Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е мястото на социално-емоционалната интелигентност в бизнеса

В последните години т.нар. емоционална интелигентност (EQ) стана част от разбирането ни за света. Свързваме го предимно с умението да разбираме и възприемаме емоциите и емоционалното състояние на хората. Като при това, високият IQ не винаги означава и високо ниво на разбиране на емоциите.

И макар стереотипно да свързваме емоционалната интелигентност предимно със социалната сфера, тя се оказва доста търсена и предпочитана и в областта на бизнеса. Всъщност, тя дори е задължителна за добрата работна среда, а вече и доста търсена в сфери, традиционно приемани за консервативни - банково дело, финанси, политика, мениджмънт...

Причината е във факта, че всички бизнеси са това, което са, защото се базират и са свързани с човешкия фактор. Колкото и да сме дигитализирани и технологично ориентирани, особено в последната година, именно хората са тези, които създават екипи, вземат решения, работят, чертаят краткосрочни и дългосрочни стратегии.

Това споделя Полина Коцева – първият и единствен в България международно сертифициран практик в областта на емоционалната интелигентност от EQ.org, най-голямата световна организация.

Тя и екипът ѝ стоят в основата на иновативен детски център, както и на първите разработени авторски ресурси за развитие на социалната интелигентност и социално-емоционалното изучаване. Броят им вече е няколкостотин.

С изключение на единиците платени, останалите близо 600 от тях са със свободен достъп и могат да се ползват от всеки.

Предстои да въведем профилиране за служители и екипи в бизнеса. От емоциите на всеки от нас зависи в конкретния момент както как би се реализирало дадено решение, така и качеството на работата ни. А правилното разчитане на емоциите стои в основата на добрите екипи и корпоративните успехи, уточнява Полина Коцева.

Всеки от нас има история, която може да разкаже, казва Поли, както я наричат всички, на които вече е помогнала да развият социално-емоционалните си умения – деца, родители, учители, бизнес партньори.

Нейната история в емоционалната интелигентност, в която важното е да се научим да слушаме, но и да разбираме, започва преди малко повече от шест години. Ключовият фактор и за това, и за това да стана първият и единствен международно сертифициран практик е лоялност, казва Полина Коцева.


Целият разговор с Полина Коцева може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ружа Игнатова

САЩ дават 5 млн. долара награда за информация за Ружа Игнатова

Американското правителство обявява нова награда от 5 млн. долара за информация, която би довела до ареста на криптокралицата Ружа Игнатова, а българската прокуратура се готви да ѝ повдигне задочно обвинение за финансови измами. Това обявиха в съвместно изявление посланикът на Съединените щати у нас Кенет Мертен и временно изпълняващият функциите главен..

публикувано на 26.06.24 в 16:04

Филм за делото на монахиня Валентина в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ във Варна

Всеки последен четвертък от месеца в Духовно–просветния център  „Св. Архангел Михаил“ предлага безплатни прожекции. Този четвъртък, 27 юни, от 18 часа, ще може да гледате филма  за  монахиня Валентина Друмева . Подробностите от разговора на репортера ни Ваня Славова с отец Георги Стоименов-председател на църковното настоятелство на храма "Св...

публикувано на 26.06.24 в 09:55

Възпитаник на Морско училище създаде първата по рода си социална мрежа за морските кадри

Първата по рода си социална мрежа за морските кадри в Европа е създадена от Светослав Георгиев, който е завършил Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна и има собствен IT бизнес.  Той обяви създаването на платформата Seaglem в Деня на моряка и обясни, че идеята е да се обединят всички професионалисти в морската индустрия.  Това е..

публикувано на 25.06.24 в 15:20

Организират воден празник за деца в неравностойно положение във Варна

Воден празник за деца в неравностойно положение под наслов „Мечтите могат да бъдат реализирани“ ще се проведе на 28 юни, от 10:00 часа, на Офицерския плаж (Втора буна). Събитието Jet Ski therapy се организира със съдействието на Община Варна.  Инициативатае специално организирана за деца с увреждания и проблеми с моториката на тялото. Те ще имат..

публикувано на 25.06.24 в 14:21

Безплатен фитнес за ученици от 25 до 28 юни във Варна

Дирекция „Спорт“ при Община Варна и Студентският спортен клуб към Икономическия университет във Варна осигуряват свободен достъп за ученици до фитнес залата на университета. Безплатните посещения могат да бъдат както индивидуални, така и групови, за цял клас, съобщават от общинския пресцентър.  Целта е да се стимулира двигателната активност на..

публикувано на 25.06.24 в 11:15

Храмов празник на църквата "Св. Прокопий Варненски"

На 25 юни Българската православна църква почита паметта на Свети преподобномъченик Прокопий Варненски.  Своя празник отбелязва днес едноименният храм в морската столица. Кметът на Варна Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева  присъстват на тържествената архиерейска света литургия, отслужвана от Варненския и Великопреславски..

публикувано на 25.06.24 в 09:25

Чай вместо бира в летните жеги: Кои са най-подходящите храни и напитки през лятото?

Лято е. Горещините започнаха, а с това консумацията на всякакви разхладителни напитки се увеличава драстично. Както алкохолни, така и безалкохолни напитки. Един от символите на лятото е бирата, която най-често комбинираме с цаца в някое кокетно плажно капанче.  Дали обаче бирата наистина ни помага да се разхладим в горещините? Според..

публикувано на 25.06.24 в 09:00