Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Карамазов от голямата сцена до човешки истории в снимки

| обновено на 06.03.21 в 14:14
5
Юсуф
Снимка: Владимир Карамазов

Трудно се намират точните думи за феноменалния талант, който притежава.

Инициалите В.К. всъщност са свидетелство за високо качество, и то във всичко, с което амбициозно се захване без компромис и до край в търсене на професионализма.

Високо е на сцената, високо е и в планината, където се приземява до обикновените хора като равен на тях. В Родопите намира спокойствието и гостоприемството, които не съществуват в големия град. От столичанин често се превръща в родопчанин. Пленен е от красотата на планината, но най-интересни са му хората, които среща там. Като Юсуф от село Крастава. Момчето в черно-бял кадър на снимка, отличена в конкурса на Smithsonian Magazine. Заедно с още една снимка Владимир Карамазов е сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”.

Ако до сега сме определяли Карамазов като голям актьор, може би през последната година трябва да гледаме на него и като на голям фотограф. Заради световното признание, което получава.

Наскоро той написа следния пост във фейсбук:

"Всяка година Smithsonian Magazine правят конкурс, отворен за целия свят, в който участието е безплатно. Това означава, че се включват страшно много хора. Преди година само си мечтаех да стигна до финалите на такъв престижен конкурс. Вече получих имейл, че съм сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”. За мен това е като сън. Smithsonian е конкуренция на National Geographic. В Америка е и институция с много дейности, сред които и списание за изследователски теми и проекти.
Най-хубавото е, че единият кадър е типично български с малкия Юсуф от Родопите. Това е най-хубавото за мен, защото искам да показваме на света нашата страна с хубавите ѝ неща и положителните примери. Сега светът ще види Юсуф и ще прочете кратката история за него."

Юсуф първи вижда снимката, която след известно време могат да гледат хора от най-различни държави.
Чуйте какво сподели за конкурса Владимир Карамазов пред репортера ни Ваня Славова:
Истории има навсякъде, дори в закътани селца в планината. В пазвите на разпръснатите махали сред вековните иглолистни гори. Необходимо е обаче някой да ги потърси, да ги открие, да ги чуе, види и заснеме.
На световно ниво се цени автентичността на кадъра. Естествеността на хората, застанали пред обектива. Без излишна поза, в реална обстановка, без грим, без маска. Цени се чистият детски поглед, който всъщност гледа в дълбочина от Родопите към света.
Още чуйте в прикачения звуков файл от автора на снимката:
Очакваме Карамазов на големия екран, с двата проекта, които му предстоят. Но сме убедени, че дори оставени на втори план, фотографските му умения ще покажат разкошни снимки и в близко бъдеще. Такива, които искаме с гордост да гледаме ние българите, а и да виждат хората по целия свят. Защото от Крастава до Калифорния дистанцията в интернет е само на един клик разстояние.
* Екипът на Радио Варна благодари най-искрено на Владимир Карамазов за толерантността да изчака за запис освобождаването на 4-то студио. Големите са големи, защото са склонни да се съобразяват с малки неща.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05