С песен ни посрещнаха в село Метличина. Но и не само – жените от клуб "Незабравка" се бяха приготвили с пита, баница, сладкиши. Гостоприемство откъдето и да го погледнеш. Там бяхме с колегата Румен Сарандев. Неговите снимки можете да видите на сайта на Радио Варна.
В нашата мила родна страна има две села, които носят името Метличина. Едното е в Кърджалийска област. Ние бяхме във варненското село Метличина. То се намира в община Вълчи дол, малко след село Брестак. Двете села са един вид побратими. Брестак е по-голямото, но Метличина излиза, че е по-личното. В Метличина живеят около стотина души.
Двама от тях са Петър Петров и Иван Йорданов. Срещнах ги на чешмата пред кметството.
В разговора с Петър Петров и Иван Йорданов стана въпрос за земята и веднага се насочихме към Митко Митев, който е председател на Земеделската кооперация „Съгласие”.
Митко Митев си спомня, че като малък са го будили още в четири сутринта, за да събира тютюн .
Той се надява, че тази година реколтата ще е много по-добра. И нещо любопитно – с помощта на земеделската кооперация и на бизнесмена Димитър Димитров, с когото Ви срещнахме при обиколката ни на Брестак, е изграден паметник на загиналите във войните от селото.
Щерион Жеков е част от ловната дружинка, но първо го върнахме в спомените му. Той е роден през 1934 година. И продължава да лолува. Баща му е бил бозаджия. Разказва, че днешната боза няма нищо общо с онази, която е пил като малък.
В разговора се включи и краеведът Аспарух Стоянов. Той се е заел с нелеката задача да опише историята на село Метличина в книга.
Аспарух Стоянов разказва любопитни факти от историята на селото, което до 1934 година се е казвало Хамбърлък, а до 1966 Житница.
По летописа Аспарух Стоянов работи заедно с бившия кмет на Метличина Иван Върбанов, който познава много добре родовете.
Това са жените от клуб „Незабравка”. Клубът им се намира в възстановената каменна сграда на училището в селото. Тя е със 130-годишна история. Едната част се е ползвала за църква. Дори кръстът още стои на покрива. В Метличина имат голяма църква, но ще я посетим малко по-късно. Сега към певческата група с ръководител Димка Желева.
В село Метличина не са забравили традициите. И ревностно ги съхраняват. Певческата група към пенсионерски клуб "Незабравка" не спира с изявите си.
Традиционно ястие от Метличина е питката то царевично брашно.
Посетихме и църквата в село Метличина. Тя носи името "Св. Архангел Михаил". Голяма и просторна. Вижда се от главния път. Но за съжаление от години стои заключена. Покривът тече, вътре птичите отпадъци са на камари. Храмът се нуждае от голям ремонт.
Църквата е много красива, споделя с тъга в гласа кметският наместник Златинка Димитрова. Тя е строена в началото на миналия век. Започната е през 1928 и е завършена през 1933 с дарения от местното население. Инициативата е на бабата и дядото на Коста Костадинов – Вълчо и Добра Костадинови.
Жителите на Метличина се надяват, че скоро църквата ще бъде отключена и отново ще чуят гласа на църковната камбана.
Село Метличина се намира на 45 километра от Варна и е в състава на община Вълчи дол. С кметския наместник Златинка Димитрова разговаряхме в края на посещението ни там.
От асфалтирани улици и днес в селото имат нужда. Заради липсата им, автобусите от обществения транспорт спират на разклона и въобще не влизат в Метличина.
От площадката пред старото училище, сега пенсионерски клуб, се вижда старата селска чешма.
Така накратко в няколко минути и няколко реда изглежда село Метличина.
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..