Здравейте и хубава среща в рубриката на Радио Варна „Лесна работа“ с мен – Даниела Иванова!
Днес, докато кротичко чаках в една институция, направих импровизирано проучване. Без претенции за представителност, тъй като бяхме двадесетина души, прилежно гушнали папки с документи. И трима зад гишетата. Интересуваше ме настроението в понеделник. И знаете ли? Всички бяха в добро настроение. Бяха чудесни. Започвам от младежа, който на въпроса ми: „Опашка за регистрация?“ стегнато отвърна: „Аз!“. Така спести безсмислените детайли и разсмя себе си и мен. И завършвам със служителката, приела заявлението ми. Беше мила и усмихната.
Между началото и края на преживяването, се вгледах в най-младата от работещите. В очакване на следващия клиент, тя бе вдигнала поглед някъде високо, високо. Напомняйки ми, че е редно в извадката да фигурира и онази част, която представлява традиционното увлечение на българина по приказни сюжети.
Предполагам, че за секунди отскачаше до друг свят... Свят, в който вместо бюра, гишета, входящи номера и заявления, блестяха изгреви, два реда стъпки по брега, вишнев цвят, хамак в гората, малинова торта и принц. Задължително на бял кон. Онзи няколкосекунден свят, който освежава и усмихва, който ни помага да поемем дъх и отново да продължим в начертаните делови посоки.
Мда... Нямам представа накъде клоняха мислите й, но по искрата в погледа съдя, че там по всяка вероятност парадно влизаше принцът. Е, в реалността го измести „номер 174 да заповяда на гише две“... И блясъкът леко помътня. Но така е в живота: освен въображаеми събития, има осигуровки, трудова характеристика, възнаграждение... такива едни не по-маловажни неща...
Можех да я успокоя, разбира се! Да й кажа, че по-разумно е да залага на работата с клиенти, отколкото на тази – с принцове. Не за друго, а заради белите коне. Обиколила съм много конни бази. И, повярвайте, има огромен дефицит на бели коне. По един-два в база. А където са повече, компенсират местата с абсолютна липса. Няма начин да обслужат дори една милионна от мечтателките. При такъв дефицит в основния ресурс, трудно се подхранва вяра в сбъдване, нали?
Добре. Вижте... Принцът си е лично ваша работа, но като стана дума за коня, не мога да пропусна, че в събота е Тодоровден. И едно от най-красивите събития, които можете да си подарите, е да отидете на конната база и да погледате.
Коне, ездачи, хармония, изящество. Да се насладите на картинката: детенце, протегнало ръчички да погали коня! И на елегантната и впечатляваща гледка: движение на ездач и кон в божествена хармония, сякаш всеки от тях внимателно слуша мислите на другия и следва неговия ритъм... В едно цяло, в пълно приемане, разбиране и обич.
Едновременно радва и припомня колко лесна работа е постигането на хармония! Стига да не забравяме главното условие: процесът е двупосочен. Кон и ездач. Всеки се отнася с обич към другия и прави усилие, за да има баланс.
Във всекидневния живот: човек и друг човек. Внимание, уважение, грижа, усилие. Двустранно. И ето ти – хармония. Лесно е, а дарява красота и радост, вдига погледа много над хоризонта! И съвсем не са споменатите приказни сюжети! Това е чудесният наш живот.
Хубава вечер и хармонична седмица от мен – Даниела Иванова!
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..