Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радан Мирянов: Футболното съдийство в България калява психиката

| обновено на 26.02.21 в 10:57

Футболът ни е отражение на държавата, може и да не е на равнището на италианското калчо, английската премиершип или на испанското, или на германското първенство, но като интрига може да им съперничи. Особено в т.нар. важни дербита.

В това е убеден Радан Мирянов - бивш футболен съдия с повече от 1000 мача зад гърба си и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия и отговарящ за обученията на футболните ни съдии.


Футболът е феномен не само в България, а по целия свят. Много често, когато се съберат хора, които не са от едно професионално направление, футболът е свързващата тема и всеки разбира от футбол, разказва бившият съдия и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия Радан Мирянов, като допълва, че винаги е уважавал хората, които неразбирайки от деликатната дейност съдийство, знаят точно колко разбират и не се срамуват да зададат въпрос.

Опитваме се да въведем така наречената VAR  система от 27 април - замисъла тя трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига. Ще бъде въведена, ако завършим третия етап от подготовката на българските съдии. Футболът според него губи част от емоцията с навлизането на новите технологии в него. Всички сме свидетели как след като някой отбележи гол или съдията отсъди наказателен удар, футболистите са в едно изчакване и не знаят дали да се зарадват, тоест емоцията я няма. Загубата на емоция обаче, ще  бъде за сметка на малко по-голямата справедливост, както и на спокойствието на футболните съдии, тъй като те преживяват много, осбено очевадните си грешки, споделя бившият теньор.

Българските треньори  се открояват и са успешни извън България. Обяснението за това е, че извън България треньорите се радват на малко повече свобода и сигурност. Тоест, когато се подпише един контракт с друг отбор в Европа или по света, на треньора му се гарантира гратисен период , в който той има възможност да разгърне своите идеи, да направи една селекция, да се почувства неговия почерк. Докато в България тази толерантност, не само от страна на президентите на клубовете, а  дори и от феновете и от футболната общественост я няма. Треньорът е в напрежение от първия кръг, в който е поел отбора и няма време да наложи своя стил, а трябва да се справя с играчите, които има и да работи под натиск, обяснява Мирянов.

Това се отнася и за работата на съдиите. Те винаги работят под натиск. Тук не се има предвид, че са под натиск от някой президент, а под натиска на недоволни фенове, както и под медиен натиск. 

Като емоционално обвързан с българските съдии, съм категоричен, че българските съдии са много добри и го доказват постоянно, казва Мирянов, който е главен инструктор на българската съдийска комисия.

Футболните ни съдии в първенство като нашето, където условията никак не са идеални, калява психика. Така мачовете в Европа им се виждат леки от гледна точка на напрежението. Но от гледна точка на темпо, ситуации или отговорност ситуацията далеч не е такава.

Иначе, броят на българските футболни съдии наближава 1000, а сред тях има представители на всяка една професия. Всяка седмица в България се играят по над 50 мача в различните лиги, най-голям брой са мачовете сред малките футболисти.

Колко добри са българските футболни съдии? Подложени ли са на натиск? Губи ли футболът от въвеждането на системата за видеоповторения VAR, която според замисъла трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига, на 27 април? Защо българските съдии, които свирят наряди в Европа са по-устойчиви от чуждите си колеги? 

Цялото интервю с Радан Мирянов, който е и единственият доцент по математика в българското футболно съдийство може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Зеница Филипова

Зеница Филипова: Бог ще посочи правилния духовен водач на България!

Зеница Филипова работи в храма "Свети Атанасий" във Варна. Тя е от първия випуск жени богослови, тогава ректор  на духовната академия е бил патриарх Неофит. Нейни състуденти са митрополитите Николай и Наум.  По професия е учител, филолог, но на 40 години решава да се посвети на богословието и на служението на Бог. Надява се коментарите за..

публикувано на 29.06.24 в 12:25

„СИГНАЛ Symphonic“ с премиера във Варна

Група Сигнал представя за първи път във Варна програмата „СИГНАЛ Symphonic“ заедно с Русенска филхармония .  Проектът бе представен с грандиозен успех в Зала 1 на НДК в края на миналата година по повод творческия юбилей на бандата и включва най-големите  ѝ  хитове в нов и различен вариант. Повече за предстоящото събитие може да чуете в прикачения..

публикувано на 28.06.24 в 08:10
Петър Ганев

Петър Ганев: Важно е дали чисто политически запазваме курса към еврозоната

Европейската комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото по отношение на ценовата стабилност - това гласи доклад на комисията за конвергенцията на страните-членки, които предстои да въведат единната валута. Предвид оценката в доклада, страната ни няма как да въведе единната валута в началото на следващата година.  В..

публикувано на 27.06.24 в 09:25

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 27.06.24 в 08:10
Георги Тошев

Георги Тошев за Татяна Лолова: Тя беше човек, избрал да бъде от страната на светлината

Във философията на Татяна Лолова, в нейния начин на мислене, открих много подходящи парченца живот, чрез които съм си помагал в трудни ситуации. Това каза в интервю за Радио Варна журналистът Георги Тошев. Във Варна той беше водещ на вечер, посветена на голямата ни актриса, под надслов "Празнуваме Татяна Лолова". Събитието бе в рамките на театралния..

публикувано на 26.06.24 в 08:25

Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG): Винаги трябва да си професионалист

Интервю с Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG) В   края на тази седмица на 30 юни срещу 1 юли на много места в страната ще бъде посрещнат единственият и неповторим Джулай морнинг. На Камен бряг по традиция също ще има концерт. Тази година там ще бъдат и ERIDAN с вокалиста на Michael Schenker и BLACK SWAN Robin..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15