На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, предвестник на истинната вяра в единия Бог.
Този празник в България носи и друг знак - на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година, една от най-пламенните и трагични истории в историята на страната ни, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война, припомня агенция БГНЕС.
По стар стил този ден е бил на 2 август, когато се е отбелязвал Илинден. Но независимо, че не е точната историческа дата, денят на свети Илия е повод да сведем глава пред героизма и самопожертвувателността на въстаниците.
Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. в Македония и Одринско, тогава част от Османската империя, е връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи.
Организатор на въстанието, е Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация (ВМОРО). През януари 1903 г. част от членовете на ЦК свикват конгрес в Солун, който взема решение да се вдигне повсеместно въстание в Македония и Одринско. На Смилевския конгрес на Битолския окръг на ВМОРО се решава въстанието да започне в окръга на 2 август (Илинден).
Началото на бойните действия в Одринско се определя за 19 август (Преображение), а Серският окръг трябва да се вдигне на 27 септември (Кръстьовден). Следователно се възприема идеята за перманентна революция. Въстанието обхваща едновременно всички райони на Битолския революционен окръг. Освободени са планински райони на Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевската кааза (околия).
В освободеното Крушево е обявено временно управление, известно под името Крушевска република, която просъществува 10 дни. В града е образувано временно правителство, в което влизат представители на трите общности - българи, власи и гъркомани. Никой не посяга срещу мирното турско население.
"Доблестно въстание срещу цяла империя" - възхищава се един австро-унгарски дипломат. Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия. Съгласно с решенията на Солунския конгрес за обявяване на масово въстание в Странджанския район е свикан конгрес в местността Петрова нива, който изработва план за действията и избира главен щаб в състав: Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Стамат Икономов. На 18 август бойните действия започват. Освободени са Василико (дн. Царево) и Ахтопол, изтласкват се турските части към Малко Търново и Лозенград.
Според данните на мемоара на вътрешната организация от 1904 г. в Битолския и Одринския революционен окръг са станали 239 сражения, в които вземат участие 26 000 въстаници срещу 350-хилядна войска.
В сраженията загиват 994 въстаници, опожарени са 201 села, убити са 4 600 души от мирното население, а други 25 000 души, жители от Македония и Одринско, избягват в Княжеството. Тези цифри са доказателство за непримиримостта на населението в Македония и Одринско със съществуващия национален и социален гнет, за непреклонната му воля да живее свободно, за стремежа му да отхвърли окончателно османското господство.
И ако в днешния ден за новите поколения това е отдалечено време, погледнато с много романтичен или скептичен поглед, нека се върнат към него със стиховете или дневниците на Пейо Яворов. А винаги тетралогията на Димитър Талев ще бъде не само звън на Преспанските камбани или Гласовете, които звучат, а и най-възвишеният паметник за Илинден, каквото може да бъде само писменото слово. /БГНЕС
Стотици са се събрали пред сградата на Община Варна в подкрепа на задържания кмет на морската столица Благомир Коцев. Те носят плакати с послания: "Коцев е виновен за това, че не се продава", "Събуди се и измети мафията", "КПК арестува Благомир Коцев - кмет на Варна. Приключвай!", "Време е!", "Днес е Благо, утре си ти", "Не е корумпиран - пречи им" и..
Задържани за срок до 72 часа по досъдебно производство, водено за корупционно престъпление в Община Варна, са кметът на Варна Благомир Коцев, двамата общински съветници Николай Стефанов, Йордан Кателиев и лице с инициали И. М., съобщиха от Софийска градска прокуратура. Четвъртият задържан е Ивайло Миронов Маринов, бизнесмен от фирмата за кетъринг,..
По Националния план за възстановяване и устойчивост беше подменено уличното осветление с енергийно ефективно в град Балчик и селата от общината Рогачево, Оброчище и Кранево. Данните до момента показват намаляване на сметките с повече от 50 процента, обясни Димитър Димитров, директор на дирекцията, отговаряща за усвояване на външно финансиране в Община..
Множество сигнали от родители на деца от Детска градина №23 „Звездица“ и Детска градина № 32 „Зорница“ в Добрич за високи температури в помещенията са постъпили на 7 и 8 юли в Регионалната здравна инспекция. След спешни проверки е установено, че сигналите са основателни, а стойностите са над 27 градуса. До директорите на двете детски градини са..
Вероятно на варненския кмет Благомир Коцев ще бъде повдигнато обвинение и той ще бъде конвоиран в София. Това съобщи пред журналисти а двокатът на Коцев - Милен Ралчев, който пристигна в сградата на Първо Районно управление на МВР във Варна. Не е ясно по кой член ще бъде обвинението, поясни Ралчев. "П редстои действие, свързано с привличането на..
Общинския съвет във Варна се събира утре – 10 юли, за да гласува бюджета на града за тази година. Заседанието ще започне в 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Първоначалната финансова рамка, предложена през април, възлизаше на близо 838 млн. лева.В резултат на актуализирана прогноза за постъпленията от данъчни и неданъчни приходислед решение..
Срещу така предложеното концесиониране на Пристанище Варна се обяви синдикатът на пристанищните работници към Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ. Анализът за варненския порт на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, който се изготвя в момента, може да предложи друго, а не концесия. Това подчерта..