Мариета Иванова е една от малкото жени в България, които могат да работят на номадски стан, на който се тъкат коланите за народни носии.
Родом е от Ловеч, но вече 30 години живее във Варна. От малка се увлича по занаятите – шиене, плетене, тъкане. Бабите й, че и прабаба й са били тъкачки и са умеели тънкия занаят.
Била е на 4 години, когато се научава да плете. След като заплита кълбото от преждата на едната си баба, за да не направи друга беля, баба й взема две куки, слага ги в ръцете й и я учи да плете.
Така с времето изучава тънкостите на занаята. Днес има няколко стана вкъщи. Познатият на всички хоризонтален, вертикален и позабравения номадски стан, на който изработва плетените колани.
От някои станове има дори по два.
Първообраза на номадския стан изобщо не е това, което виждаме в днешни дни, разказа за Радио Варна Мариета Иванова.
Този начин на работа са използвали номадите, защото постоянно са били в движение и не са можели да носят много багаж.
Истинският номадски стан представлява няколко кори, през които минават конците – в единия край се завързват за тялото на жената, в другия за някое дърво.
Докато тъче на него жената се приближава към дървото. И така докато завърши колана.
В зависимост от сложността на шарката и броя на корите, които могат да достигнат до 30 на брой, е и времето за изработване на един колан.
Мариета Иванова може за ден да направи колан с дължина 2 метра. Тя, обаче, не се връзва с конците и не ползва дърво като в миналото. По свой собствен проект е изработила малък дървен стан, лесно преносим, на който опъва конците от двете страни. Корите на стана, през които минават конците, обикновено са от твърд картон.
Работата на стана е като възстановяваща терапия за човека, споделя Мариета. Носи успокоение, отвлича от лошите мисли, доставя удоволствие. Ходи почти навсякъде с него. Дори и на плажа, където веднага привлича вниманието на плажуващите, а те пък проявяват интерес към невижданото средство за тъкане.
Освен да тъче красиви колани, черги и килими, Мариета има още една цел. Да предаде занаята на колкото се може повече хора. Затова обяснява на всеки, който попита, какво представлява номадския стан и как се работи на него. Най-трудното е да изработиш модела. И с конците не е много лесно, но когато човек има желание, няма как да не се научи, убедена е майсторката. Дори обмисля да направи курсове за обучение на номадски стан във Варна.
Мариета Иванова можете да срещнете до края на тази седмица в Морската градина във Варна, в една от шатрите по алеята пред сцена Раковината. Ако не успеете да я видите там, ще я откриете в социалните мрежи, където предлага всичко, което е изработила.
Целия разговор с Мариета Иванова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Снимките в галерията са на Мариета Иванова.
Над 1500 самодейци от цялата страна ще участват в 17-ото издание на традиционния за община Суворово фестивал „Като жива вода“. Празникът на фолклорното изкуство е изява на таланти в областта на българското народно-песенно, инструментално и танцово изкуство, за запазване и обогатяване на българската национална култура. Пред..
Тази събота – 3-ти май, за девета поредна година се провежда кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета –..
Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..
В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..
Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..
Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня.