Ултрамаратоните стават все по-популярни. Както каза наскоро за Радио Варна съорганизаторът на „Персенк Ултра” Иван Димитров, при първата обиколка на Витоша е имало четиресет бегачи. На последното – десет пъти повече. А и днес, във времена на социална дистанция, пробягването на 100-150 километра по пресечен терен със сигурност дистанцира. Мая Танева е много повече от три в едно. По професия е инженер-технолог. Занимава се със земеделие – отглежда череши. Има масажно студио, а не са й чужди и приложните изкуства. Освен всичко изброено Мая Тенева е и ултрамаратонец. Т.е. тя от онези лудетини, които вместо да се разхождат спокойно в парка или да обикалят някой мол, нищо че в момента това е невъзможно, предпочитат да се качат на високо да си чупят краката по баири и камънаци, образно казано.
Къде се вписва ултрамаратона?Навсякъде! Любовта към природата и към бягането, и към спорта, и към хората, и към новите места дава отражение навсякъде.
Хората и новите места можете да ги срещате и да ги посещавате като турист.
Така е, но някак си съчетавам тръпката да предизвикам себе си, да видя колкото се може повече места по-бързо, така че това е и един прекрасен начин да поддържаш и форма.
Днес това е доста добър начин за поддържане на форма.
Още повече това е спорт или двигателна активност, който не е толкова свързан със зала или специално оборудване. Не е свързан с други хора, както са колективните спортове. Наистина човек винаги може да намери начин особено сега.
Как една дама решава, че може да се впусне на дистанции в пресечена местност от порядъка на 100-150 километра?
Това идва постепенно. Първото ми състезание беше 2013. В родния ми град. Аз съм от Асеновград. Беше първото издание на "Персенк Ултра". Пуснах се на най-късата дистанция - 20 километра. Които за мен бяха супер много като разстояние. Казах си, докъдето стигна. Взех, че го финиширах доста прилично. Бях супер заредена. И като всяко едно ново нещо, което ти е донесло личен успех, те зарибява. На следващата година стартирах 80 километра. И от там разбрах за себе си, че по-скоро до 50 километър загрявам и нагласям тялото и емоциите си, и от там нататък започвам наистина да тичам, както трябва. Дългите дистанции са и донякъде въпрос на тренировка, донякъде и въпрос на нагласа, донякъде и въпрос на метаболизъм, правилно хранене по време на състезанието. Най-вероятно са адски много неща, които най-вероятно не съм открила като формула. Макар че за мен до тук работещата формула, е правилната преценка. Аз абсолютно никога не подценявам трасето и абсолютно никога не надценявам себе си. С две думи никога не се вземам на сериозно. И не тръгвам за победа, тръгвам просто за финал. И когато човек си е избил тези мисли от главата предварително, може би нещата се получават.
Колко далече са Ви отнасяли краката?
160 километра. Много искам да посетя много места в света. Не само състезателно. До момента съм ходила само в Италия на едно състезание. Бях изключително щастлива, че успях да видя Алпите и Италия по този начин. Италия е разнолика. Успях да видя и културата на туристите. И страшно много се зарадвах от това, че хората подкрепят бягащите, ходещите. Там е различно. И много ми се иска и тук да е така. Там примерно тичаме, аз съм изумена от всичките гледки, които главата ми не може да побере за момента и си казвам, че просто няма как да е по-хубаво. Здрава съм, добре съм, в Италия съм, тичам. Някаква мечта се сбъдва в момента. И си казвам, че няма как да е по-яко. Да, обаче, точно на следващия завой звучи "Highway to Hell" на AC/DC! Една баба пуснала AC/DC просто, ей така, за да радва тичащите. Невероятен кеф!
На профилната снимка във "Фейсбук" сте с медали...
Те са от награждаването на "Персенк Ултра". До скоро медалите стояха в един кашон от обувки. Носят моментното удоволствие и нищо повече. Носят спомена, носят, разбира се, благодарността към организаторите, но не са самоцел. В никакъв случай.
През нощта тичането е по-сложно, предполагам?
Честно казано е малко страшничко. Аз като жена си имам своите страхове, още повече обожавам Стивън Кинг и в тъмната част всички книги, които си изчел, ти се явяват по два пъти. Особено е усещането. Хем имаш някакъв страх в главата си. Хем предизвикателството, което в момента си приел и тичаш, хем чисто техническата гледна точка на момента - ние сме с челник на главата, прави едни бързи стъпки с фаза на летеж, винаги можеш да се нараниш, понякога вали, понякога се губиш, търсиш маркировки. Въобще мога страшно много интересни случаи да разкажа.
За бягането като страст чуйте повече от Мая Танева в звуковия файл.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..