Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кратък съветник в помощ на собственика на старинна сграда" издават във Варна

Подетата през 2020 г. инициатива на варненското Сдружение „Хорѝще“ за създаване на сборник с насоки и препоръки за собствениците на недвижимите културни ценности е към своя край.

Съвсем скоро ще излезе от печат "Кратък съветник в помощ на собственика на старинна сграда". Желанието на екипа е да помогне за опазването на архитектурното наследство в морския град.

Светлана Вълкова разговаря с Галина Чернаева – председател на Сдружението, и архитект Вера Димитрова – част от екипа на „Хорище”. Двете дами са експерти в отдел „Недвижимо културно наследство” в Община Варна.

„Хорище” е старобългарска дума за място, където се събират хора и играят хора, обменят мисли, идеи и действат заедно, като едно цяло.

Новото издание, което излиза от печат се нарича „Кратък съветник в помощ на собственика на старинната сграда”. Изданието съдържа 50 страници. Целта е да се помогне на собствениците на недвижими културни ценности. Съветникът ще бъде издаден в 500 бройки, но ако предизвика интерес, изданието ще се разшири и в него ще бъдат включени допълнителни съвети в помощ на собствениците на сградите. Ще има и онлайн издание, обяснява архитект Вера Димитрова.

Книгата ще има три части. Председателят на Сдружението Галина Чернаева уточнява, че в първата част ще са включени основни понятия, свързани с недвижимите културни ценности, така както са дефинирани в Закона за културното наследство. Обяснени са по простичък и достъпен начин. Засегнати са въпроси като: Какво е недвижима културна ценност? Какво означава опазване на недвижими културни ценности? Кои са отговорните институции за цялостната политика по закрила на културното наследство? Какви са правата и задълженията на собствениците на такива сгради?

Втората част е свързана с поддръжката. Включва практически съвети как трябва да се поддържа една такава сграда, за да бъде в добро състояние и да не се налагат грандиозни ремонти. Обяснено е каква е разликата между една сграда, строена преди 100 години, и една съвременна сграда, защото това е важно при по-нататъчно третиране на проблеми, които възникват. Анализирани са отделните части на сградата, като покрив, отводнителна система, фасадни зидове и какво трябва да се следи, за да сме сигурни винаги,че състоянието им е достатъчно добро, за да предпазва сградата, и какви са основните заплахи, които могат да доведат до влошаване на техническото състояние на тези сгради, уточнява Чернаева.

В третата част са описани допустимите намеси, които един собственик може да извърши на един такъв обект. Като тук става въпрос за рутинни ремонти. Какви са стъпките при желание за подмяна на покривната конструкция или при фасадна реставрация? Какво проучване трябва да се направи? Кой има правото да изготви проектната документация? Какво трябва да съдържа тази проектна документация? Къде да се входира за одобряване и съгласуване? Кога се издава разрешение за строеж? Кой го издава? Кой може да извърши строителството? За всички тези неща има изисквания, регламентирани в Закона за културното наследство и в Закона за устройство на територията. В книгата тази информация е синтезирана, така че човек лесно да я възприеме и да знае какво трябва да направи и как се въвежда в експлоатация един реставриран обект.

Накрая има приложение, което съдържа списъци с рутинна проверка. Чрез списъка собственикът на една сграда културна ценност може да следи състоянието и, разказва Чернаева.

Според последния актуален регистър от 1987 г., сградите културни ценности във Варна са над 500. През 2015 г. Община Варна е внесла предложение в Министерството на културата регистърът да бъде актуализиран. В момента тече процес за актуализиране, който обаче е доста бавен.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Галина Чернаева и Вера Димитрова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30