Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кратък съветник в помощ на собственика на старинна сграда" издават във Варна

Подетата през 2020 г. инициатива на варненското Сдружение „Хорѝще“ за създаване на сборник с насоки и препоръки за собствениците на недвижимите културни ценности е към своя край.

Съвсем скоро ще излезе от печат "Кратък съветник в помощ на собственика на старинна сграда". Желанието на екипа е да помогне за опазването на архитектурното наследство в морския град.

Светлана Вълкова разговаря с Галина Чернаева – председател на Сдружението, и архитект Вера Димитрова – част от екипа на „Хорище”. Двете дами са експерти в отдел „Недвижимо културно наследство” в Община Варна.

„Хорище” е старобългарска дума за място, където се събират хора и играят хора, обменят мисли, идеи и действат заедно, като едно цяло.

Новото издание, което излиза от печат се нарича „Кратък съветник в помощ на собственика на старинната сграда”. Изданието съдържа 50 страници. Целта е да се помогне на собствениците на недвижими културни ценности. Съветникът ще бъде издаден в 500 бройки, но ако предизвика интерес, изданието ще се разшири и в него ще бъдат включени допълнителни съвети в помощ на собствениците на сградите. Ще има и онлайн издание, обяснява архитект Вера Димитрова.

Книгата ще има три части. Председателят на Сдружението Галина Чернаева уточнява, че в първата част ще са включени основни понятия, свързани с недвижимите културни ценности, така както са дефинирани в Закона за културното наследство. Обяснени са по простичък и достъпен начин. Засегнати са въпроси като: Какво е недвижима културна ценност? Какво означава опазване на недвижими културни ценности? Кои са отговорните институции за цялостната политика по закрила на културното наследство? Какви са правата и задълженията на собствениците на такива сгради?

Втората част е свързана с поддръжката. Включва практически съвети как трябва да се поддържа една такава сграда, за да бъде в добро състояние и да не се налагат грандиозни ремонти. Обяснено е каква е разликата между една сграда, строена преди 100 години, и една съвременна сграда, защото това е важно при по-нататъчно третиране на проблеми, които възникват. Анализирани са отделните части на сградата, като покрив, отводнителна система, фасадни зидове и какво трябва да се следи, за да сме сигурни винаги,че състоянието им е достатъчно добро, за да предпазва сградата, и какви са основните заплахи, които могат да доведат до влошаване на техническото състояние на тези сгради, уточнява Чернаева.

В третата част са описани допустимите намеси, които един собственик може да извърши на един такъв обект. Като тук става въпрос за рутинни ремонти. Какви са стъпките при желание за подмяна на покривната конструкция или при фасадна реставрация? Какво проучване трябва да се направи? Кой има правото да изготви проектната документация? Какво трябва да съдържа тази проектна документация? Къде да се входира за одобряване и съгласуване? Кога се издава разрешение за строеж? Кой го издава? Кой може да извърши строителството? За всички тези неща има изисквания, регламентирани в Закона за културното наследство и в Закона за устройство на територията. В книгата тази информация е синтезирана, така че човек лесно да я възприеме и да знае какво трябва да направи и как се въвежда в експлоатация един реставриран обект.

Накрая има приложение, което съдържа списъци с рутинна проверка. Чрез списъка собственикът на една сграда културна ценност може да следи състоянието и, разказва Чернаева.

Според последния актуален регистър от 1987 г., сградите културни ценности във Варна са над 500. През 2015 г. Община Варна е внесла предложение в Министерството на културата регистърът да бъде актуализиран. В момента тече процес за актуализиране, който обаче е доста бавен.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Галина Чернаева и Вера Димитрова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20

Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS): Не лъжи!

Интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS) Американската рок банда SHINEDOWN ще издаде през тази година осмия си албум. Докато работата по него напредва, басистът на бандата Eric Bass изкара соловия „I Had a Name“ под името ERIC BASS PRESENTS. Точно той е поводът за специалното интервю, което Eric Bass даде за „От другата страна“...

публикувано на 07.07.25 в 08:15

Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA): Прегърнах болката и я преобърнах в сила

Интервю с Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. За тези, които не са чували, няма да обясняваме. За тези, които са чували – е безсмислено да обясняваме. Тогава направо на темата – на 8 юли SOULFLY, племето на Max, ще се разсели в „Маймунарника“ в София за поредния български..

публикувано на 06.07.25 в 09:27