Лозари от 4 града в страната излязоха днес на протест в района на Монтана. От дълги години браншът е в колапс, лозарските площи са намалели в пъти, липсва работна ръка, субсидиите са крайно недостатъчни, а времената, в които България заемаше престижно място на световната карта в лозарството и винопроизводството, са вече само спомен.
Организатор на протестите е Националното сдружение на българските лозари. Негов председател е д-р Петьо Бошнаков.
„Имаме спешна нужда от подпомагане на сектора чрез национални доплащания, които в момента са изключени, както и COVID-мерки. Това е възможно да стане при предстоящата актуализация на бюджета. Субсидията, която получаваме в момента е меко казано смешна – малко над 13 евро на декар”, коментира д-р Бошнаков. За сравнение – държавната помощ за лозарите и винопроизводителите в Западна Европа и съседните на България държави е десетократно по-висока и е от порядъка на 200-300 евро на декар.
Вече са проведени няколко срещи с министри и представители на земеделското министерство. От бранша очакват държавата да вземе спешни мерки за излизане от кризата.
Ситуацията във Варненския регион е идентична като останалите в страната, каза местният лозар Атанас Карагеоргиев. В момента той обработва около 900 декара лозарки площи, но тази година ще се откаже от около 350 от тях и ще ги върне на държавата.
„Както е тръгнало, до година-две може всички лозарски площи да бъдат ликвидирани. Кой е луд да дава 50 лева за нещо, за което ще получи 30 лева”, коментира Карагеоргиев.
Той изтъкна и проблема с липсата на кадри в сектора и даде конкретен пример:
„Днес ми е втори ден за гроздобер. Вчера имах 8 работника. Днес са само 4, а ми трябват поне 34”, каза Карагеоргиев.
Атанас Карагеоргиев също призова държавата за спешни мерки за излизане от кризата.
„Основната мярка е увеличение на субсидирането. Не е нормално ние да получаваме малко над 13 евро държавна помощ, а в Северна Македония, която дори не е в ЕС, да вземат около 200 евро”, коментира още Атанас Карагеоргиев.
Не са изключени протести и на лозарите във Варненска област.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Районната прокуратура в Стара Загора образува досъдебно производство за изясняване на причините за смъртта на Тодор Славков, внук на Тодор Живков, предаде БГНЕС. На 21 юли 2025 г. в 16,49 часа на тел. 112 е бил подаден сигнал, че в къща за гости в с. Асен, обл. Стара Загора, е починал Тодор Славков. На място са пристигнали полицейски и медицински..
Допуснати са всички шестима кандидати, подали документи за участие в конкурсите, обявени от Община Балчик, за директорски места в четири учебни заведения – Общински детски комплекс - Балчик и три детски градини - "Здравец" в Балчик и в селата Оброчище ДГ „Първи юни" и Дропла (ДГ „Добруджанче"). По един са кандидатите за директор на градините в..
От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Завършиха ремонтните дейности на ул. „Никола Вапцаров“ в район „Приморски“ във Варна. Основният ремонт обхвана цялата дължина на улицата – от бул. „Осми приморски полк“ до бул. „Княз Борис I“, която е ключова пътна артерия за района. В рамките на ремонтните дейности беше извършена цялостна рехабилитация на уличното платно, включваща полагане на нова..
Десет улици в район „Владислав Варненчик“ във Варна ще носят имената на български актьори. Предложението на кмета на района Николай Костадинов получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет. Имената, предложени за варненските улици, включват едни от най-обичаните български актьори: Стефан..
Комисията по култура и духовно развитиe към Общинския съвет във Варна разгледа предложенията за присъждане на званието „Почетен гражданин на Варна“. Четири от общо осем кандидатури бяха приети почти с пълно единодушие. Една от номинациите събра равен брой гласове „за“ и „въздържал се“, а останалите три бяха отхвърлени. Сред отличените е проф. д-р..