Кампания за набиране на средства, с които да поднови дейността си обяви варненската компания Kinetik Automotive, която създаде първият български 3D електрически автомобил. Причината е, че пожар изпепелява на 14 април до основи производствената база на екипа, при което изгоряха както прототипа на автомобила – Кинетик 07, документация, 3D принтерите и др., съобщи изпълнителният директор Теодоси Теодисиев.
Сумата, която се търси е 185 хил. лв. Тя ще бъде използвана за ремонт на пространството и за набавянето на минимума нужна техника.
Инцидентът ще забави плановете на екипа да започне производство на 3D eлектрически картове, към които вече има интерес не само от България, но и от чужбина.
Варненската компания, която е създадена през 2017 г., разработва и произвежда бутикови електромобили с иновативни технологични решения в сферата на автомобилните технологии и разработката на прототипи и дава възможност на бизнеси и индивидуални клиенти да реализират идеите си, от първоначалните скици до работещи прототипи, за изключително кратък срок. Наборът от технологии, с които екипът си служи, включват 3D сканиране и принтиране, параметрично моделиране, самостоятелно разработена електроника и софтуер, виртуална (VR) и добавена реалност (AR) и други.
До момента са реализирани два проекта. Първият през 2019 г., е Kinetik 07 - електрически спортен автомобил на базата на легендарният за автоманиаците Лотус 7 и в който всяка една част от електромобила е създадена от екипа, включително и електрониката, което позволява изключително високо ниво на индивидуализация.
Преди по-малко от година, през есента на 2020 г., компанията пусна на пазара и е-картинг Model 27, който комбинира бързото ускорение на електрическото задвижване и високата поврътливост характерни за картинг шаситата.
Иначе, уникалността на създадения във Варна електрически 3D автомобил привлича дизайнери, работили за компании като Тesla, Mercedes, както и инженери от Аржентина и Нидерландия.
Кампанията ще продължи до 10 юли. Вече са подсигурени и дарени първите 55 хил. лв., уточни Теодосиев.
Повече информация за дарителската кампания може да намерите тук и тук.
Над 60 филма включва фестивалната програма на 33-тото издание на "Любовта е лудост", който ще бъде официално открит от 19 часа тази вечер във Фестивалния и конгресен център. Начало на събитието ще даде италианската романтична комедия на режисьора Паоло Дженовезе "Любовта е лудост". За първи път от години насам в конкурсната програма на "Любовта..
С валидиране на две пощенски марки от представители на филателните дружество в Добрич и Варна в Балчик започна 11-ото издание на Международния форум „Българско наследство“, който се провежда за пореден път в датите 22-24 август. На едната от тях е образът на Георги Казанджиев и корицата на неговата книга „ 85 години от Крайовската спогодба -..
Две нови групи за целодневен престой са разкрити в новата пристройка към детска ясла №7 „Роза“, като интересът към тях е бил голям и местата вече са запълнени. Директорът Даниела Йорданова съобщи, че една от групите вече се посещава от 12 деца, като пет от тях са напълно адаптирани, спят на обед и остават целодневно на ясла. През следващата седмица се..
В рамките на националната научна конференция „85 години от Крайовската спогодба“, която ще се проведе днес в Туристическия информационен център „Мелницата“ в Балчик, Регионален исторически музей – Добрич представя фотодокументалната изложба „Добруджа 1940“. Тя поставя началото на редица инициативи на отдел „Нова и най-нова история“, с които музеят ще..
Общинският приют за безстопанствени кучета в Каменар организира кампанията "Снимка с муцунка". Нейната цел е да се помогне на кученцата да си намерят дом. Тя ще се проведе на 23 август, събота, от 10 часа в приюта, където по сетителите ще има възможност да си направят снимки с избрани от тях кучета, с които после ще могат да се включат във..
Рекорден брой заявки от близо 200 фолклорни групи и индивидуални изпълнители са подадени за участие в Единадесетото издание на Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“ 2025 г. Така числеността на участниците, които ще представят богатството на българската песен и танц, се очаква да доближи 700. Празникът на българските традиции,..
Да живее свободата! Това е нова песен, посветена на футболния клуб Левски и подарък за всички левскари от варненската фен фракция на клуба „Ултра Варна“. Тя беше официално представена на 16 август в 19 часа и 14 минути. В нея участват варненските музиканти Иван Манолов, Георги Пехливанов, Александър Василев, а песента е изпята от Станимир..