В навечерието на Коледа – един от двата най-големи християнски празника, добър да е денят ви и от екипа на предаването „На светло”.
В странна и необичайна среда посрещаме празниците тази година. И особено първият от тях - Бъдни вечер, който обичайно се предполага, че събира семействата. Необичайните времена обаче раждат и необичайни истории. Понякога ги наричаме чудеса, понякога дори не успяваме да ги забележим... те обаче съществуват и понякога дори звучат като приказка.
Една такава необичайна история искам да ви разкажа в началото на днешното ни предаване, за да си напомним, че животът ни никога не е само черен или само бял, а е пълен с нюанси и детайли.
Признавам, че това е една от моите любими истории, една от историите с които аз лично израснах, защото това беше една от историите, преживени от прадядо ми, а от няколко други десетки хиляди български войници по време на боевете за Дойран – забравената и рядко разказвана история на коледните примирия.
История за хората, които "затворени" в окопите с месеци - в кал, дъжд и сняг, все пак успяват да намерят доброто и никога не спират да търсят ищах, за да живеят.
Започнала на Западния фронт през Коледата на 1914-а, през зимата на 1916-а край Дойран главни герои в това необичайно коледно примирие се оказват български и британски войници, които в продължение на месеци преди и след това организирали спортни състезания, конни надпревари, чиято охрана била обезпечавана от самолети и дори театрални и музикални представления, сред които най-често била играна оперета, наречена "Борис българина". Либретото към нея било написано от българи, които го оставили пред британските окопи с молба поданиците на Обединеното кралство край Дойран да композират музиката...
А футболните мачове на британците в коледните дни се играели в полетата току пред дулата на българските оръдия...
Защо ви разказвам това ли?
Защото в нашата неспокойна и интересна година, тази Бъдни вечер и утрешната Коледа, макар и различни и странни за нас живеещите в 21 век, вероятно ще ни накарат да си припомним, че колкото и да сме изтъкани от противоречия, хейт, крайности и дори понякога омраза на живо или в социалните мрежи, изострили се покрай пандемията, толкова по-често тази година видяхме и примери на солидарност, на помощ, на бързи реакции и чудеса от смелост и дух.
Убедена съм, че точно защото живеем в необичайна година – много вероятно първата от много следващи такива, на семейните трапези тази вечер е нужно да сложим и малко от тези примери на човечност и сила на духа. И да си припомним за чудесата отвъд рамките на християнската ни или друга душевност.
С някои от тези примери ще ви срещнем и в днешното предаване до 18 ч.
В екипа днес са още звукорежисьорът Добромир Мързов, новините с днешна дата следи Жоро Бекяров, музикалният избор е на Димитър Димитров.
Подготовката за Коледа преди повече от век във Варна е продължавала месец, а неизменна част от нея са били коледните картички, за които разказва Ламбрин Сотиров.
Ще ви припомним и за обединяващата сила на хляба наш насъщен. Не случайно народът ни е казал, че "Пред хляба всички сме равни. Не е трудно да бъдем солидарни, споделяйки хляба си с другите, казва Надежда Савова от мрежата „Хлебни къщи”.
Старите слънчеви символи и новите християнски са навсякъде около нас, според изследователите. А тези свързани с Коледа са присъствали в ежедневието чрез дрехите. За някои от тях Мартин Николов разговаря със Славян Стоянов.
Коледният дух е навсякъде въпреки неприятните новини и трудните дни и месеци на 2020 година. Можете да го откриете и на едно необичайно място - един от автобусите по линия 12 във Варна. А причината за празничното настроение си има име - Ангел Неделчев.
Ще чуем и песен от репертоара на Детския радиохор на БНР, който през тази година навърши 60 години.
На днешния ден се навършват 125 години от кончината на Капитан Петко Войвода. Паметта на великия българин беше почетена във Варна с общоградско поклонение и заупокойна молитва отслужена от свещеници на Варненска и Великопреславска света митрополия. Събитието се състоя на Централните градски гробища, където се намират тленните..
Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок" с общодостъпно лекарство - да приемат парацетамол в големи дози. Употребата на лекарствени продукти, включително и такива без рецепта, трябва да бъде само при определени показания и наличие на симптоми, посочват Здравното министерство и Изпълнителната агенция по..
Фондация „Майки за донорството“ набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Д-р Борислав Станчев от дирекция „Превенции“ към Община Варна за опасността от електронните цигари и вейпове. Ще ви срещнем с Мира Димитрова и Боян Велев - двама млади и талантливи комуникатори на науката, съоснователи на платформата "Площад..
Учителското съсловие с готовност за протест, ако в бюджета за 2025 година не бъде заложено увеличението на заплатите им. Павлин Косев - председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите, за исканата намалена ставка на ДДС за хотели и ресторанти. Какви са изводите за безопасността на варненци и възможностите за..
Има ли ефект на снежната топка при избора на разкрасителни процедури и операции? К акви са регулациите и важат ли и за немедицинските лица , които правят естетични корекции? Коментираме с д-р Даниел Янков – дерматолог в клиниката по пластична хирургия към ВМА–Варна, в 8.40 часа. И още на тема здраве: В сезона на грипа и вирусите препоръката на..
Онлайн петиция след тежък инцидент със загинал пешеходец във „Виница“ набира подкрепа – искането е за забрана на преминаването на тежкотоварна и извънгабаритна техника в квартала. Сава Коев – ръководител на големия „ВиК“-проект във Варна, ще коментира контрола върху изпълнението. Тема с продължение: заместник-кметът Илия Коев с позиция на..