„Ехо на отминал свят“ – така се нарича ръкописът на варненеца Евгени Филипов. Фентъзи роман, един нов свят, който хората не са виждали досега. Авторът го описва като криминална история с елфи. Разкази и новели на Евгени са включени в различни сборници. Решава да напише първия си роман. Това му отнема пет години – редактира, праща на приятели за отзиви, а междувременно пише и докторската си дисертация. В крайна сметка завършва романа и го праща на две издателства:
"Първото с много добре установена процедура как се кандидатства. От тях получих много подробен отговор съответно, че романът ми е на добро ниво, но реално жанровите творби, конкретно бяха цитирани фентъзи и ужаси, са по-трудни за пласиране на българския пазар. При второто издателство ситуацията беше вече по-плаваща, понеже им липсват донякъде тези ясни процедури за кандидатстване и съответно от тях така и не се получи отговор, въпреки че проявиха силен интерес, да кажем, към ръкописа", казва Евгени Филипов.
Едно от най-големите издателства у нас получава годишно стотици ръкописи от дебютиращи автори. Само за миналата година са над 600, но много малък процент от тях намират място на книжния пазар. Темз Арабаджиева от издателството обяснява, че причината е качеството на текстовете:
"Всеки един от отговорните редактори в издателството, които разглеждат ръкописите, преценява и чрез помощта на външен рецензент какви са качествата на романа или на творбата, която е изпратена."
Много по-рядко издателството публикува фантастика от български автори, но не липсват изключения.
Нишите за българско фентъзи и ужаси не са много, част от тях са в онлайн платформи като ShadowDance. Те от години организират конкурси за млади автори на фентъзи и хорър.
Мечтата на Евгени Филипов остава жива. Негови приятели са го изненадали със скромен тираж на книгата му. Надява се това да предизвика съдбата и да видим неговото „Ехо на отминал свят“ в книжарниците.Чуйте материала на Александър Йорданов:
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..