Архитект Лъчезар Костов е роден през 1988 година в Плевен. На 18-годишна възраст се записва да учи „Архитектура” във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър” . В момента е главен инспектор в Регионалния инспекторат по опазване на културното наследство към Министерството на културата. От няколко дни, той вече е дипломант в магистърската програма „Опазване на културното наследство”.
Проект за социализация на раннохристиянската епископска базилика в историческия център на Варна
По време на защитата на дипломната си работа, той представя своя проект за социализация на раннохристиянската епископска базилика, намираща се на улица „Хан Крум”.
„Проектът предвижда да се изгради площад на по-високо от пешеходното ниво на улица „Хан Крум”. Идеята е в северната част на този площад да има отвор, който да позволява да се виждат голяма част от археологиите. Предвижда се да се изгради приемна сграда. Под площадното пространство ще има музей с мултимедийни зали, макети и различни видове експозиции на базиликата”, обясни арх. Костов.
„Целта е да се ограничи автомобилното движение и да има само пешеходна част”, допълни младият архитект.
Проектът получи изключително добър отзвук по време на представянето му. Той е подкрепен и от главния архитект на Варна Виктор Бузев.
Арх. Костов не се нае с прогноза кога във времето ще бъде реализиран този проект. По думите му процедурата е дълга и сложна, тъй като там има частни и държавни имоти.
Умеем ли да ценим културното ни наследство?
„Не мисля, че сме дорасли достатъчно за да можем да оценяваме богатото културно наследство, което имаме”, категоричен беше младият архитект.
Той обаче вижда значително по-добро отношение към паметниците на културата, отколкото преди 10 години.
„Любовта към културното наследство се възпитава. Тя е свързана и с икономическото положение и битовизмът на хората, защото колкото по-добре устроен е живота на човека, толкова повече време ще има той да опознае и оцени богатото ни културно наследство”, каза арх. Лъчезар Костов.
Развитието на градската среда във Варна
Според арх. Лъчезар Костов, в последните години градската среда във Варна се развива хаотично.
„Мисля че трябва да има малко по-общ план за развитие. Особено в централната част на града, която е толкова „сложна” в историческо и културно отношение. Необходима е цялостна визия за улиците и за сградите, а не всеки имот да се развива индивидуално. Затова се получава и този хаос”, коментира младият архитект.
„Градът има нужда да расте. Забелязва се повишаване на икономическия интерес към Варна. Населението също се увеличава. Не съм почитател на презастрояването. Според мен, градът трябва да се развива на широчина, а не на височина”, каза още той.
Чуйте разговора на Иван Барбов с арх. Лъчезар Костов:
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..
Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..