Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторка възражда номадския стан във Варна

23
Мариета Иванова

Мариета Иванова е една от малкото жени в България, които могат да работят на номадски стан, на който се тъкат коланите за народни носии. 

Родом е от Ловеч, но вече 30 години живее във Варна. От малка се увлича по занаятите – шиене, плетене, тъкане. Бабите й, че и прабаба й са били тъкачки и са умеели тънкия занаят. 

Била е на 4 години, когато се научава да плете.  След като заплита кълбото от преждата на едната си баба, за да не направи друга беля, баба й взема две куки, слага ги в ръцете й и я учи да плете. 

Така с времето изучава тънкостите на занаята. Днес има няколко стана вкъщи. Познатият на всички хоризонтален, вертикален и позабравения номадски стан, на който изработва плетените колани. 

От някои станове има дори по два.


Първообраза на номадския стан изобщо не е това, което виждаме в днешни дни, разказа за Радио Варна Мариета Иванова. 

Този начин на работа са използвали номадите, защото постоянно са били в движение и не са можели да носят много багаж. 

Истинският номадски стан  представлява няколко кори, през които минават конците – в единия край се завързват за тялото на жената, в другия за някое дърво. 

Докато тъче на него жената се приближава към дървото. И така докато завърши колана.  

В зависимост от сложността на шарката и броя на корите, които могат да достигнат до 30 на брой, е и времето за изработване на един колан.


Мариета Иванова може за ден да направи колан с дължина 2 метра. Тя, обаче, не се връзва с конците и не ползва дърво като в миналото. По свой собствен проект е изработила малък дървен стан, лесно преносим, на който опъва конците от двете страни. Корите на стана, през които минават конците, обикновено са от твърд картон.

Работата на стана е като възстановяваща терапия за човека, споделя Мариета. Носи успокоение, отвлича от лошите мисли, доставя удоволствие. Ходи почти навсякъде с него. Дори и на плажа, където веднага привлича вниманието на плажуващите, а те пък проявяват интерес към невижданото средство за тъкане.

Освен да тъче красиви колани, черги и килими, Мариета има още една цел. Да предаде занаята на колкото се може повече хора. Затова обяснява на всеки, който попита, какво представлява номадския стан и как се работи на него. Най-трудното е да изработиш модела. И с конците не е много лесно, но когато човек има желание, няма как да не се научи, убедена е майсторката. Дори обмисля да направи курсове за обучение на номадски стан във Варна.

Мариета Иванова можете да срещнете до края на тази седмица в Морската градина във Варна, в една от шатрите по алеята пред сцена Раковината. Ако не успеете да я видите там, ще я откриете в социалните мрежи, където предлага всичко, което е изработила. 

Целия разговор с Мариета Иванова можете да чуете в прикачения звуков файл.


Снимките в галерията са на Мариета Иванова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33
Снимка: Facebook/ Българските корени

Бабинден по нов стил се отбелязва днес

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..

публикувано на 08.01.25 в 08:36