Обичаните Б.Т.Р. най-накрая ще направят отлагания и дългоочаквания си концерт във Варна днес във Фестивалния и конгресен център. Независимо, че залата няма да бъде използвана с пълния й капацитет, една от най-успешните български рок групи е подготвила почти двучасов сет. Разбира се с най-големите хитове, но и с нови песни, които ще станат част от следващия албум на Б.Т.Р., който носи името на дебютния сингъл „Пъзел”. Вокалистът на бандата Атанас Пенев или Наско от Б.Т.Р. даде специално интервю за Радио Варна.
Привет, Наско, пораздвижи ли се застоят, в който бяхме изпаднали през последната година и половина?
О, да, раздвижи се, слава богу, защото наистина много ни липсваше живото участие. Вече направихме два концерта плюс още един гиг и разбира се, дългоочаквания от нас и надявам се от варненската публика концерт, който отлагаме малко повече от година.
Много неща бяха отложени последната година.
Наистина, наистина. За съжаление ни пропадна едно цяло европейско турне с двадесетина дати. Много от концертите, които бяхме обявили, не можахме дори да ги преместим, защото наистина не си заслужаваше да ги отлагаме постоянно. Тежко време. Тежко време особено за артистите, най-общо казано. Много се радваме, че нещата лека полека приемат някакъв по-нормален вид и по-нормален обрат независимо от 50 процента заетост.
Група Б.Т.Р. е професионална група. Как оцелявахте през тези месеци на застой и липса на приходи от концерти?
В моя конкретен случай, когато и двамата сме музиканти, беше трудно. Човек издържа на мускули и на всичко, което е успял да спести. А ние артистите не сме от най-пестеливите. Трудно, наистина много трудно беше. Със сигурност има хора, които още по-трудно преживяли цялото това нещо и цялата тази криза. Държавата се опита нещо да направи. От една страна съм й благодарен, че въобще се сетиха за нас, от друга страна – беше крайно недостатъчно. Това не са помощи, а компенсация заради забраната да работим нормално. Не сме роптали, защото всичко се прави в името на здравето на хората. Но за разлика от другите европейски държави българският артист не беше компенсиран подобаващо.
Разговарях с Udo Dirkschneider от U.D.O., бившия вокалист на ACCEPT и той ми спомена, че държавата ги е подпомогнала, за да оцелеят.
Точно така. Наистина говорим за много повече пари за разлика от тези, които отпусна нашата държава. Там им отпуснаха достатъчно пари, така че човек да не се притеснява да си плати сметките, да има какво да яде и да се чувства достатъчно комфортно. От друга страна в България, за съжаление, като си платиш сметките, като си платиш и всички данъци – те не са спирали, всички социални и медицински осигуровки, парите са по-малко. Т.е. за храна не остава нищо. Не желая да плюя държавата. Не, те направиха все пак нещо, което е повече от нищо.
Да се надяваме, че най-лошото е вече зад нас. Този застой отрази ли Ви се творчески?
Абсолютно! И на нас ни се отрази по този начин. Познаваш Славчо Николов лично. Той е като шило, което в торба не стои. След първоначалната почивка седна и общо взето направи за няколко месеца направи материал за целия този предстоящ албум и в мига, в който отвориха достатъчно, за да можем да се събираме и да репетираме на живо, защото едно е да си прехвърляш идеи по мейли, друго е, когато се съберем на живо, така че да завършим всичко. В момента сме в процес на работа. По някой път – всяко зло за добро – кризата ни позволи да направим новия материал.
И първата песен е „Пъзел”?
Точно така. Тя е и от песните, които доста бавно записахме. Доста неща променяхме в движение. Налагаше се да трием китари, да записваме нови, да махаме вокали и да записвам наново цялата песен. Защото винаги с първата песен е най-трудно да влезеш в този режим на студио. Ние сме жива група и се опитваме да пресъздадем усещането за живо, но в студио.
Какъв пъзел подреждате с „Пъзел”?
Както Славчо казва, това е песен за дългогодишните приятелства. Не случайно песента е посветена на Пешо Пърпъла, с когото имаме дружба близо 30 години. Тя е за хората, които срещаме, за хората, които остават в живота ни, спомените, случките.
За концерта на Б.Т.Р. във Варна днес чуйте от Атанас Пенев или Наско от Б.Т.Р. в звуковия файл.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..