Здравейте! Аз съм Даниела Иванова, а вие слушате „Лесна работа“. Звучи ви познато?
Да. Романът ми, озаглавен „Лесна работа“, наскоро излезе от печат и ни вдъхнови за едноименната рубрика. Благодаря за тази възможност на екипа на Радио Варна, който заема специално място в сърцето ми! Щастлива съм, че е взаимно!
Питате: „Защо в понеделник?“ Та нали според учените именно понеделник е най-стресиращият ден от седмицата? Пред нас – пълен бележник с неотложни задачи, а зад гърба ни – неделното излежаване и цялото блаженство, посветено на себе си и на любимите хора, животинки и занимания. Според субективното ни усещане за време и качество на живот, в понеделник всичко изглежда прекалено внезапно и ускорено.
И, да! Тук идва рубриката „Лесна работа“. Като шоколадов бонбон с ягоди, нар или мента. Ударна доза енергия. За настроение. Освежава, мотивира, избистря погледа и подхода към задачите, които очакват да бъдат решени през седмицата. Добавя приятно вълнение и усмивка.
Обобщавам: с рубриката „Лесна работа“ си поставяме извънредно важната стратегическа цел да реабилитираме този чудесен ден - понеделник, да върнем добрата му репутация и да оформим правилно отношение към него. Без да се влияем от споменатите проучвания и от други фактори като: Марс във Венера, Меркурий в мола, Луна без курс и без шофьорска книжка, край на ретроградна диета, начало на делови обяд, Сатурн в лошо настроение ...Моля, специалистите в тази област да ми простят, ако съм объркала нещо! Сигурна съм, че за тях подобни сигнали са също толкова важни, колкото за други хора са от значение съветите на Наполеон Хил, Брайън Трейси или Ричард Брансън, колкото е важна стратегията „Син океан“ за любителите на „умни стратегически ходове“, или колкото належащ е червеният цвят в гардероба на всеки ценител на модните тенденции за сезон „пролет/лято 2021“... И да се върнем на думата си: рубриката „Лесна работа“ идва в най-правилния момент, за да превърне понеделника от „Ох, този понеделник!“ в един хубав, силен, смислен, положителен, страхотен ден. Денят на началото.
А с какви очаквания бихме натоварили едно начало? Безспорно, с очаквания за успех. В този ред на мисли, добре е да имаме ясна представа какво точно е успехът за нас. Според мен, ако не сме го дефинирали, съществува реална опасност да го подминем, без да забележим това. И после дълго и безнадеждно да се оплакваме, че ни липсва и да се питаме: „Защо така?“. Много просто. Защото няма как да получим нещо, ако не знаем какво е то. А в случай, че вече имаме отговор, не е лошо да пристъпим и към действие. Този подход ми изглежда определено по-разумен, отколкото да залепнем на столчето пред прозореца и да наблюдаваме света от социална, психологическа и каквато още ви хрумне дистанция, здраво пристегнали маската на собствените си страхове и ограничения. В очакване на идеалното стечение на всички обстоятелства плюс вътрешното усещане, че сме в перфектна форма, за да станем най-сетне от въпросното столче и да вземем, че да предприемем нещо... По който и да е въпрос, включително и по въпроса за успеха. Идеално стечение на обстоятелствата може да не дочакаме никога, а да отлагаме прекрасните неща в живота, докато се крием зад обяснението, че още не сме достатъчно добри или готови да станем от столчето, не ми изглежда правилно. Виждате ли колко лесна работа е да набележиш посоката, да направиш крачка, да успееш? Денят е чудесен за тази цел. Понеделникът, след който ще пием навън капучино с приятели, ще си кажем: „Добре дошъл, месец март!“ и „Честита Баба Марта!“. Нататък е още по-лесно и по-приятно. Ще излизаме все по-често, настроението ще става по-добро, повече ще ценим живота и ще го приемаме с уважението, което заслужава и с усещането за празник.
А той? Шумно ще минава по главната улица в младежки компании. Ще се отбива в заведенията - да побъбри с приятели, да вдъхне онази очарователна комбинация от аромати, която прави деня още по-хубав. Кафе, море, фрезии и бъдеще. Най-прекрасното ухание. Ще пътува, ще се среща с хора, ще организира събития. Песента на подранилите славеи ще открива спектакъла на всеки следващ ден, а по-късно вечерният ветрец ще свири на звездни саксофони. Толкова леко, дискретно и нежно, че само който иска, ще чува музиката. Но вече е март... Всеки ще иска да чуе, нали?
Сега, ако тръгвате нанякъде, ако отваряте поредната врата на живота, направете го с плам, кураж и достойнство! Вървете и дайте своите отговори – за началото, за успеха, за живота! Своите собствени отговори. И каквото и да правите, направете го с желание, със старание и с отношение. Правете го така, че светът, в който живеем, да става по-добър, по-смислен и по-красив. Със всеки следващ понеделник. С всяка стъпка, дума, решение и мисъл. Защото така е хубаво и защото го заслужаваме!
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..