Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как стои въпросът с опазването на биологичното разнообразие у нас

| обновено на 17.08.21 в 09:05
Стадо от почти изчезналата у нас каракачанска овца в района на адаптационната волиера на белия лешояд в ПП "Сините камъни".
Снимка: Доротея Николова

В началото на юни Европейския парламент прие резолюция относно „Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г., чийто фокус е кризата с биологичното разнообразие.

Състоянието на околната среда в глобален мащаб се влошава с невиждани досега темпове – заплашени от изчезване са един милион от общо осем милиона вида.

В документа се казва, че делът на защитените зони в Европейския съюз да бъде 30 на сто от неговата площ, като в този процент трябва да влязат и морските територии. Трябва да се приемат и спешни мерки за спиране на намаляването на популациите на различните видове и запазване на местообитанията.

Водени от тази си амбиция, евродепутатите призовават за законодателство на ЕС в областта на биологичното разнообразие, подобно на Европейския законодателен акт за климата. Още повече, че ЕС не постигна целите за 2020 г. в областта на биологичното разнообразие.

Как стои въпросът с местообитанията на видовете у нас пояснява д-р Анелия Павлова, координатор на проект "НАТУРА 2000 в България - Нови Хоризонти", която допълва, че все още у нас има много предубеждения към опазването на биологичното разнообразие и зоните в мрежата НАТУРА.

България много закъсня с част от мерките за опазване на биологичното разнообразие, казва Иван Радев от инициативата Зелени закони и припомня как много спешно под натиска на Европейския съюз у нас се обявиха редица заповеди за защитени зони.

Въпреки че ЕС разполага с най-голямата мрежа от защитени зони, евродепутатите смятат, че е необходим План на ЕС за възстановяване на природата. Те отново отправят своя призив най-малко 30% от сушата и морските територии да бъдат обявени за защитени зони до 2030 г., като поне една трета от тях, включително девствените и вековните гори, да бъдат още по-строго защитени.

Повече може да чуете в звуковия файл.



Репортажът се излъчва в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14

Отбелязваме международния ден на учителя, 5-ти октомври

На 5-ти октомври България и още над 100 държави по света отбелязват Международния ден на учителя . От 1994 г. с решение на ЮНЕСКО този ден се отбелязва в знак на почит към приноса на учителите за развитието на обществото. Учителите са в основата на успеха и благоденствието на всяко едно общество, казва в приветствието си за Международния..

публикувано на 05.10.24 в 10:56

Великобритания призовава за ваксинация срещу грип и COVID след ръст на смъртни случаи

Във Великобритания тази седмица започна едновременна ваксинация срещу грип и COVID-19 , след като стана ясно, че смъртните случаи от грип са стигнали тези от коронавирус през последните две зими. Британското правителство обяви и назначаването на комисар, който ще разследва COVID корупцията. Британските здравни власти предупредиха, че интересът..

публикувано на 05.10.24 в 09:50

Евакуираха още наши сънародници от Ливан

В тясна координация между Ситуационния център на МВнР, посолството ни в Бейрут, българските и партньорски служби, първата група български граждани, които бяха изведени от Ливан със съдействието на Канада, се прибра благополучно в България тази нощ, съобщиха от пресцентъра на МВнР. МВнР продължава работата по оказване на съдействие на нашите..

публикувано на 05.10.24 в 08:40

Времето днес - слънчево и топло през деня, дъжд вечерта

Сутринта ще преобладава слънчево време, но по-късно под влияние на приближаващ студен фронт облачността ще се увеличи. До вечерта на много места в Североизточна България ще завали, възможни са и гръмотевици. Все още без валежи ще е в Източна Добруджа и по Черноморието, такива ще има през нощта и утре. На много места се очакват значителни сумарни..

публикувано на 05.10.24 в 08:37

Откриха тялото на бившия началник на Охранителната полиция в Горна Оряховица

Бившият началник на „Охранителна полиция“ в Горна Оряховица Калин Колев е намерен мъртъв в автомобила си край река Янтра, съобщиха от Областната дирекции на МВР във Велико Търново. МВР обяви бившия шеф на Охранителната полиция в Горна Оряховица за общодържавно издирване 49-годишният мъж изчезна от дома си на 2 октомври по обяд без документи за..

публикувано на 04.10.24 в 19:36