Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лука Шулич от 2CELLOS жъне успехи в Европа

Понякога изненадващ гост на концертите му е Степан Хаусер

Снимка: Simone Di Luca

Словенският челист Лука Шулич, известен като един от прочутите 2CELLOS, тръгна на европейската си обиколка. Придружен е от младия пианист Евгени Генчев, с когото правят изключително успешна и чаровна музикална двойка.

Концертите им са на специално избрани кокетни локации, пред ексклузивна аудитория. Публиката вече ги посрещна възторжено на първите им два концерта - в градините на кралския дворец в Pedralbes в Барселона и в Parco delle Rose в италианското градче Градо в Триесткия залив. Следващата им спирка е на Piazza SS Annunziata във Флоренция.

Изборът на Лука Шулич за среща с българската публика е Летния театър във Варна /на 6 септември/ и римския Античен театър в Пловдив /7 септември/ - равен по красота и очарование на другите европейски локации, специално подбрани за красивата музика на челиста.

Понякога в концертите им се явява като гост и другият член на 2CELLOS – чаровната провокация Степан Хаусер. Но това остава изненада за публиката до последния момент.

Лука и Евгени са млади, красиви, много успешни. Събрали са всякакви награди в своите инструментални области и, макар още 30-годишни, са признати вуртуози на световната сцена.

Репертоарът им, който представят на красивите места в Европа, се разхожда от класическите емблеми до кавъри на най-големите рок и поп хитове. SUMMER 2021 на Лука Шулич обединява музиката на Nirvana, Queen, Led Zeppelin, Metallica, Sia, Linkin Park и много емоционални парчета, аранжирани за виолончело и пиано. SUMMER 2021 е музика за всеки вкус и за всяко поколение.

„Моята голяма страст е филмовата музика”, казва Лука Шулич. Затова и в репортоара заемат място емблематични парчета, носители на Оскар - Shallow от филма на Брадли Купър, Nuovo Cinema Paradiso на Енио Мориконе, музика от френския “Амели Полен”. „Искам да продължа да свиря класическа музика и някой ден да композирам и моя собствена”, допълва той.

„Миналата година по това време с Лука репетирахме затворени по домовете си. Музикалната сцена сега е отворена и е толкова хубаво да сме отново на път и да споделяме емоцията от музиката с живата публика на концертите ни” пък споделя Евгени Генчев.

Лука Шулич е един от малкото чужди музиканти от такава класа, който ще стъпи на българска сцена през това наситено музикално лято.

Концертът на Лука Шулич и Евгени Генчев е на 6 септември във Варна, Летен театър. Билети се продават в системата на Eventim.

Снимки: Simone Di Luca




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лицата на Европа" светят от мрамор във варненска галерия

От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..

публикувано на 08.08.25 в 15:54

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..

публикувано на 08.08.25 в 12:02

Международният филмов фестивал "Карантината" започва тази вечер

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..

публикувано на 05.08.25 в 13:27

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, отлага се за 8 август

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..

публикувано на 05.08.25 в 11:29

Безплатни музейни турове по повод 90-годишнината от откриването на мавзолея на крал Владислав във Варна

Парк-музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик“ ще отбележи 90-годишнината от откриването на мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Трети във Варна, съобщават от институцията. Днес, 4 август, ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура. В тях посетителите ще научат повече за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще..

публикувано на 04.08.25 в 10:10

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55