С песен ни посрещнаха в село Метличина. Но и не само – жените от клуб "Незабравка" се бяха приготвили с пита, баница, сладкиши. Гостоприемство откъдето и да го погледнеш. Там бяхме с колегата Румен Сарандев. Неговите снимки можете да видите на сайта на Радио Варна.
В нашата мила родна страна има две села, които носят името Метличина. Едното е в Кърджалийска област. Ние бяхме във варненското село Метличина. То се намира в община Вълчи дол, малко след село Брестак. Двете села са един вид побратими. Брестак е по-голямото, но Метличина излиза, че е по-личното. В Метличина живеят около стотина души.
Двама от тях са Петър Петров и Иван Йорданов. Срещнах ги на чешмата пред кметството.
В разговора с Петър Петров и Иван Йорданов стана въпрос за земята и веднага се насочихме към Митко Митев, който е председател на Земеделската кооперация „Съгласие”.
Митко Митев си спомня, че като малък са го будили още в четири сутринта, за да събира тютюн .
Той се надява, че тази година реколтата ще е много по-добра. И нещо любопитно – с помощта на земеделската кооперация и на бизнесмена Димитър Димитров, с когото Ви срещнахме при обиколката ни на Брестак, е изграден паметник на загиналите във войните от селото.
Щерион Жеков е част от ловната дружинка, но първо го върнахме в спомените му. Той е роден през 1934 година. И продължава да лолува. Баща му е бил бозаджия. Разказва, че днешната боза няма нищо общо с онази, която е пил като малък.
В разговора се включи и краеведът Аспарух Стоянов. Той се е заел с нелеката задача да опише историята на село Метличина в книга.
Аспарух Стоянов разказва любопитни факти от историята на селото, което до 1934 година се е казвало Хамбърлък, а до 1966 Житница.
По летописа Аспарух Стоянов работи заедно с бившия кмет на Метличина Иван Върбанов, който познава много добре родовете.
Това са жените от клуб „Незабравка”. Клубът им се намира в възстановената каменна сграда на училището в селото. Тя е със 130-годишна история. Едната част се е ползвала за църква. Дори кръстът още стои на покрива. В Метличина имат голяма църква, но ще я посетим малко по-късно. Сега към певческата група с ръководител Димка Желева.
В село Метличина не са забравили традициите. И ревностно ги съхраняват. Певческата група към пенсионерски клуб "Незабравка" не спира с изявите си.
Традиционно ястие от Метличина е питката то царевично брашно.
Посетихме и църквата в село Метличина. Тя носи името "Св. Архангел Михаил". Голяма и просторна. Вижда се от главния път. Но за съжаление от години стои заключена. Покривът тече, вътре птичите отпадъци са на камари. Храмът се нуждае от голям ремонт.
Църквата е много красива, споделя с тъга в гласа кметският наместник Златинка Димитрова. Тя е строена в началото на миналия век. Започната е през 1928 и е завършена през 1933 с дарения от местното население. Инициативата е на бабата и дядото на Коста Костадинов – Вълчо и Добра Костадинови.
Жителите на Метличина се надяват, че скоро църквата ще бъде отключена и отново ще чуят гласа на църковната камбана.
Село Метличина се намира на 45 километра от Варна и е в състава на община Вълчи дол. С кметския наместник Златинка Димитрова разговаряхме в края на посещението ни там.
От асфалтирани улици и днес в селото имат нужда. Заради липсата им, автобусите от обществения транспорт спират на разклона и въобще не влизат в Метличина.
От площадката пред старото училище, сега пенсионерски клуб, се вижда старата селска чешма.
Така накратко в няколко минути и няколко реда изглежда село Метличина.
На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. По случай Международния ден на хората с увреждания Община Варна..
Перголите са едни от най-добрите решения за екстериора, към които се обръщат все повече хора. Те са практични решения за дома, както и за търговски обекти и заведения. С тях могат лесно да се създадат нови пространства, които да донесат уют и красота, да допринесат за естетическия облик на сградата и да превърнат празното пространство в полезно място..
В навечерието на Рождество Христово енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Рождество Христово на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни. Ще се събират само..
По повод 3 декември се осигуряват 2160 лева от бюджета на Община Балчик в помощ на 72-мата членове на общинската организация към Съюза на инвалидите в България (СИБ) клуб "Св. Марина“ - Балчик, във връзка с отбелязването на Световния ден на хората с увреждания. Снощи клубът организира първия си благотворителен концерт, с цел подпомагане лечението на..
За шестнадесета поредна година Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града провеждат различни инициативи с цел по-добра информираност на младите хора за рисковото сексуално..
На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. В световен мащаб над 1 милиард души от населението имат някаква форма на увреждане. В..
Настъпи месецът на подаръците. Нямаме търпение да зарадваме с тях близките си и да добавим към живота им още обич, настроение и празник. В този ред на мисли, докато се чудех аз какъв подарък искам, хрумна ми, че е добра идея да имам оня саркофаг от плажа. Да го монтирам в банята и да закрепя на него мраморна мивка. Който пил питиета на него - пил,..