегляния, както и редица положителни потребителски отзиви. Голямо предимство е, че веднъж изтеглено приложението, клиповете в него са налични още със стартирането, дори без интернет връзка в момента. Това каза д-р Пенчо Пенчев от дирекция "Социални и здравни дейности" на БЧК в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той посъветва боледуващите Ковид-19 у дома да следят учестеността на дишането си и по възможност да проследяват кислородното насищане на кръвта (сатурацията), за което а аптечната мрежа са налични малки уреди. В интервюто д-р Пенчев каза още:
Тези клипове не се теглят в момента от интернет, още със стартирането на приложението те са налични, така че в зони, където интернетът е бавен или въобще го няма, също може да ползвате с успех приложението и за броени секунди или минути да си припомните какво точно трябва да направите.
Знаем колко претоварени са в момента и Спешната помощ и болниците, в тази ситуация на затвореност какви са вашите препоръки за първа помощ у дома, специално за тежко боледуващите от Ковид-19, например при задух или при силно безпокойство, заради обстановката.
При Ковид-19 нещата не се развиват бързо и спешно, както да речем при една грипна инфекция. Нашите наблюдения показват, че винаги тежките ситуации се появяват не по-рано от петия-шестия ден. През това време, първото нещо което човек трбва да направи като почувства симптоми, е да си направи тест. за да знае дали си има работа с Ковид-19 или не. Човек трябва да следи температурата си, ако има възможност за проследяване на сатурацията, тоест кислородното насищане на кръвта. На пазара вече има доста добри уредчета за измерване на сатурацията и с тях човек може да проследява кислородното насищане. Тревога трябва да се появява тогава, когато кислородното насищане започне да намалява от 92, 91, 90. Тогава вече със сигурност трябва да потърсим лекарска помощ и по възможност да бъдем приети в лечебно заведение. Също така е добре да си мерим дихателната честота - при учестяване на дишането над 30, това също би трябвало да буди безпокойство и да бъде показател за хоспитализация.
Над 30 вдишвания в минута.
Да, точно така.
Какво е посланието ви към всички нас в ситуацията, в която живеем в момента.
Най-важното - да не изпадаме в паника. Заболяването се развива бавно, има време човек да си направи тест. Това че, те вече са безплатни и достъпни през личния лекар, дори и по телефона е много добре. Яснотота по отношение на това дали сме заразени с Ковид-19 или не е също важна, защото ако нямате тест и попаднете в едно лечебно заведение. Трябва да мине едно определено време, за да ви направят тест дали сте положителен или отрицателен. това означава преминаване през триажно отделение и т.н., което време е загубено за лечението ви. Така че, не изпадайте в паника! Много хора са преминали през заболяването и са го преживели вече. Просто действайте спокойно и спазвайте тези указания, които споменах.
Интервюто с д-р Пенчев може да слушате и в звуковия файл:
Българският Червен кръст отново стартира Националния онлайнчат за психосоциална подкрепа, в отговор на нарастващата необходимост при усложняващата се епидемиологична обстановка в страната. На уебсайта на организацията www.redcross.bg специалисти по психосоциална подкрепа и експерти на БЧК, всеки работен ден от 12:00 ч. до 14:00 ч. ще предоставят безплатна и конфиденциална помощ на хората, които изпитват затруднения при справянето с настоящата обстановка, и които ще имат възможност да споделят своите притеснения и безпокойство. Нуждаещите се от помощ могат да се свързват с консултантите, работещи на чата във всеки един момент, а екипът, предоставящ услугата ще отговаря в рамките на посочените часове. Освен оказваната психологична и психосоциална подкрепа, професионалистите и експертите от БЧК ще предоставят и информация за наличните дейности на организацията, както и за актуалните противоепидемиологичните мерки на правителството относно ограничаването наразпространението на коронавируса.
Националният онлайн чат за психосоциална подкрепа беше подкрепен като иновативен и успешен механизъм и по програмата „Дейности вотговор на COVID-19 в България“, изпълнявана от БЧК чрез глобалния апел на Международнатафедерация на Червения кръст и Червения полумесец и финансирана от USAID.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..