Всяко второ дете у нас - 47%, е преживяло някаква форма на насилие до 18-ата си година. Емоционалното насилие е най-често срещаният вид - 45,9%, последвано от физическо – при всяко трето дете, и сексуално насилие, от което са потърпевши около 15 на сто от децата.
Това показват данните от проведеното по поръчка на UNICEF България национално представително проучване.
Децата и младите хора, преживели насилие или пренебрегване, и тези от тях, които се чувстват в опасност, имат много по-ниско ниво на благосъстояние в сравнение с останалите деца, пояснява Дани Колева - програмен директор "Закрила на детето" към представителството на детския фонд на ООН у нас.
Изследването е първото по рода си комплексно проучване у нас и включва събиране на данни за всички форми на насилие над деца, в различни видове среда, както и обстойна оценка на капацитета на съответните служби за превенция и противодействие на това явление.
И още от изводите.
Едно от всеки три деца в България се чувства в опасност у дома, в училище или в общността, в която живее. "У дома" е най-често посочваната среда, където се извършва насилие над децата у нас, а възрастни, които преди време са били обект на насилие, са по-склонни в настоящия си живот също да прилагат такова към своите деца, потвърждава проучването.
Най-проблематичен за изследователите е фактът, че съществува разминаване между разбиранията на възрастните и децата за това какво е насилие, както липсата на координация между отделните институции.
Освен това, много деца все още не разпознават емоционалното насилие като насилие и всички обиди и подигравателно отношение към тях възприемат като шега.
Тя е категорична, че това не трябва да се приема като норма, а родителите трябва да научат децата си да разрешават конфликти без агресия и в трудна ситуация да се справят без насилие, защото „насилието започва там, където свършват думите“.
Все повече са и добрите примери, а проучването отчита и положителния факт, че много родители използват уместни методи за възпитание на децата си.
Констатация от изследването потвърждава, че хората, които подкрепят насилието като форма на възпитание, репликират този модел от своето собствено детство. Затова е изключително важно този цикъл да бъде прекъснат, уточнява още Дани Колева.
Мерките и препоръките, които са набелязани на база изводите от проучването, са насочени, както към институциите, така и към обществеността. Като добри практики за превенция на насилието от UNICEF посочват разяснителни кампании, които да очертават последиците от него и целенасочена работа с уязвимите групи.
Бедността не трябва да е фактор за извеждане на детето от семейството, а напротив, когато този проблем съществува, социалният работник трябва да работи в партньорство с други институции, за да се намери решение, казва Колева.
Цялото интервю с Дани Колева можете да чуете в звуковия файл.Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..