На около 300 хил. се оценява броят на трите вида делфини в Черно море. Българските териториални води се обитават от около 74 хил. китоподобни бозайници. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно проучване на делфините в Черно море, по проект на природозащитната организация „Зелени Балкани” и партньори от още пет държави.
Това съобщи за Радио Варна Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани”.
Официални данни от проучване и преброяване на делфините в Черно море през 20 век няма, но на база исторически сведения от времето на промишления делфиноулов през миналото столетие, популацията драстично е намаляла.
"Счита се, че в първата половина на 20 век популацията на китоподобните вероятно е достигала до 1 млн. екземпляра, но това са само предположения, Те не са базирани на целенасочени проучвания за численост и плътност, а са направени според нивата на уловите, които са регистрирани - от 3 до 5 млн. екземпляра сумарно за трите вида черноморски делфини - обикновеният делфин, муткурът (морска свиня) и афала ", посочи Попов.
В днешно време съществените фактори, които влияят върху популацията на китоподобните бозайници са редица - замърсяване, шум в морската среда, приулов. климатичните промени и др.
Приуловът на делфини е проблем в световен мащаб. В Черно море най-потърпевш от случаен улов е най-дребният представител на делфините - морската свиня.
"Основната причина е спецификата на неговия ехолокационен орган и фактът, че той комуникира основно и се ориентира и търси своята плячка, използвайки ултразвуци с висока честота. Това, от една страна дава добра резолюция на околната среда, но от друга има малък обхват. Най-опасните риболовни уреди за китоподобните са мрежите за калкан, те са вертикални - с височина от 2 до 3 метра, а размерът на т. нар. им око е голям - между 20 и 30 см. Търсейки храна, в близост до дъното, делфинът не може да засече навреме съоръженията и се оплита в тях, а това е фатално", посочи той.
Данните от проучването сочат още, че нивото на приулов на муткур е над 20% от популацията (при световни данни за 1.7%).Обнадеждаващ e ефектът от използването на пингъри (акустични репелентни устройства – бел. ред.), които прогонват делфините. Звуковият сигнал, който се излъчва от устройствата, предупреждава морските бозайници, че са в опасност.
Черноморските китоподобни са отделени като самостоятелни подвидове, които обитават само Черноморския басейн, т.е. ендемичен вид са. Изчезнат ли, няма как да бъдат възстановени като вид.
"Друга актуална тема, която вече печели разбиране от страна на човечеството, е шумът в морската среда. За морските организми шумът е важен фактор, който нарушава тяхната среда, защото те се ориентират основно чрез слух и ултразвуци. Повишаването на нивото на шума маскира техните възможности - първо за ориентация, но също така им пречи на комуникацията. Световният глад за ресурси - петрол и газ, водят до разширяване на търсенията, които са свързани със сеизмични проучвания, които пък са много значим източник на шумово замърсяване", пояснява Попов.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..