При засилен интерес се провежда XIV Фестивал за старинна музика, песен и танц Stravaganza/Страваганца/ в Шабла – за първи път тази година на нова локация избрана не случайно, каза за Радио Варна артистичният директор на фестивала Петя Плукчиева.
Избрахме най-северната точка на Черноморието ни защото смятаме, че то е ощетено от такива събития, каза Петя Плукчиева. Старинната музика е нашето минало и когато градим своето бъдеще, трябва да завещаваме на нашите деца една достойна история, която понякога се преповтаря, допълни тя. Нашето желание е тази стара музика и старинното изкуство да не бъдат забравени, а да се поддържат и да се представят по интересен начин на публиката, но никога тя да не забравя, че пътят на изкуството е дълъг и се надгражда и трябва да се съхранява максимално в най-ефектния му вид, за да могат хората да му се наслаждават, каза още артистичният директор.
Най-старият инструмент, който публиката ще може да види, е виола да гамба.
Тази вечер е концертът „Под звездите“ на участниците в майсторския клас на доц. д-р Николай Моцов.
Основен акцент в програмата е премиерата, създадена специално за тазгодишното издание на музикално-театралния пърформънс „Ре-Ренесанс“ на 10 август на режисьора Георги Грозев. Спектакълът изследва връзката между музика и театър. В основата са познати и непознати текстове от епохата на Уилям Шекспир в търсене на отговори на въпросите: имат ли място образците на живото сценично изкуство от отминали епохи в съвременното технократско общество и има ли нужда модерният човек от досег с тях.
Ден по-късно на 11 август ансамбъл „Барок и още нещо“ за първи път заедно с Представителния духов оркестър на Държавна опера – Варна ще представят произведения от световната класика в пространството на Зеления център в Шабла.
По традиция закриването е на 14 август в навечерието на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица с концерт на Дамски камерен хор при храм „Свети Атанасий”, гр. Варна с диригент Евгения Григорова.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..