Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимства и недостатъци на онлайн обучението у нас

Снимка: Веселина Киричева

Здравните власти у нас заявиха категорично, че България се намира в началото на четвъртата вълна на заразата с COVID-19. Прогнозите и на лекарите, и на математиците не са особено оптимистични, на фона на ниския процент на хора със завършен ваксинационен процес, както и на наблюдаващото се навсякъде масово неспазване и на малкото все още важащи противоепидемични мерки. Заедно с тревогата за медицинската страна на настъпващата четвърта вълна и какви последици ще има тя за хората, отново се зароди и притеснението за предстоящата учебна година, как ще започне тя и ще се стигне ли отново до неприсъствено обучение за ученици и студенти.

Практиката на предишното правителство, което управляваше страната ни по време на първите три вълни от заразата с Ковид-19, показа, че едно от първите неща, които се предприемаха, за да се намали разпространението на инфекцията, беше да се прекрати присъствената форма на обучение за учениците и студентите. В същото време редица западноевропейски страни показаха съвършено различен подход, при който децата продължаваха да ходят на училище дори и когато всички възрастни можеха да излизат, само за да напазаруват. 

Каква ще е стратегията на действие на следващия кабинет и ще позволим ли здравната криза да се управлява само от медицински съображения и доколко политиката ще се намеси във вземането им, засега можем само да гадаем. Така или иначе изминалата учебна година, преминала почти само в онлайн среда, даде много уроци, показа както много предимства, така и редица недостатъци.

По думите на преподавателя по история Надежда Иванова свикването с онлайн обучението е било по-бърз процес при учениците и по-младите й колеги.

Първото преминаване в онлайн среда на обучение заварва Стела Андреева едва в началото на първата й година като преподавател по история. Тя споделя, че на голяма част от учениците си все още дори не е знаела имената.

На Траяна Димитрова и Гергана Василева им предстои последната година в гимназията. И двете момичета се надяват тя да протече присъствено, за да се насладят като за последно на емоцията на пълните коридори, класните стаи, оживените разговори в двора, на всичко, което до скоро те са смятали за даденост.

Очевидно е, че въпросите по отношение на предстоящата учебна година са много и те засягат не само здравните мерки, но и кандидатстването и при какви условия ще се извършва то за бъдещите студенти.

За предимствата и недостатъците на онлайн обучението и как самите ученици приемат идеята отново да се обучават от вкъщи чуйте в следващия репортаж на Мая Щърбанова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Международния ден на кръстословицата

Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година.  Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..

публикувано на 21.12.24 в 16:38

Дни на отворените врати всяка събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар

Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..

публикувано на 21.12.24 в 11:54

(Не)Коледен базар във Варна през уикенда

В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..

публикувано на 21.12.24 в 03:25

„Чистата Коледа“ се завръща за седми път

„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..

публикувано на 21.12.24 в 15:45

Дядо Коледа се спусна от покрива на УМБАЛ "Св. Марина" и раздаде подаръци на най-малките пациенти

С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..

публикувано на 20.12.24 в 13:21

Коледари наричаха за здраве и берекет във Варна

Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..

публикувано на 20.12.24 в 13:16

Днес е Игнажден

Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..

публикувано на 20.12.24 в 06:55