Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Датският премиер е въвела твърде строги ковид ограничения, за които здравните власти не са настоявали, сочи доклад

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Решението на Дания да затвори през март 2020 г. границите си, както и училищата и детските градини, за да се справи с пандемията от коронавирус, е било по инициатива на офиса на министър-председателката, а не в резултат на препоръки на здравните власти, се вижда от разпространен вчера доклад, предаде ДПА.
Петчленна комисия, назначена от парламента, е направила изводи за реакцията на Дания на пандемията през зимата и пролетта на 2020 г.
Комисията не е открила данни, че в онзи момент властите са препоръчали сурови ограничения.
Това противоречи на казаното от министър-председателката Мете Фредериксен на пресконференция по въпроса на 11 март м.г.
Тогава Фредериксен каза, че препоръката на властите е да се прекратят несъществени дейности в тези сфери за определен период от време.
Според комисията, това изявление не е подкрепено със становища на здравните власти. Те са изразили съмнения дали е необходимо да се затварят училища и детски градини.
Няколко опозиционни партии критикуваха министър-председателката след огласяване на изводите от доклада.
Председателят на комисията Йорген Гронегард Кристенсен - почетен професор по политология в университета в Орхус, каза, че докладът е базиран на официални документи и кореспонденция.
На брифинг в парламента Кристенсен посочи, че министър-председателката е трябвало да каже, че е поета политическа отговорност за вземането на политически решения.
Докладът, който е от 598 страници, обхваща реакцията на Дания на пандемията в периода от края на 2019 г. до средата на април 2020 г., когато ограниченията бяха разхлабени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Делото срещу изграждане на 17- етажна сграда в кв. "Изгрев" ще се гледа на открито заседание

Дело срещу изграждане на 17- етажна сграда в кв. "Изгрев" ще се гледа на открито заседание на 28 октомври, съобщават от Административен съд - Варна. Припомняме, Делото бе образувано по жалба срещу решение на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), съгласно което за инвестиционното предложение не е необходима оценка на въздействието..

публикувано на 26.09.25 в 13:16

Опасни отпадъци предаваме днес във Варна

Кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата ще се проведе от 25 до 28 септември на територията на община Варна Още от разговора на Ваня Славова с Есенгюл Исмаилова- административен ръководител на обекта в Девня: Община Варна организира трета за 2025 година кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от..

публикувано на 26.09.25 в 11:50
Аз вярвам и помагам

"Аз вярвам и помагам" с поредна акция за събиране на капачки и стотинки тази събота във Варна

Във Варна предстои 13-тото мащабно събитие за събиране на капачки, стотинки и парични дарения. Акцията на "Аз вярвам и помагам" ще се проведе в събота, 27 септември, от 9 до 14 часа на площада пред Катедралния храм "Св. Успение Богородично", съобщи в ефира на Радио Варна създателят на кампанията Владислав Николов.  Десет години от началото на..

публикувано на 26.09.25 в 11:01

Община Варна ще си сътрудничи с НСА "Васил Левски"

Съгласие за сътрудничество между Община Варна и Националната спортна академия "Васил Левски" даде Общинският съвет във Варна на редовното си заседание.  Партньорството ще обхваща съвместни дейности в сферите на образованието, науката, културата и спорта, включително участие в научни и приложни изследвания, проекти по национални и международни програми,..

публикувано на 26.09.25 в 10:35

Учителят по физическо Явор Драгнев: Колкото по-големи стават децата, толкова желанието им за спорт намалява

Колкото по-големи стават учениците, толкова мотивацията им за спортна активност намалява. Тази тревожна статистика обяви в ефира на Радио Варна преподавателят по физическо възпитание и спорт в ОУ "Никола Й. Вапцаров" Явор Драгнев. По думите му, децата на активно спортуващи родители имат повече мотивация да се занимават със спорт. Обратно - родителите,..

публикувано на 26.09.25 в 10:35

Задържаха 43-годишен за разпространение на фентанил, марихуана и метадон във Варна

43-годишен варненец, криминално проявен и осъждан, е задържан  при проведена специализирана полицейска операция, по линия "Противодействие разпространението на наркотични вещества" на територията на Областната дирекция на МВР във Варна.  При извършено претърсване в дома на извършителя са намерени и иззети фентанил,  марихуана -  приготвена на дози,..

публикувано на 26.09.25 в 10:09

Липса на кворум провали за пореден ден заседанието на НС

Провал и на днешното пленарно заседание. Причината отново е липса на кворум, съобщава БНР. Опозицията отново не се регистрира, а парламентарното мнозинство успя да събере само 111 гласа при необходим минимум от 121.  Председателят на Народното събрание Наталия Киселова дори не направи опит за повторна проверка и още след първата закри заседанието:..

публикувано на 26.09.25 в 09:41