Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Любов“ е първият самостоятелен албум на Милена Костова и Иван Гърбачев

| обновено на 02.04.21 в 17:02




Вокалистката Милена Костова и пианистът Иван Гърбачев издадоха първия си съвместен авторски албум. Тя е автор на текстовете, а той композира музиката и аранжиментите на песните в проекта. „Любов” е записан с Александър Леков – бас, Начо Господинов – барабани, Венелин Георгиев – саксофон, Николай Карагеоргиев – китара и Тодор Бакърджиев – тромпет.

Това, което събира Иван и Милена за първи път е музиката. Двамата се запознават на общо участие.  Не след дълго идва идеята за албум, но успяват да я реализират едва сега във време на пандемия, в което и двамата са вкъщи и им остава повече време да помислят за творчество: „Още в началото на нашето запознанство усетихме, че можем да работим заедно и то доста добре. Отдавна се опитваме да осъществим такъв проект и винаги сме искали да създадем наша музика на български език, за да е по-достъпна за публиката”,  разказа за замисъла на албума Иван Гърбачев. Относно заглавието, то е най-естественото, с което може да се назове подобен творчески продукт, създаден от двама музиканти, които са заедно и в живота: „Нямахме никакви колебания как да се казва албумът. В самото начало, когато започнах да пиша текстовете, може би още на първата песен се роди идеята да го назовем по този начин. Напълно естествено заглавие за целия албум, за неговото звучене и за посланието, което се опитваме да предадем с тези песни”, каза в ефира на Радио Варна, Милена Костова.


Албумът е доказателство, че когато между двама души има химия нещата се получават с лекота: „ На мен ми хрумваше някаква идея, която веднага представях на Милена. Тя като с магическа пръчка взимаше химикала и започваше да пише текстове”, описва процеса на създаване на албума Иван и добавя: „В предни проекти, в които съм участвал не са се случвали толкова бързо и лесно нещата. Този път всичко се получи като на магия”.

Това е вторият албум за пианистът и композитор Иван Гърбачев и първи вокален. За Милена „Любов” е първият ѝ проект със самостоятелни записи. През годините тя издава няколко песни, в които пее за положителните, светлите неща в живота и успява да въвлече слушателя в един свят, в който има само красота:„Това е към което се стремя, защото смятам, че когато човек се фокусира върху положителното и върху красивото, му се случват само такива неща. Разбира се, винаги има и обратна страна, но трябва да клоним към по-доброто в живота”, разказа Милена Костова.

„Розови очила”, „Любов”, „Чак до сутринта” са сред заглавията на общо седемте песни в романтичния албум, които описват по един прекрасен начин най-красивото и истинско чувство в живота - любовта. В основата на неговото звучене е джазът. Има песни в баладичен стил, суинг и соул.

Целия разговор може да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червеният килим в Кан е в очакване на филмовите звезди

78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..

публикувано на 13.05.25 в 06:41
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54