Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 септември 2021 – 700 години от смъртта на ДАНТЕ

Доменико Петерлини, „Данте в изгнание“, ок. 1860

Среща – разговор за писателя и философ, роден във Флоренция, но завършил пътя си в изгнание преди 700 години, и за неговата „Божествена комедия“.

Автор и наш "екскурзовод" по етажите на ада, на път за чистилището и рая, ще бъде доц. Лиза Боева – изследовател на творчеството на Данте Алигиери. Текстове от великото произведение на Данте ще ни представи актьорът Ицхак Финци. 

Срещата е с вход свободен на 14 септември, от 18.00 ч. в Концертното студио на Радио Варна. 

На 14 септември целият свят отбелязва 700 години от смъртта на великия Данте Алигиери - родоначалникът на новата европейска литература и съвременния италиански език. Творчеството му и до днес предизвикват огромен интерес у изследователите.

Големите чествания в памет на Данте, разбира се, са в Италия. Те започнаха още през март т.г. с литературни четения, изложби, нови издания на творбите му, и дори дълго писмо от папата, предаде АФП. Заради пандемията, която затвори театри и музеи, повечето изяви се предават на сайта vivadante.it

В Равена, където умира поетът, кметът Микеле Де Паскале ще приеме масло, дарено от Флоренция, родния град на Данте, с което да се поддържа вечният огън пред гробницата му. Той прие и заетата от Лувъра скулптура "Мадоната на трона с Младенеца", която е закриляла саркофага на Данте.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят Красимир Симеонов: От теб зависи да вземеш решението да бъдеш щастлив в един тъжен свят

Издателство "Изток-Запад" ви кани на едно различно морско събитие – премиерата на книгата „Мотодзен“ от Красимир Симеонов. Авторът ще ни разкаже повече за своите необикновени рокерски истории. Ще чуем колко далеч може да ни отведе моторът: в реалността и отвъд нея. Ще си говорим за свободата на духа, за медитацията на скорост, за срещата със себе си,..

публикувано на 13.08.25 в 14:35

Комиксът "ЕЛИЯ: чудовище в мазето"

Елия е персонаж от книгите-игри на Стефан Стефанов и се завръща в нов формат - на страниците на графичната новела "ЕЛИЯ: - чудовище в мазето"! Безценната дъщеря на барона е изчезнала през нощта. Следите сочат, че най-вероятно е била отвлечена от вампир. А какъв по-добър начин да откриеш вампир, от това да изпратиш подире му своя собствен?..

публикувано на 12.08.25 в 15:32

Голям интерес към Международното биенале на графиката във Варна

Началото на Двадесет и третото издание на Международното биенале на графиката – Варна ще бъде поставено на 14 август т.г.  Интересът към форума е огромен.  Творби на графичното изкуство ще бъдат изложени паралелно на три локации в морската столица - ГХГ и галериите „Ларго“ и „Графит“. От 1800 творби са селектирани  515 на 358 автори от 59 страни. Това..

публикувано на 12.08.25 в 11:34

Стефка Станчева представя "Мигът на Дора" във варненската библиотека

„Мигът на Дора“ е роман за най-голямата добруджанска радост – освобождението на областта от четвъртвековната румънска окупация и връщането й в пределите на Царство България.  През погледа на голямата поетеса Дора Габе, пламенно ангажирана с борбата за свободна Добруджа, книгата проследява събитията от подписването на Крайовската спогодба на..

публикувано на 12.08.25 в 10:59

БТР и Ахат със съвместен концерт днес във Варна

Легендарните рок групи БТР и АХАТ започнаха съвместно турне. Третата дата от него е във Варна. Концертът е в Летния театър. След това двете банди отиват да се срещнат с рок феновете си в Бургас. За Радио Варна певецът на БТР Наско, или по паспорт Атанас Пенев, казаха, че бандите ще бъдат заедно на сцена, като едновременно ще изпълняват песни както на..

публикувано на 11.08.25 в 16:59

"Лицата на Европа" светят от мрамор във варненска галерия

От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..

публикувано на 08.08.25 в 15:54

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..

публикувано на 08.08.25 в 12:02