По някое време през 2020 г. една българка, омъжена в Канада – Павлина Барг и съпругът и Лорен Барг, решават да зарежат всичко в Калгари, където живеят и да "поприключенстват в България".
Продават къщата, половината имущество, едната кола... събират живота си в "цифром и словом" два куфара, вземат кучето и пристигат в България. С идеята, че ще останат да живеят тук една година!
Сред нещата, които изненадват Поли и Лорен в България след като известно време се борят с jetlag-a и се будят по канадско време около 3 през нощта, е произходът на храната – репички от Италия, салата Айсберг от Испания, пипер от Турция, ябълки от Северна Македония, домати от Албания, круши от Южна Африка, банани от Еквадор...“В Канада е голяма скука в това отношение – всичко е или от САЩ, или от Мексико“, уточнява Павлина.
И разбира се, всички Е-та в храната, които открива, когато влезе в магазин. В Канада лесно се намират чисти неща, а тук се чувствам в “шах и мат”, допълва още тя.
И още, голямото предизвикателство оказва се, ще бъде за съпругът ѝ, който макар и да може да чете, все още трудно разбира забързаният български говор. Клатенето на главата наобратно, намръщените лица са нещо, което той вече е виждал при предишните им посещения у нас.
Това, което ще им липсва е добре уреденият живот в Канада, но след среща – макар и в отвъдморски условия с българските институции и любимата ни балканска бюрокрация, вече са подготвени психически и за срещите с нея на българска почва.
Решението на Поли и Лорен е изненада за семейстовото и приятелите им. То обаче е добре обосновано и следва плавния поток на живота.
„Причината е, че аз и съпругът ми се озовахме в края на един важен етап от живота си. Децата ни пораснаха, напуснаха дома. Едното работи, а другото вече е в университет. Вече не зависят толкова много от нас и финансово и в друг аспект. Ние сме сравнително млади и вече разполагаме с времето си.
Това ни накара да се замислим отсега накъде. Нито аз, нито съпругът ми имаме такива кариери, професионален живот, който да изисква изкачване на кариерни стълбици и това всъщност ни даде свобода да сложим временно край на работата. Продадохме къщата си, половината от имуществото си, едната си кола. Решихме просто да си дадем почивка, да си дадем шанса да започнем отначало след 1 година“, казва Поли.
И двамата са водени от идеята, че трябва да забавят темпото и да се радват на по-простичките неща в живота.
Очакванията им са в България да си поемат дъх, да презаредят батериите. Да се отдадат на едно ново търсене.
Да си отговорят на въпросите какво следва оттук нататък.
„В нас се породи желанието да опростим живота си.Защото и ние бяхме от многото хора, които гонят следващото нещо - имахме голям дом, две коли и прочее. Но просто разбрахме, че не е важно с колко разполага човек, а, че най-ценното е да имаме един друг.
По-малко притежание, означава по-малко притеснения - по-малко стрес, дава ти свобода.“
За мотивите и изненадите от живота им тук, който е планиран да бъде приключение в рамките на една година Павлина Барг може да чуете в звуковия файл.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..