Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Мирянов: Футболното съдийство в България калява психиката

| обновено на 26.02.21 в 10:57

Футболът ни е отражение на държавата, може и да не е на равнището на италианското калчо, английската премиершип или на испанското, или на германското първенство, но като интрига може да им съперничи. Особено в т.нар. важни дербита.

В това е убеден Радан Мирянов - бивш футболен съдия с повече от 1000 мача зад гърба си и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия и отговарящ за обученията на футболните ни съдии.


Футболът е феномен не само в България, а по целия свят. Много често, когато се съберат хора, които не са от едно професионално направление, футболът е свързващата тема и всеки разбира от футбол, разказва бившият съдия и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия Радан Мирянов, като допълва, че винаги е уважавал хората, които неразбирайки от деликатната дейност съдийство, знаят точно колко разбират и не се срамуват да зададат въпрос.

Опитваме се да въведем така наречената VAR  система от 27 април - замисъла тя трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига. Ще бъде въведена, ако завършим третия етап от подготовката на българските съдии. Футболът според него губи част от емоцията с навлизането на новите технологии в него. Всички сме свидетели как след като някой отбележи гол или съдията отсъди наказателен удар, футболистите са в едно изчакване и не знаят дали да се зарадват, тоест емоцията я няма. Загубата на емоция обаче, ще  бъде за сметка на малко по-голямата справедливост, както и на спокойствието на футболните съдии, тъй като те преживяват много, осбено очевадните си грешки, споделя бившият теньор.

Българските треньори  се открояват и са успешни извън България. Обяснението за това е, че извън България треньорите се радват на малко повече свобода и сигурност. Тоест, когато се подпише един контракт с друг отбор в Европа или по света, на треньора му се гарантира гратисен период , в който той има възможност да разгърне своите идеи, да направи една селекция, да се почувства неговия почерк. Докато в България тази толерантност, не само от страна на президентите на клубовете, а  дори и от феновете и от футболната общественост я няма. Треньорът е в напрежение от първия кръг, в който е поел отбора и няма време да наложи своя стил, а трябва да се справя с играчите, които има и да работи под натиск, обяснява Мирянов.

Това се отнася и за работата на съдиите. Те винаги работят под натиск. Тук не се има предвид, че са под натиск от някой президент, а под натиска на недоволни фенове, както и под медиен натиск. 

Като емоционално обвързан с българските съдии, съм категоричен, че българските съдии са много добри и го доказват постоянно, казва Мирянов, който е главен инструктор на българската съдийска комисия.

Футболните ни съдии в първенство като нашето, където условията никак не са идеални, калява психика. Така мачовете в Европа им се виждат леки от гледна точка на напрежението. Но от гледна точка на темпо, ситуации или отговорност ситуацията далеч не е такава.

Иначе, броят на българските футболни съдии наближава 1000, а сред тях има представители на всяка една професия. Всяка седмица в България се играят по над 50 мача в различните лиги, най-голям брой са мачовете сред малките футболисти.

Колко добри са българските футболни съдии? Подложени ли са на натиск? Губи ли футболът от въвеждането на системата за видеоповторения VAR, която според замисъла трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига, на 27 април? Защо българските съдии, които свирят наряди в Европа са по-устойчиви от чуждите си колеги? 

Цялото интервю с Радан Мирянов, който е и единственият доцент по математика в българското футболно съдийство може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00