Един варненски художник, посветен на каноничната традиция на българската икона, ще подреди над 25 свои работи в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Поводът е 60-годишнината на автора – Росен Германов, популярен в града като Даскала.
Той е подготвил колекция от над 30 икони, създадени предимно в последните години с няколко акцента отпреди 10 години, когато непредвидени обстоятелства осуетяват предвидената за 50-годишния му юбилей изложба.
Росен Германов е утвърден зограф, обичан учител и е популярен в последните години с ентусиазма, който влага в разработването на галерия „Палитра“ във „Владиславово“, където продължава да свързва хората от варненския квартал с изобразителното изкуство. Неговите творчески интереси са в много области, но иконата е над всички.
В дните на подготовка на своята изложба в Градската галерия на Варна, художникът сподели:
„Тази изложба трябваше да се случи преди 10 години, затова запазих за нея някои от тогавашните работи. И много нови, сред тях е и голямата икона на св. св. Константин и Елена. Животът така се е завъртял за мен, че всичко се движи около иконите. Още като десетокласник имах интерес към тях, към тревненската школа, а от 1991 г. започнах по-сериозно да се интересувам и от технологията, и така е досега.
Иконите, които представям в тази експозиция, са с различна трактовка на лицата. В иконописта има повече от шест различни начина на изграждане на лица и одежди – това са стиловете според епохите и местата, където се създават иконите.
Аз и днес с всяка икона проверявам колко са ми силите и възможностите, но от позицията на познаване на цялата технология – позлатяване, гравиране, релефи – все елементи, които обогатяват иконата, дават ѝ тържествен вид. Търся това, което е най-доброто за тази икона, търся синтез в стила и орнаментиката.
Голяма част от моите работи са с резбовани рамки – правя си ги сам и винаги ги съобразявам с иконата и стила. Избирам орнаментите и си ги обработвам.
И дъските си подготвям сам, като следвам класическата технология – от дъската до фирниза, рисувам с яйчна темпера с 5-7 ръце грунд и междинни шлайфания – така, както са го правили преди 500 години.
Прозвището ми е Даскала, работата ми с деца ме учи на търпение, а работата с иконата освен търпението ми дава и вътрешно спокойствие. Иконите са основната сфера, която ме изразява най-добре, но правя и запазени знаци, шрифтове, илюстрации, даже и проект за монумент съм правил с мои колеги. Викат ми Даскала, защото в един спор с колегите във Вулкан се оказа, че аз, един от най-младите, съм с най-дълъг стаж като учител. От тогава ми излезе името Даскала.
Аз съм религиозен човек. Преди време – през 2008 г. с колеги издадохме една книга, в която всеки трябваше да напише послание, и ето това беше моето послание: „България е християнска държава, а всяко християнско семейство по традиция трябва да има икона. Във всяка българска къща трябва да има икона.“
Изложбата на Росен Германов се открива на 4 юни от 18:00 в Градската художествена галерия на Варна. Ще остане експонирана до 18 юни.
В звуковия файл можете да чуете интервю със иконописеца Росен Германов. С него разговаря Мартин Николов.
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..