Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-различен поглед към личността на Иисус Христос в нова книга

"Бог, Който се яви в плът" - монография на свещеник Теодор Стойчев

| обновено на 16.09.21 в 13:19

Излезе от печат поредната монографията на доцент иконом Теодор Стойчев. Тя е озаглавена „Бог, Който се яви в плът. Актуални проблеми на новозаветната христология“. Авторът е свещеник във Варна и преподавател по Свещено Писание на Новия Завет в богословската специалност на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Научен редактор на книгата е проф. д-р Иван Ж. Димитров. По неговите думи "... доцент иконом Теодор Стойчев продължава да работи по едни от най-интересните, но и нелеки въпроси на Свещеното Писание на Новия Завет. И като православен богослов-библеист успява да даде ценни трактовки на теми, по които у нас малко се пише. Настоящото му изследване се занимава с основен за християнската вяра предмет: божествеността на Иисус Христос."

Рецензенти на книгата са проф. д.б.н. Емил Трайчев и доц. д-р Павел Събев, които понастоящем са единствените други щатни хабилитирани специалисти в тази област.

Според самия автор основното намерение на представенaта монография е да хвърли светлина върху изключително важен проблем от сферата на новозаветното богословие – за божествеността на Спасителя. Във връзка с това фокусът на анализа е върху ключови христологични новозаветни текстове, за които обичайно се счита, че доказват божественото достойнство на Господ Иисус.

Представяте нова книга  „Бог, Който се яви в плът“-  актуални проблеми на новозаветна христология. Откога се занимавате с теория, откога пишете монографии, откога изследвате тази проблематика?

Може да се каже, че се занимавам не точно с този проблем, но с христологични проблеми почти от 2000-ата година насам.

Трудът, с който станах доктор, беше свързан със значението на кръста в посланието до галатяни, но разгледан в друга светлина – на новозаветната епоха и литература, и оттам нататък мога да кажа, че моите интереси са свързани с библейски текстове, които имат отношение на само към личността на Спасителя, но по-скоро които говорят за неговата божественост.

В съвременната библеистика, изключвам у нас утвърдената догматичност, в западната библеистика божествеността на Христос, въз основа на Свещеното писание, се подлага на остра критика. Голям процент не само протестантски учени, но дори и католически, считат, че в Новия завет трудно може да бъде открита ясна идея за това, че Иисус Христос е бил обожествяван  в първи век. Това, разбира се, събуди у мен интереси и аз започна х да изследвам именно тези основни библейски откъси новозаветни,  върху които се конституира последващата догматична система на църквата. Това не са твърде много такива текстове, защото ние знаем, че евангелията в тях, твърде малко с изключение на Йоан,  можем да изведем ясно учение за божествеността на Христос , следователно Йоан е основното евангелие и разбира се отделни текстове в посланията на апостол Павел. Една  от книгите, с които не съм се занимавал по-подробно, а ми се иска, е апокалиптичната книга на Йоан „Откровение на Йоан“. Тя има много интересни идея. Тези библейски текстове има различни начини, по които могат да бъдат разтълкувани и това е основният акцент и перспектива в моето изследване. У нас линията е ясна, новозаветните текстове се четат в светлината на догмите на църквата.  

А догмите казват, че?

Догмите са категорични, че Иисус Христос е единосъщен с Отца. (…)

Още по темата може да чуете тук:

Представянето на книгата е на 17 септември, петък, от 18 часа, в двора на Археологически музей - Варна.
Свещеник доц. Теодор Божидаров Стойчев е роден през 1973 г. в гр. Русе. Завършва Православния богословския факултет в София през 2000 г., когато е ръкоположен за свещеник към Варненска и Великопреславска митрополия. Специализира в Регенсбург, Германия. Защитава докторат през 2008 г. на тема: „Значението на кръста Христов в Посланието на св. апостол Павел до галатяни”. През 2014 г. издава книгата „Богословие на просперитета”, в която критично разглежда едно от крайните християнски харизматични течения. През 2018 г. е избран за доцент с монографичното изследване „Богословие на Новия Завет. Актуални проблеми”. През същата година издава книгата „Въведение в Свещеното Писание на Новия Завет. Част 1”. Последната му монография е: „Бог, Който е яви в плът. Актуални проблеми на новозаветната христология”. Автор е на студии и статии както в наши издания, така и в чуждестранни. Понастоящем е доцент по Нов Завет към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”. Основните му интереси са в областта на библеистиката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00