Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Милков: Винаги търся портал за пространствено-времева телепортация по света

Георги Милков
Снимка: БГНЕС

Георги Милков е български журналист с повече от 25 години професионален опит в различни медии, автор и водещ на седмично публицистично предаване по БНТ, дългогодишен специален кореспондент на в. „24 часа“ в Либия, Афганистан, Ирак и главен редактор на списание TREND. Сценарист на документалната поредица „5 минути София“ и пълнометражния документален филм „105 минути София – историята на града“, отличен с Наградата за документален филм на фестивала „Бели нощи“ в Санкт Петербург, Русия. Автор на многобройни публикации по въпроси на международната политика и история, гост лектор в Дипломатическия институт към МвнР.

По време на "Варна Лит" той представи книгите на Георги Господинов "Времеубежище" и  на Захари Карабашлиев "Опашката".

Мартин Николов разговаря с Георги Милков:

- С какво Ви провокираха двете книги?

- Те са опит да се търсят въпроси във времето и пространството, като всеки от нас се изкушава да мисли какво би било, ако се върне назад в миналото или да отиде напред в бъдещето. По-често хората си представяме връщането в миналото, а пътуването напред по-трудно си го представяме и там ни е по-малко уютно. Чрез близките си и с историите от детството отиваме в миналото. В книгата "Опашката" на Захари Карабашлиев събитията като че ли се случват на предела на днешния ден и книгата е по-скоро за утре, докато книгата на Георги Господинов е с много препратки към миналото и в същото време е книга за настоящето. Ако ги поставим една до друга двете книги те са в една координатна система; има интересна пространствено-времева парадигма.

- Къде остава настоящето?

- То остава в главата и в сърцата на всеки един от нас. Ние опитвайки се да се качваме в тези машини на времето (каквито са книгите), трябва да можем да натиснем копчето на настоящето, за да не се загубим във вселената, да не се реем без мисъл и здрава основа. Че живеем  живота си тук и сега и никога повече.

- Ако се прехвърлите в миналото, то не се ли превръща във ваше настояще?

-Сигурно е така, ама от философска гледна точка. Времето и пространството са имагинерни концепции. Няма такава таблица, няма координатна система иначе. Нулата е там, където сме ние. Всеки един човек е отправната точка за време и пространство. Те се променят спрямо всеки един човек. Машина на времето е подход, който е дразнел любопитството на мнозина автори.

- В кой момент от миналото или бъдещето искате да надникнете?

- От детството си чрез книгите непрекъснато обикалям. Понякога на места, на които хората не са стъпвали отдавна; по килери, мазета, скринове. Това ми е доставяло неописуемо удоволствие. Аз съм търсел този портал за пространствено-времева телепортация навсякъде по света: в Африка, в Азия, в Латинска Америка...Там лесно попадаш на хора, които ти помагат за това.

Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03