Отдел „Най-нова история“ към Регионален исторически музей-Варна (РИМ – Варна) спечели финансиране по проект за модернизиране на оборудването си. Сумата е 15 хиляди лева и е придобита в рамките на конкурсна сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства 2021 г., чийто оператор е Министерството на културата.
Целта е правилно и рационално да се съхраняват многобройните музейни ценности.
Как точно ще се използват парите и какво съдържа фондът на отдел „Най-нова история” научаваме от разговора на Светлана Вълкова със завеждащия отдела Златка Антова.
Средствата ще бъдат използвани за оборудване на двете фондохранилища в този отдел, които се намират в сградата на Археологическия музей. Това са хранилищата, с които основно работим и искаме да направим подобрения, защото от 80-те години, когато е открит музеят, почти никакви ремонти на са правени. Материалите идват ежедневно. Този отдел е с най-бързо нарастващи фондове и по някакъв начин трябва да съхраняваме адекватно цялото това богатство. Главните цели са сортиране, лесен достъп и запазване на експонатите. Отделът обхваща годините след Втората световна война до наши дни. Материалите са разнообразни, разнородни- по обем, вид и др. Ние нямаме крайна граница на периода. Проблемът на този огромен период е, че той се увеличава с всеки изминал ден. Освен целия социалистически период ние обхващаме и периода след 1989 година.
Как се попълва този фонд и даряват ли хората много неща?
Хората даряват, но един от проблемите е, че не всички знаят за съществуването на този отдел. Поради незнанието, че съвременни предмети могат да намерят мястото си в музея, често те биват изхвърляни и се стига до там ние да ги вземаме от боклука, за да ги запазим.
Какво биха могли да дарят хората, което наистина да Ви е полезно?
Събираме всичко: документи, снимки, предмети от бита (посуда, облекло, ученически пособия, детски играчки). Ако някой реши, че нещо вече не му трябва, като например комплект прибори за хранене, може да ни го предостави. Преценяваме на момента експоната, водим се от това дали го имаме и доколко си струва да го запазим, ако не е в добро състояние.
Събираме всякакъв веществен материал от всекидневието на хората.
Кои са най-странните предмети, които могат да бъдат видени?
Някои уреди, които са изключително непознати за младите хора. Едни от най-странните неща са ръчна пералня от 50-те години, приличаща на сейф фурна, кухненски предмети, включително чушкопек, игла за ловене на бримки. Има много предмети и пособия от периода от 50-те до 70-те години, които са излезли от употреба, но пък влизат в музея, което е добре дошло за нас.
Подробностите чуйте в звуковия файл:Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..