Теодор Ставров е млад мъж, който не е безразличен към това, което се случва около него. По време на пандемията много от нас изпитаха остра липса на позитивизъм и добри новини, а животът не е спирал да ни ги дава. Теодор решава, че е време да се говори повече за добрите примери в България и от света, защото ги има, много са, но и много често не научаваме за тях. И точно така случайно, по време на репортажа за един пример за добрина "От хора за хора", екипът на Радио Варна научи за инициативата на Теодор Ставров. С него ни среща Мариела Димитрова:
Вие ли я създадохте?
Аз я създадох, движа, организирам всичко сам. Първата ми кампания „Хапка надежда” беше, може би, най-тежката. Национална кампания, която беше реализирана вече в много градове, в София, Пловдив, Бургас, но не виждах за Варна. Реших да се поинтересувам и се оказа, че във Варна няма все още организатор. Реших аз да поема щафетата за Варна, станах организатор и започнахме да осигуряваме храна и подкрепа за медиците на първа линия по време на пандемията. Появи се и едно заведение, което искаше да помогне и за Добрич, понеже аз съм от Добрич, и си казах „ОК”. Аз се захванах за Варна, но в крайна сметка има човек, който иска да помогне за Добрич. Просто запалих колата, отидох и направих едно-две хранения и там.
Имате ли вече прокарани трайно работещи пътечки?
Има изградени трайно хора и дарители, които са готови да ме подкрепят в зависимост от това какво ще подема. Все пак аз работя нещо съвсем различно?
Какво?
Координатор проекти в компютърна компания. Имам екип и с работно време от 9-т до 6-ст всеки ден.
Имате ли нови идеи как да продължите или целта ви е повече да има устойчивост?
Целта ми е да покажем добрите примери и да заразяваме все повече хора. Аз вярвам и от първо лице мога да кажа, че доброто е заразно. Когато аз си направих една група „Добрите примери” изобщо не съм предполагал, че ще стигна дотук, да бъда толкова активен, да се занимавам с кампании, да организирам някакви неща.
И да давате интервюта...
Да давам интервюта (смее се), но е много заразно. Всъщност това, което стартирах с добрите примери за хората и за обществото беше да им давам „Сертификат за признателност”. Аз издирвам добри примери – хора, които правят добро, свързвам се с тях и им издавам един уникален „Сертификат за признателност”, който им го връчвам като жест от моята платформа. И всъщност емоцията, която започнах да получавам отсреща с тези хора, когато им дам тази хартийка като видя как тя значи нещо за тях, дори и да е една хартийка, тя означава някакво признание за тях и доброто им дело. Това ме зарази да продължавам да правя добро за хората и да правя все по-големи и големи неща.
Вие за какво сте благодарен?
Ако говорим за какво съм благодарен покрай тази платформа и тази идея – благодарен съм, че много ми промени всъщност живота и мен самия. Започнах да гледам с много по-различно око на живота, под различен ъгъл. Видях, че има адски много добри хора, просто те са някъде там по ъгълчетата и чакат някой катализатор като мен да ги сръчка и от „добри хора” да се превърнат в „добри дейни хора”. За две години се сблъсках с много добри дейни хора, които правят уникални неща, супер талантливи, които си струва да познаваш и да покажеш.
Последният добър пример, който ви впечатли, трогна?
Те са вече много, за година и нещо съм раздал близо 50-т сертификата. Но последният сертификат, който връчих беше на едно момче от Добрич на 15-т години, който е най-младият в България майстор-шахматист и го подготвят да ни представя на световното първенство. Той се казва Момчил Петков и сам по себе си е добър пример с това, която прави, той е на 15-т и от 10-т години се занимава с шах.
Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..
Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..
Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..
В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..
Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..
В „Сказание за Карина и Габриел“ необятната фантазия на писателя Марин Трошанов и чудесните илюстрации на легендарния художник Петър Станимиров повеждат читателя на пътешествие към свят, населен с китни селца, шумни градове, тайни подземни лаборатории и портали към скрити светове. Орди плъхове изскачат отвсякъде, зловещи котки се спотайват в сенките,..
Областният управител проф. Андрияна Андреева е предложила на кмета на Варна да поиска сградата на патентното ведомство в Гръцката махала. За това тя е написала официално писмо до Благомир Коцев, в което предлага след решение на Общински съвет - Варна той да поиска сградата за стопанисване. То се предоставя, когато се комплектова цялата преписка,..